Mac Kullanıcılarına Fruitfly Virüsü Uyarısı Geldi

0
83
Fruitfly

Zararlı yazılımlar ve virüs tehditlerine karşı en sıkı çalışmaları yapan firmalar bile zaman zaman zorlanabiliyor. Bu alanda en yetkili olan virüs programlarının bile kimi durumlarda zararlı yazılımlarla karşı karşıya kaldığını görebiliyoruz. Casus yazılımlara karşı önemli bir çalışma yapan firmalardan birisi de Apple. Hem mobil hem de bilgisayar yazılımlarında casus yazılım tehditlerinin önüne geçmek adına sürekli güncellemeler yayınlayan ve daha içe dönük bir yapı kullanmayı tercih eden markanın buna karşın zaman zaman virüs sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı da görülüyor.

Özellikle sistemlerde oluşan açık nedeniyle çok sık yaşandığı belirtilen bu ve benzeri sorunların önüne geçmek içinse kısa aralıklarla güvenlik güncellemeleri yayınlanıyor. Fakat her ne kadar Apple’ın belli aralıklarla güvenlik güncellemeleri yayınladığı bilinse de son yıllarda ortaya çıkan virüslerde hala sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Son olarak Mac serilerinde ortaya çıkan Fruitfly virüsü bu durumun en büyük örneklerinden biri olmayı başarı.

Fruitfly Virüsüne Karşı Dikkat

Tüm Mac modellerini etkileyecek şekilde geliştirildiği ve aslında yeni bir virüs olmadığı belirtilen Fruitfly virüsünün, çok iyi saklandığı bu nedenle de kullanıcıların virüsü tespit edemediği de öğrenildi. Fruitfly virüsünün tespit edilememesi ve sistemi ele geçirmediğinin düşünülmesi ise virüsü zararsız hale getirmiyor. Öyle ki elde edilen bilgilere göre Fruitfly virüsü kullanıcıların kamera ve mikrofonlarını ele geçiriyor. Bunun yanı sıra kullanıcı verilerinin de ele geçirilebildiği belirtilen virüsün sistemde hiçbir sıkıntı oluşturmadan veri çekmeye devam ettiği de belirtiliyor.

Fruitfly

Sessiz olması nedeniyle en zor virüslerden biri olarak değerlendirilen Fruitfly virüsünü fark eden Apple ise açıkları kapatmak için mini bir yama yayınlamış durumda. Apple tarafından yayınlanan yama sonrasında Mac modellerinin açığının kapatıldığı ve virüsün engellendiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7, Apple Pencil ile kullanılabilecek mi?

Apple ise yaptığı uyarılarda durumun farkında olduğunu belirten açıklamalara yer veriyor ve kullanıcıların güncellemeleri mutlaka takip etmesi gerektiğini belirtiyor. Şimdilik güncellemeleri yapan kullanıcıların bir sorun ile karşılaşmadığını gördük. Fakat yine de sağlam bir virüs programı kullanmakta yarar var.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Performans Değerleri Konusunda Yeni Bilgiler Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?