Japonya merkezli olarak kurulmuş olan kullanıcıların birbiriyle mesajlaşmasına yarayan Line uygulaması şirketlerin yüzde 36’lık hissesini, New York kenti borsasına kattı ve artık New York borsasında işlem görecek. Teknoloji dünyasının bu seneki en büyük halka arzı olan bu açılış sonucunda Line uygulamasının piyasadaki değeri bir anda yükselerek 9,34 milyar dolar oldu.

Line uygulaması yaptığı bu açılım ile 22 milyon dolarlık hisseyi 32.84 dolara halk için arz etti. Şirket yapmış olduğu bu çalışma sonucunda 28,50 ile 32,50 dolar fiyat aralığının daha da üstüne çıktı. Bu senenin en büyük halka arzını gerçekleştiren Line bu sayede kendi bütçesine de 723 milyon dolar eklemeyi başardı. Japonya ülkesinin Tokya kentinin merkezi olduğu şirketin New York kenti için olan borsası daha da yükselerek 44,49 dolara çıktı.

Güney Kore asıllı olan Naver adlı grubunun kontrolü altında olan Line şirketinin hisseleri bugün Tokyo borsasına geçecek ve artık orada işlem görecek. Her bir hisse başına 3300 yen’lik bir fiyat isteyen Line, kazandığı kazancın 13 milyonunu halka arz etmeyi düşünüyor. Line bu planı tam olarak gerçekleştirdiğinde bütçesine 426,92 milyon dolar daha ekleyebilir. Şimdiye kadar yapmış olduğu tüm halka arzlardan ise toplamda kazandığı parayı 1,27 milyon dolar kadar yükseltmiş olacak. Bu halka arzlardan sonra da Naver Grubu’nun Line şirketindeki hissesi yüzde 80’e kadar düşecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?