Mac Kullanıcıları Dikkat! Cihazınız Kripto Madencilikte Kullanılıyor Olabilir

0
55

Son dönemin en popüler konularının başında kripto paralar geliyor. Her ne kadar şu sıralar düşüşte olduğu bilinse de kripto paralar uzunca bir süre gündeme kalacak gibi duruyor. Kripto paralarla beraber gündem olan konulardan birisi de kripto madencilik.

Bilgisayar ve özel cihazlar kullanılarak yapılan sanal para madenciliğiyle beraber, kripto para kazanmak mümkün. Söz konusu para olunca, bu alanda da sahtekarlıklarla karşı karşıya kalıyoruz.

Şimdiye kadar birçok sitenin ve birçok uygulamanın kullanıcılardan habersiz olarak korsan şekilde, kullanıcıların cihazlarını kullanarak kripto madencilik yaptığını gördük. Yeni bir sahtecilikte Mac kullanıcılar için ortaya çıktı. Yine sahte bir uygulamanın kullanıcılardan izinsiz olarak kripto madencilik yaptığı ortaya çıktı. Hemen detaylara geçelim.

Mac App Store Üzerinden Calendar 2 Kaldırıldı!

Apple’ın orijinal takvim uygulaması kadar çok kullanılan ve gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken Calendar 2 adlı takvim uygulamasının kullanıcılardan izinsiz olarak kripto madencilik işlemi yaptığı ve bunun için cihazları kullandığı iddia edildi. Hatta konu iddiada da kalmadı ve uygulamanın Mac App Store üzerinden kaldırıldığı ortaya çıktı.

kripto madencilik

İlk olarak bir Mac kullanıcısı tarafından ortaya çıkarılan olayda, geliştiricinin uygulamanın CPU’yu %200 performansla kullanıldığını fark ettiği belirtiliyor. Apple’ın yasalarını ihlal etmediği için uygulamanın kripto madencilik yapmaya devam ettiği ve geliştiricinin de bu nedenle uygulamayı bulma konusunda oldukça zorlandığı bilgisi veriliyor.

Konunun ortaya çıkmasından sonra ise uygulamanın geliştiricisi olan Qbix tarafından bir açıklama geldiği ve sorunun çözümü için uygulamanın güncelleneceği bilgisi verdiğini de ekleyelim. Fakat güncelleme gelmeden hemen önce Mac App Store üzerinden uygulamanın kaldırıldığını da ekleyelim.

Önceki Haber: Apple WWDC 2018 Tarihini Açıkladı

İLGİLİ HABER:  8.nesil iPad Tanıtıldı – Fiyatı, Özellikleri ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?