Windows’dan Mac’e geçtiyseniz, IDM’nin (Internet Download Manager) OS X için mevcut olmadığını zaten biliyor olabilirsiniz. IDM, Windows PC’lerde bulunan en iyi indirme yöneticilerinden biridir. Kesintiye uğramış indirmelere devam edebilir ve aynı anda birden fazla bağlantı indirerek indirme hızını artırabilir. Bir diğer önemli özelliği de, popüler web tarayıcılarından indirme bağlantılarını otomatik olarak alabilme yeteneğidir.

Mac için kullanılabilen en popüler web tarayıcıları, genellikle dahili indirme yöneticilerine sahiptir. Ancak bunlar sadece en temel özellikleri sunmaktadır. Düzenli indirme işleminin yanı sıra, indirme hızlandırma, devam ettirme desteği, otomatik kapama vb. gibi özellikleri de kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bu makalede, Mac için yukarıda bahsedilen özelliklerin birini veya birkaçını içeren ve IDM’ye alternatif olabilecek bazı indirme uygulamalarına yer verdik.

Mac İçin En İyi İndirme Programları

Folx (Ücretsiz ve Pro)

Folx, Mac için IDM ile oldukça benzer özelliklere sahip iyi bir indirme programıdır. Aynı anda birden çok bağlantıdan indirerek, kesilen indirmelerin yanı sıra indirme hızlandırmayı da desteklemektedir. Uygulamanın ücretsiz sürümü, aynı anda 2 eşzamanlı bağlantıdan dosya indirmeyi destekliyor. Yüksek hızlı internet kullanıyorsanız, 10’a kadar eşzamanlı bağlantıyı destekleyen Pro sürümüne geçebilirsiniz.

Folx, Folx Agent ve tarayıcı uzantıları yardımıyla Safari, Firefox, Opera ve Chrome ile entegre olabilir. Folx Agent, web sayfalarından indirme bağlantılarını yakalamanızı sağlarken, uzantılar ilgili tarayıcının sağ tıklama menüsünde Tümünü indir, seçilen indir ve Folx ile indir gibi seçenekler ekler.

Folx Agent veya uzantı yüklenmezse, Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel sekmesine gidin. Sol alt köşedeki Kilit simgesini tıklayın ve değişiklikleri etkinleştirmek ve “…dan indirilen uygulamalara izin ver:” bölümündeki “Her Yer” seçeneğini belirlemek için sistem şifresini girin. Flox Agent ve uzantısı kurulduktan sonra, yukarıdaki ayarı daha önce seçili olan seçeneğe geri döndürebilirsiniz.

Uygulama, indirilen içeriği kendilerine atanmış farklı etiketlere göre sıralayabilir. Folx ile oluşturulan etiketler ayrıca Mac genelinde dahili olarak kullanılabilir. Böylece, Finder veya Spotlight’ta etiketleri kullanarak indirilen dosyaları arayabilirsiniz.

Folx, HTTP / HTTPS yüklemelerine ek olarak torrent dosyalarını indirmeyi de destekler. Folx, torrent indirmeleri hem .torrent dosyalar hem de mıknatıs linklerden destekler. Ayrıca Flox Pro ile uygulama içine torrent araması entegre edilebilir.

Normal Folx ve Folx PRO sürümlerinin yanı sıra, Mac App Store’da bulunan ve Folx GO ve Folx GO + olarak da bilinen iki yazılım türevi bulunmaktadır. Folx GO, Mac App Store politikalarına uymak için, torrent gibi belirli Flox özelliklerine sahip değildir.

Herhangi bir Pro özelliğini kullanmak istiyorsanız, Folx GO’yu Mac App Store’dan indirin ve uygulama içi satın alma yoluyla tercih ettiğiniz pakete yükseltin. Alternatif olarak, Folx’un tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, resmi web sitesinden Folx PRO lisansı satın almanızı öneririz.

Download Shuttle (Ücretsiz)

Download Shuttle, Mac için indirme hızlandırmayı destekleyen ücretsiz bir indirme yöneticisidir. Folx gibi kesilen indirmeleri devam ettirebilir ve daha yüksek indirme hızları için çok parçalı (6 parçaya kadar) indirme sayısını destekler. Download Shuttle, çok az yapılandırılabilir ayar ile basit ve minimalist bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bir indirme bağlantısı eklemek için sağ üst köşedeki Add (Ekle) butonuna tıklayabilir veya bağlantıları uygulama penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz. Yeni bir indirmeyi eklerken, karşıdan yükleme yapılacak dosya adını ve konumunu, karşıdan yüklenecek eşzamanlı bölümlerin sayısıyla birlikte ayarlayabilirsiniz.

Download Shuttle

Uygulamanın Chrome ve Safari tarayıcıların sağ tıklama menüsüne ilave seçenekler (tümünü indir, seçileni indir vb.) ekleyen tarayıcı uzantıları da bulunuyor.

Download Shuttle’ı Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirebilir ve download hızınızı ücretsiz olarak artırabilirsiniz. Ancak indirme işlemi için daha fazla filtre kullanmak ve ayrıntılı bir kullanıcı arabirimi kullanmak istiyorsanız, Progressive Downloader ve iGetter’ı denemek isteyebilirsiniz.

Progressive Downloader (Ücretsiz ve Pro)

Progressive Downloader, kesilen indirmeleri devam ettirme, çok parçacıklı indirme, indirme sınırlama, tarayıcı entegrasyonu vb. gibi özelliklere sahip bir indirme yöneticisidir. Program, büyük dosyalar için yerleşik mirror arama özelliği ile mirrorlar bulmayı dener. Bu işlev, çoklu iş parçacığı indirme ile birlikte, her iş parçacığı kendi sunucusunu kullanabileceğinden kullanıcıların dosyaları daha hızlı indirmesini sağlar.

Progressive Downloader

Ancak bu uygulamanın dezavantajı, varsayılan olarak yalnızca belirli bir dosyayı 3 eşzamanlı iş parçacığından indiriyor olmasıdır. Dolayısıyla, indirme hızına etkisi Folx PRO veya Download Shuttle’a kıyasla daha düşüktür.

Bir Interceptor eklentisi kullanarak Safari ve Chrome tarayıcılarıyla entegrasyonu destekler. Interceptor yüklendikten ve yapılandırıldıktan sonra, Chrome veya Safari’de desteklenen bir indirme URL’sini tıklamak, Progressive Downloader’da otomatik olarak yeni bir indirme görevi başlatacaktır. Programda, farklı dosya türleri için farklı varsayılan indirme konumu ayarlayabilir, böylece indirdiğiniz dosyaları otomatik olarak kategorize edebilirsiniz. Uygulamanın Yardım dosyaları kurulum süreci boyunca size rehberlik edecektir.

Progressive Downloader, resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Geliştiriciyi desteklemek istiyorsanız, yazılımın bir kopyasını Mac App Store’dan satın alabilirsiniz.

iGetter (Ücretli ve Pro)

IGetter işlev açısından Progressive Downloader’e çok benzer. İndirme özgeçmiş desteği, indirme hızını artırmak için parçacıklı indirme, mirrorlardan indirme imkanız, tüm HTTP/FTP sitelere göz atma ve ilgilendiğiniz belirli dosyaları indirmenizi sağlayan indirme planlayıcısı ve web sitesi kaşifi gibi özelliklere sahiptir.

IGetter ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak ücretsiz sürümü, uygulamayı her başlattığınızda 15 saniye boyunca rahatsız edici bir başlangıç ekranı görüntüler. Açılış ekranından kurtulmak için uygulamanın tam sürümünü satın almanız gerekir.

Not: iGetter’ın indirme hızlandırma özelliği olmasına rağmen, testlerimizde indirme hızında belirgin bir artış göremedik.

SpeedTao (Beta)

SpeedTao, Mac için tasarlanmış şu anda Beta aşamasında olan basit bir indirme yöneticisidir. Uygulamayı sıradan indirme yöneticisinden ayıran özellikler arasında, kesilen indirmeyi devam ettirme ve indirme hızlandırmanın yanı sıra, uzaktan indirme gibi kullanıcılara uzaktaki Mac’lere dosya aktarımı yapma ve uzaktan aktarmaları denetleme (Duraklat / Devam Et / Durdur) gibi oldukça ilginç yeni özellikler de yer almaktadır. Uzaktan indirme özelliğini kullanabilmek için Dropbox hesabına sahip olmak gerekiyor. SpeedTao Beta’yı resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mac Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 5 Faydalı İpucu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?