Mac Kullanıcıları için Önemli Güvenlik Uyarısı

0
79
Mac

iPhone ve iPad modelleriyle beraber Apple’ın en çok kullanılan ürünlerinden birisi de Mac serisi. Hem üstün özellikleri hem de iOS gibi özelleştirilmiş işletim sistemleri sayesinde oldukça güvenlikli ve performanslı ürünler olarak gösterilen Mac serisinin tüm bu yapısına rağmen, bugün paylaşılan bir bilgilendirme kullanıcıları tedirgin etmeye yetti. Soruna neden olan konunun ise yine güvenlik olduğunu belirterek başlayalım. Apple’ın ürünlerini sürekli inceleyen ve bu konuda görüşlerini sürekli olarak paylaşan MacRumors tarafından paylaşılan bilgilere göre bu kez güvenlik sorunu oldukça ciddi.

Mac Kullanıcılarının Cihazları Kilitleniyor

Yaşanan sorunda hackerların Mac kullanıcılarının cihazlarını uzaktan kilitleyebildikleri belirtiliyor. Sorun ise iCloud hesaplarından başlıyor. Kullanıcıların iCloud hesaplarının giriş bilgilerine erişen hackerlar, giriş bilgilerini kullanarak “iPhone bul özelliği” ile cihazı tespit edebiliyor.

Mac

Bunun sonrasında cihaza tam yetki sağlanıyor ve uzaktan cihaz kapatılabiliyor. Üstelik giriş bilgileri doğrudan elde edildiği için ve güvenilir cihaz erişimi yapılabildiği için iki aşamalı doğrulama sisteminin de aşılabileceği belirtiliyor.

Neden Fidye Olarak Gösteriliyor

Tahmin edebileceğiniz gibi cihazın kitlenmesi altında yatan neden ise kullanıcılardan fidye istemek. Hackerlar bu şekilde cihazı ele geçirdikten sonra yeniden erişim için kullanıcılardan fidye istiyor. Daha önce dünyayı sarsan fidye virüslerinin, başka bir versiyonu olarak değerlendirebileceğimiz konu da merak edilen kısım iCloud bilgilerinin nasıl ele geçirildiğine.

Bunun için uzmanlar Apple’ı suçlamıyor. Apple’ın sunucularında bir sorun olmadığı ve bilgilerin buradan ele geçirilmediği belirtiliyor. Bunun yerine 3.parti uygulamaların ve servislerin üzerinden kullanıcıların giriş bilgilerinin ele geçirildiği belirtiliyor. Böyle bir sorun yaşamamak için kullandığınız uygulamalara çok dikkat etmeniz gerek. Ayrıca sorunu yaşarsanız, Apple ile iletişime geçmek en iyi çözüm olacaktır.

İLGİLİ HABER:  Pokemon Go 26 Avrupa ülkesinde yayına sunuldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?