Mac İçin Visual Studio İddiası

0
94

Microsoft ile en yakın rakiplerinden biri olan Apple arasındaki yarış son dönemde yeni nesil MacBook Pro ve Surface Pro cihazlarının piyasaya sürülmesiyle beraber iyiden iyiye kızışmaya başladı. Hem Microsoft’un daha fazla satış elde etmek için hem de Apple’ın daha fazla satış elde etmek için attığı birçok adım sonrasında her iki markanın da kullanıcılara ekstra birçok özellik sunmaya başladı. Her ne kadar iki bilgisayar serisi satış çıkmış olsa da bu yarışın devam ettiğini de söylemek gerekiyor. Zira yarışta öne geçmek için son hamlelerden birisini de Microsoft attı.

Visual Studio Mac Sistemlere Geliyor

Bu noktada Microsoft şimdilerde de uygulama desteği konusunda çalışmaya başladı. Şimdiye kadar sadece Windows işletim sisteminde kullanıldığı bilinen Visual Studio uygulaması Microsoft’un yaptığı çalışmalar ile beraber şimdilerde Mac serisi bilgisayarlara gelmeye hazırlanıyor. Yazılım geliştirme alanında kullanılan ve bu alanda en etkili programlardan biri olan bilinen Visual Studio programının Mac serisi bilgisayarlara da eklenmesi gözleri bir kez daha Microsoft’a çevrildi.

Visual-Studio-Mac-desteği

Firma konu hakkında sadece uygulamanın macOS desteğinin geleceği yönünde bir açıklama yaparken bu kararın neden alındığına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat her ne kadar açıklama yapılmasa da aslında Microsoft’un neden böyle bir adım attığı da ortada.

Zira daha önceleri sadece yerel sunucularda çalışan Visual Studio programının artık bulut sunucular üzerinden de işlem görmeye başladığını biliyoruz. Microsoft’un attığı bu adımında daha fazla bulur sunucu kullanımı sağlamak ve böylelikle daha fazla kazanç elde etmek olduğu düşünülüyor.

Yapılan çalışma karşısında Apple’ın nasıl bir adım atacağı merak konusu olsa da bu konudan en çok yazılım geliştiricilerinin memnun olacağını söylemek gerek. Zira artık sadece MacBook Pro kullanarak hem macOS tabanlı uygulama geliştirebilecek hem de Windows tabanlı uygulamaları aynı anda geliştirebileceksiniz. Yazılım geliştirme konusunda firmanın attığı en büyük adımlardan biri olarak gösterilen hamlenin sonrasında uygulamanın kısa süre içerisinde de Mac sürümünün yayınlanmasının planlandığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER:  Görme Engelliler için Harika iPhone Uygulaması Seeing AI

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?