Mac bilgisayarlarda format atma veya sürüm düşürme

0

Mac bilgisayarlar (iMac, Macbook, Macbook Air, Macbook Pro) kullanıcı deneyimi üst düzey cihazlar. Gelen her yeni sürüm neredeyse yok denicek kadar az sorunlarla gelir. Ancak bazı ekstrem durumlarda mac bilgisayarlarında format atma veya sürüm düşürme ihtiyaçları olabilir. Bu yazımızda size herhangi bir sorundan dolayı yapmak isteyebileceğiniz Mac OS bilgisayarınıza nasıl format atıcağınızı veya farklı bir sürümü yükeleyebileceğinizi anlatıcaz.  Bilgilendirme olarak format atmak için veya sürüm düşürmek için bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekir. 

Mac bilgisayara nasıl format atılır?
Bu işlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

1. Herhangi bir internet ağına bağlı olduğunuzdan emin olun. 

2. Bilgisayarınızın sistemini tamamen kapatınız.

3. Sistem kapandıktan sonra ALT+CMD+R tuşlarına aynı anda basarak bilgisayarınızı başlatın.

4. Ekranda dönen bir dünya simgesi ve altında bir dolum çubuğu belirecektir.

5. Dolum işlemi tamamlandıktan sonra (bu işlem internet hızınıza göre uzun sürebilir) karşınıza çıkan menüdeki 4 seçenekten 2. seçeneği yani Mac’i yeniden yükle seçeneğini tıklayın. 


6. Karşınıza bilgisayarı ilk aldığınızda yüklü olan sürüm çıkacaktır. Devam ettiğinizde eğer daha yeni bir sürüm yüklüyse onu yüklemeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı alırsınız. 

7. Eğer yüklü son sürümü yüklemek istiyorsanız tamam deyip o sürümü yükleyin, bilgisayarı aldığınız sürümü yüklemek istiyorsanız geri çıkıp 4 seçenekten 4. seçeneği yani disk izlencesini seçin ve bilgisayar diskini biçimlendirin ve tekrar yükleme ekranına gelin

8. Daha sonra sistem yükleme işlemini bitirip tekrar başlatacaktır. 
Farklı bir Mac sürümü yüklemek için;

1. Yüklemek istediğiniz Mac sürümünü internetten indirin. Daha sonra setup dosyasını bir usb aygıtına boot ederek atın. 

2. Format atma adımlardan ilk 5 adımı aynen uygulayın.

3. Usb aygıtınızı bilgisayara bağlayın. 

4. Ekranda usb cihazı seçin ve yüklemeyi başlatın. Yükleme bittikten sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıp kullanılabilir hale getiricektir. 

Mac OS uzun aralıkla yeni sürüm tanıttığı için eğer bilgisayarınızı 7-8 sene gibi uzun süredir kullanmıyorsanız zaten bilgisayarı aldıktan sonra en fazla 2-3 sürüm yayınlanmıştır. O yüzden yukarıda anlatılan işlemi yapmaya ihtiyaç duyduğunuzda farklı bir sürüm yüklemektense format atmak sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca bilgisayarınızda ilk aldığınızdaki kurulu olan sürümü yüklediğinizde size yeni sürümlerin mevcut olduğunu haber veren bildirimler alırsınız. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here