Mac App Store İçin Bir Devir Kapanıyor

0
102
App Store

Apple’ın WWDC 2017 etkinliği birçok noktada değişikliğe neden oldu. iOS 11 işletim sistemi ise bu değişimler içerisinde ise en çok konuşulanlarından biri oldu. Yeni bir mobil işletim sisteminin olmasının yanı sıra, yeni işletim sisteminin uygulama mağazası başta olmak üzere birçok değişikliği de getirdiğini gördük. Bu noktada en büyük değişikliğin yaşandığı App Store uygulama mağazasında ise artık 32 bit uygulamaların bulunmayacağı açıklanmıştı. Bir başka önemli karar olarak gösterilen 32 bit uygulamaların uygulama mağazasından kaldırılması ise çok önemli bir değişiklik olarak öne çıkmıştı. Bir yandan eleştirilen bir yandan doğru bulunan karar sonrasında ise benzeri bir adım Mac App Store uygulaması içinde geçerli tutuldu.

Mac App Store İçin Beklenen Değişiklik

iOS 11 sonrasında Apple tarafından yapılan yeni açıklamayla beraber Mac App Store uygulama mağazasından da 32 bit uygulamaların kaldırılacağı açıklandı. Artık hem 32 bit uygulamalar yayınlanmayacak hem de mevcut 32 bit uygulamalar uygulama mağazasından kaldırılacak. Yayınlanacak olan yeni güncelleme sonrasında ise tüm MacOS sistemi için 64 bit desteğinin kullanıma gireceği açıklandı. Yani sadece ve sadece 64 bir uygulama dönemi başlamış olacak. 64 bit programların çalıştırılacak olması yeni sistemlerin gelmesine de neden olabilir.

Mac App Store

Kısa süre önce Ubuntu sistemleri içinde alınan kararın şimdi ise MacOS işletim sisteminde gündeme gelmesi ise son dönemde bu yöne doğru bir yönelim olduğunu gösteriyor. Bir diğer konu olan mevcut uygulamalar konusunda da nasıl bir yol izleneceği açıklandı. iOS 11 işletim sistemi sonrasında olduğu gibi MacOS işletim sisteminde de 32 bit desteği bulunan programların, 64 bit için güncellenmesi istenecek.

Bunun için geliştiricilere süreler verildiğini göreceğiz. Geliştiriciler bu süre içerisinde istenen uyumu gerçekleştirmeyecek olursa, programlar tamamen kaldırılacak. Apple tarafından verilen bilgiler bu yönde. Apple’ın geliştiriciler için yeni bilgilendirmeler yapıp yapmayacağını ise zaman içerisinde göreceğiz. Kararın geliştiriciler açısından nasıl karşılanacağı da ayrı bir nokta olacak.

İLGİLİ HABER:  Apple, Rusya ile Anlaştı! Yerel Uygulamalara İzin Verilecek

İlginizi Çekebilir: Apple Geliştiriciler İçin Ödediği Rakamları Açıkladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?