Apple’ın bu kadar ünlü olmasının ve kazancının ana sebebi olan Macintosh yani kısa ismiyle Mac bilgisayarları şuanda bilmeyen yok. İlk baştakinin aksine şuanda oldukça fazla model seçeneği olan modellerde tıpkı iPhone ve iPad cihazlarındaki gibi herhangi bir güncelleme veya restore etme gibi durumlarda yedekleme almak gerekiyor.

Ancak bu cihazların yedekleme sonrası kapladığı alan mobil cihazlardaki gibi en fazla 5-10 GB tutmuyor doğal olarak. Kullanım yoğunluğuna göre en az 35 GB gibi boyutlar söz konusu. Apple’ın depolama servisi olan iCloud için ise 5 GB gibi bir kullanım alanı imkanı verdiğini düşünürsek, iCloud’a yedekleme seçeneğide listeden çıkmış durumda.

Apple bilgisayırınızdan yedekleme almak için Time Machine adında bir uygulama geliştirmiş durumda. Mac bilgisayarımızı yedeklemek için ekstra olarak satın aldığımız bir Harici Sabit Sürücü’ye veya Apple’ın kendi ürettiği kablosuz harici sabit sürücüsünden birine sahip olmak gerekiyor.

 

Time Machine Uygulamasını Ayarlama

mac-bilgisayara-yedekleme-nasil-alinir

 • Sürücünüzü Mac’inize USB, Thunderbolt veya benzeri bağlantı yolları ile bağladıktan sonra, Time Machine uygulamasından bir bildirim gelecektir. Bildirimde ”bu diski yedekleme amaçlı kullanmak ister misiniz?” adlı bir seçenek sunacaktır. Eğer diski taktığınızda bildirim gelmez ise, sistem tercihleri menüsünden Time Machine kısmından veya Spotlight Aramasından Time Machine yazarak giriş yapabilirsiniz.
 • Bundan sonra Yedekleme Diski Olarak Kullan seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Bu seçeneğe tıklamadan önce, eğer yedeklememizi şifreleyerek korumak istiyorsak ”Yedekleme Diskini Şifrele” seçeneğini tıklayıp sonra devam ediyoruz.
 • Karşımıza çıkan listeden yedeklemeyi kaydetmek istediğimiz diski seçiyoruz ve Diski Kullan seçeneğine tıklıyoruz.
 • Birden fazla yedekleme diski kullanmak isterseniz “Yedekleme Diski Ekle veya Sil” seçeneğini tıklayın.

mac-bilgisayara-yedekleme-nasil-alinir

 

Time Machine Kullanarak Yedek Alma.

Time Machine uygulamasını ayarladıktan sonra harici sabit disk bağlı olduğunda otomatik olarak günlük, haftalık veya aylık olarak güncellemeleri alır. Güncelleme alanı dolduğu zamanlarda en eski güncelemelerden yer açacak şekilde silmeye başlar. Eğer isteniz bi zamanda güncelleme almak istiyorsanız Time Machine Ayarlarına girerek veya bildirim çubuğundaki simgesine tıklayarak ”Şimdi Yedekle” seçeneğini seçebilirsiniz. Bazı öğeleri yedeklemenizin dışında bırakmak için Time Machine menüsünden Time Machine tercihlerini açın, Seçenekler’i tıklayın, ardından Ekle’yi ve yedeklemenin dışında bırakmak istediğiniz öğeyi seçin.

İLGİLİ HABER:  Apple Music İşletme Versiyonu Yolda

İlk yedeklemeniz, dosyalarınızın sayısına bağlı olarak uzun sürebilir. Yedekleme sürerken Mac’inizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bazı Mac bilgisayarlar uyku durumundayken bile yedekleme yapar. Time Machine yalnızca önceki yedeklemeden sonra değişen dosyaları yedekler, dolayısıyla gelecekteki yedeklemeler daha kısa sürer.

 

Time Machine Yedeklemesini Geri Yükleme.

mac-bilgisayara-yedekleme-nasil-alinir

 1. Ayarlardan Time Macine’e giriş yapın.
 2. Geri yüklenecek dosyaları bulma:
  • Time Machine yedeklemenizdeki dosyaların belirli bir tarih ve saatteki hallerini görmek için ekranın kenarındaki zaman eksenini kullanın. Zaman ekseni yerel enstantaneleri de içerebilir.
  • Pencere içeriğinin en son değiştiği zamana atlamak için ekrandaki yukarı ve aşağı okları kullanın. Bir dosyayı bulmak için penceredeki arama alanını da kullanabilir, ardından o dosyada yapılan önceki/sonraki değişikliklere bakabilirsiniz.
  • Doğru dosyaya baktığınızdan emin olmak amacıyla önizleme yapmak için dosyayı seçip Boşluk Çubuğu’na basın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?