Mac Bilgisayar Nedir?

0
2056

Mac bilgisayar, 1984’ten beri Apple tarafından üretilen Macintosh bilgisayar serisini ifade etmek için kullanılan bir isimdir. Apple, ilk modeliyle sıradan insanlar için kullanması kolay ve kullanışlı bilgisayarlar üretmeyi ve bu fikri teşvik etmeyi hedefledi. Mac bilgisayarlar özellikle grafik ve web tasarımcılar için oldukça idealdir.

Mac’lerin başlıca rakipleri, Microsoft Windows işletim sistemini çalıştıran bilgisayarlardır.

Mac Bilgisayarların Temel Özellikleri ve Avantajları

Mac bilgisayarların çeşitli modelleri vardır. Günümüzün en meşhuru, bilgisayarın ekrana yerleştirildiği hepsi bir arada bir Mac bilgisayar olan iMac‘tir. Ayrıca daha pahalı ve güçlü Mac Pro modelleri de vardır. Bunlar sadece kasadan oluşan bilgisayarlar gibidir. Masaüstü Mac bilgisayarların en küçüğü ise Mac Mini‘dir. Masaüstü modellerin dışında MacBook, MacBook Pro ve MacBook Air olmak üzere üç çeşit dizüstü Mac bilgisayar modeli vardır.

Mac bilgisayarlar

Tüm Mac bilgisayarlar, Apple’ın “Mac OS X” işletim sistemi ile çalışırlar. Ancak 2006’dan bu yana üretilen modellerde sabit sürücüyü bölerek Mac’e Windows kurmak da mümkündür.

Mac bilgisayarlar ile kelime işleme, müzik ve video oynatma, oyun oynama, internet erişimi gibi tüm genel işlemler gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin çoğu, Windows bilgisayarda kullanılanlara göre farklı programlar ile yapılır.

Apple Mac’lerin PC’lere göre bazı avantajları vardır. Yaygın görüşe göre görsel açıdan caziptirler ve tasarımlarında kullanılan malzeme kalitesinin mükemmel olması ile bilinirler. Ayrıca, Mac bilgisayarlarda kullanılan Mac OS işletim sistemi Windows’a göre daha kolay bir kullanım sunar ve kesinlikle virüslere karşı daha güvenlidirler. (Ben bu yazıyı yazarken, bilinen bir Mac virüsü yoktu.)

Birçok üreticisi olan PC’lerin aksine, Mac’ler yalnızca Apple tarafından üretilmektedir. Bu nedenle, PC’lerle kıyaslandıklarında çok daha az donanım uyuşmazlığı yaşarlar.

Mac’ler, geçmişte PC’ler ile şu anda olduklarından çok daha az uyumluydu. Mac’te oluşturulan belgeleri e-posta ile PC’ye göndermek oldukça sorunluydu. Ancak günümüzde, Mac belgelerine PC’den erişim konusunda nadiren güçlüklerle karşılaşılıyor.

Her şeye rağmen, Mac bilgisayarların PC’lere göre tamamen avantajlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Genellikle PC’lere göre daha yüksek fiyatlara satılırlar ve başta oyunlar olmak üzere Mac için daha az yazılım çeşitliliği bulunmaktadır. Ayrıca parça değiştirme, yükseltme ya da diğer kişisel modifikasyon işlemlerine daha az yatkındırlar.

İlginizi Çekebilir: MacBook Satın Alma Rehberi: MacBook mu? MacBook Air mi? MacBook Pro mu?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here