Amiral gemisi akıllı telefonlarda kriterler değişmeye başladı. Artık telefonların sadece işlemcileri ya da kameraları ele alınmıyor. Bunun yanında farklı tasarımlar ve farklı ekran dizaynları da dikkat çekmeye başladı. Hatta son dönemin modası katlanabilir akıllı telefonlar olmaya başladı.

Tam anlamıyla katlanabilir bir akıllı telefon olmasa da bu yönde bir ayrıcalık sunan modellerden birisi de LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları oldu. Yeni amiral gemisi akıllı telefonların 5G destekli olması da büyük bir ayrıcalık oldu. Peki, LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları bir başka amiral gemisi iPhone Xs Max modeline karşı ne kadar başarılı? İki telefonu karşılaştırmak istesek galip kim olur? Gelin karşılaştırmaya bakalım.

Tasarım Karşılaştırması

iPhone Xs Max Tasarım

Tasarım konusunda ilk ele alacağımız model iPhone Xs Max modeli olacak. Bu telefon şu ana kadar tanıtılmış olan en büyük iPhone akıllı telefonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle söz konusu modelin tasarımı bir hayli önemli. Fakat genel hatlarıyla tasarım kısmında çok bir değişiklik olmadığını söylemek de yanlış olmaz. iPhone X akıllı telefonlarında yer alan tasarıma çok benzer hatta aynı yapıda bir tasarım çizgisi söz konusu.

iPhone XS – iPhone XS Max

Bu modelinde ön kısmında aynı şekilde çentikli ekran tasarımına yer veriliyor. Çentik alanı dışında çerçevesiz bir akıllı telefon ekranı görüyoruz. Bunun yanında söz konusu akıllı telefonların çift arka kamerası bulunuyor. Çift arka kamera kısmında ise yine düzen değişmiyor. Yine üst üste sıralı çift arka kamera görüyoruz ve arka kapak kısmında da cam kaplama karşımıza çıkıyor.

Yine Apple logosunun yer aldığı standart iPhone arka kapak tasarımı devam ediyor. Kullanılan malzeme kısmında da dikkat çeken bir seri görüyoruz. Arka kapak kısmında cam kaplama var ve çerçeve kısmında ise paslanmaz çelik malzeme kullanılıyor. Lazer kesim çerçevenin genel hatlarıyla sağlamlığı bir hayli arttırdığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Boyutlar: 157.5 mm X 77.4 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 208 gram

Renkler: Siyah, gümüş ve altın rengi

LG V50 ThinQ 5G Tasarımı

Gelelim yeni tanıtılan amiral gemisi LG modellerinin tasarımına. LG V40 modelinde yeni nesil bir tasarıma geçilmişti. Telefonların çentikli ekranının dışında arka kısımda çoklu kamera yerleşimi de yapılmıştı. LG V50 ThinQ 5G modelinde de benzer bir tasarım çizgisi var. Açıkçası tasarım kısmında çok bir değişiklik yok demek doğru olacaktır. Ön kısımda yine çentikli ekran tasarımı var. Ekran tasarımı büyük ölçüde aynı kalmış durumda.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

G8 modellerine çok benzer bir tasarım çizgisi var. Sadece köşelerin biraz daha kavisli hale getirildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun dışında arka kapak kısmında ise yine çoklu kamera dizilimi karşımıza çıkıyor. 3 arka kameranın yan yana sıralandığı akıllı telefonun kameralarının hemen yanında bir de flaş ışığı var. Burada fark kamera için ayrı bir bölmenin oluşturulmamış olması. Sanki kameralar kasaya gömülü bir şekilde geliyor.

Dışa doğru ekstra bir çıkıştı yok. Kameraların hemen altında ise parmak izi sensörlerinin bulunduğunu görüyoruz. Yine üst kısımda da 5G logosu yer alıyor. Tasarım kısmında son detayımız malzemeler olsun. Yine bu akıllı telefonlarda da cam arka panel kullanımı ve metal çerçeve kullanımı devam ediyor. Malzeme kısmında geçen sene tanıtılan modelden bir fark yok gibi.

Boyutlar: 159.2 mm X 76.1 mm X 8.3 mm

Ağırlık: 183 gram

Renk: Siyah

Tasarım Kısmında Kazanan Model

Tasarım detaylarını değerlendirdiğimiz zaman iki akıllı telefonun da genel olarak başarılı ve göz alıcı bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. iPhone Xs Max akıllı telefonlarında zaten genel olarak kabul görmüş etkileyici bir tasarım var. LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları da kendi sınıfı için standart ancak güzel bir tasarıma sahip.

Daha önceki V modellerinin tasarımına benzer bir yapı sunulmuş durumda. Sadece bu modeller biraz daha kalın gibi duruyor. Tasarım kısmında net değerlendirme ise size kalıyor. Tamamen yoruma dayalı bir bölümün sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ekran Karşılaştırması

iPhone Xs Max Ekran Özellikleri

iPhone Xs Max modelinin ekran konusunda avantajı çok. Bir kere bu model en geniş ekranlı iPhone modeli olarak geçiyor. Şimdiye kadar sunulan iPhone modellerine göre çok daha geniş bir ekran paneli karşımıza çıkıyor. Çentikli ekran tasarımının da artısıyla beraber ekran boyutu 6.5 inç olarak belirlenmiş. Geniş ekranların beraberinde sunulan çözünürlük değeri ise 1242 X 2688 olarak belirlenmiş durumda. Bu değerler 458 PPi piksel yoğunluğunun elde edilmesini sağlıyor.

Panel kısmında ise OLED ekranların sunulduğunu ekleyelim. iPhone X ile gelen OLED ekran ayrıcalığının bu modelde de devam ettiği görülüyor. Bunun dışında ekranlarda True Tone teknolojisi, Super Retina ekran özelliği, HDR10 desteği, Dolby Vision desteği, HDR desteği gibi destekler var. Genel görüntü kalitesinin oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca ekranların çerçevesiz olması, 6.5 inçlik boyuta rağmen tek elle kullanım sunulmasını sağlıyor.

Ekran Gövde Oranı: %85.14

LG V50 ThinQ 5G Ekran Özellikleri

LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları ekran konusunda fark yaratıyor. LG, söz konusu modelin ekran panelinin 6.4 inç olmasını istemiş. 6.4 inçlik panelde sunulan çözünürlük değeri ise 1440 X 3120 piksel gibi oldukça iddialı bir değer. Bu değerde çözünürlük desteği sunan çok fazla akıllı telefon görmüyoruz.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

Haliyle LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonu ekran konusunda biraz daha öne çıkıyor. Yine ekran teknolojisi kısmında da OLED tercihi karşımıza çıkıyor. 538 piksel yoğunluk derecesine sahip olan ekranların hem HDR hem de HDR10 destekleri var. Yine markanın FullVision teknolojisinden de yararlanılan ekranın, Gorilla Glass 5 koruması var. Bunun dışında herhangi bir görüntü teknolojisi konusunda açıklama yapılmadı.

Ekran gövde oranı: %82.99

Ekran Kısmında Kazanan

iPhone Xs Max akıllı telefonlarının ekranları biraz daha geniş. 6.5 inçlik panel sunulmasına karşın çerçevesiz tasarım sayesinde tek elle kolay kullanım sunuluyor. Genel olarak görüntü kalitesi de oldukça başarılı.

Fakat bunlara rağmen LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonlarının da çözünürlük değeri oldukça yüksek ve piksel yoğunluk derecesi de bir hayli başarılı. Böyle değerlendirildiği zaman LG ekran konusunda biraz daha önde gibi gözüküyor. Fakat her iki telefonun da görüntü kalitesi konusunda rakiplerinin çok önünde olduğunu söylemek gerekiyor.

Teknik Özellik Karşılaştırması

iPhone Xs Max Teknik Özellikleri

Ana amiral gemisi akıllı telefon modelinde olduğu gibi Max modelinde de A12 Bionic işlemcilerine yer veriliyor. Apple A12 Bionic işlemcilerinin her yönden başarılı seriler olduğunu söylemek gerekiyor. Hem yapay zeka hem de saat hızı konusunda fark yaratan bir akıllı telefon söz konusu. İşlemciler 6 çekirdek ve 4+2 şeklinde kümeleme var.

İLGİLİ HABER:  Bilmeniz Gereken En iyi iPhone SE 2020 İpuçları

Güç konusunda Dual Core 2.5 GHz Vortex kümelemesini görüyoruz ve tasarruf konusunda ise Quad Core 1.59 GHz Tempest serisini görüyoruz. Her iki kümede de maksimum performans değerleri var. 64 bit işlemcilerin beraberinde bir de yardımcı hareket işlemcisi var. M12 hareket işlemcisi de genel performans değerinin artmasını sağlıyor. Grafik birimi kısmında ise yine Apple G11P MP4 serisine yer veriliyor.

A12X Bionic

İşlemcinin tüm bu değerlerle beraber aldığı AnTuTu puanı ise 353.200 olarak açıklandı. Rakiplerinin epey önünde bir puan olduğunu söylemek gerekiyor. İşlemciyi bir kenara bırakıp RAM bellek miktarına geçtiğimiz zaman da 4 GB RAM bellek miktarını görüyoruz. Bellek tipi kısmında ise LPDDR4x değeri karşımıza çıkıyor. Bu konuda da yeni nesle geçiş yapılmış durumda. 64 GB/ 256 GB/ 512 GB depolama alanı seçeneklerinin karşımıza çıkacağı akıllı telefonun, hafıza kartı desteği yok.

LG V50 ThinQ 5G Teknik Özellikleri

LG, yeni akıllı telefonları yine amiral gemisi serilerine dahil etti. Zaten G serisinden farklı olarak gelen V serisi amiral gemisi akıllı telefonlarının devam modelinden söz ediyoruz. Haliyle bu serinin içerisinde de üst segment akıllı telefonlarda gördüğümüz özellikleri görmeyi bekliyorduk. Beklediğimiz gibi de oldu ve LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları amiral gemisi akıllı telefonlarında yer alan tüm özelliklere sahip olarak geldi.

Yeni akıllı telefonların içerisinde Snapdragon 855 işlemcileri bulunuyor. Amiral gemisi işlemciler 8 çekirdek ve 1+3+4 şeklinde bir kümelemeyle beraber geliyor. Ana işlemcide Single Core 2.84 GHz Kryo 485 çekirdeğini görüyoruz. Bunun dışında üçlü kümeleme kısmında ise Triple core 2.42 GHz Kryo 485 çekirdekleri karşımıza çıkıyor. Son kümeleme kısmında ise Quad core 1.8 GHz Kryo 485 çekirdekleri var.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

Bu dizilimle beraber hem maksimum güç elde edilebiliyor hem de maksimum güç tasarrufu elde ediliyor. Bir yandan güçlü seriler karşımıza çıkarken bir yandan ise tasarruflu seriler karşımıza çıkmış oluyor. Yine 7 nm üretim teknolojisinin de avantajları dikkat çekmiyor değil. Bu seride yer alan grafik birimi kısmında ise Adreno 640 modelini görüyoruz. Geçen senenin amiral gemisi işlemcilerinde yer alan grafik birimiyle değerlendirecek olursak, Snapdragon yonga setleri bu konuda oldukça başarılı.

LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonlarının RAM bellek miktarı kısmında ise biraz daha geniş bir seri olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. 6 GB RAM bellek miktarına sahip olan akıllı telefonlar, bellek tipi olarak ise LPDDR4x tipinde. Tüm bu değerlerin dışında 128 GB depolama alanının sunulduğunu ve 2 TB seviyesine kadar da yükseltilebilir hafıza imkanına yer verildiğini de ekleyelim. Belki de iPhone Xs modeline göre en büyük avantaj arttırılabilir hafıza miktarının bu kadar geniş olması.

Genel Performans Kazananı

Bu konuda iPhone Xs Max kendisini kanıtlamış bir akıllı telefon. Çok başarılı performans sonuçları elde edilmiş durumda. Buna karşın LG V50 ThinQ 5G derecelendirmeleri henüz ortaya çıkmadı. Fakat burada kağıt üzerinde bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Snapdragon 855 işlemcileri de genel performans olarak çok iyi modeller. Böyle baktığımız zaman iki model arasında çok öne çıkan bir performans farkının olmayacağını söyleyebiliriz. Her iki telefonu da tercih eden kullanıcılar pişmanlık yaşamayacaktır. En azından kağıt üzerinde baktığımız zaman durum bundan ibaret.

Kamera Karşılaştırması

iPhone Xs Max Kamera Özellikleri

Gelelim kamera kısmına. Max modeli kamera konusunda oldukça yetenekli. Yeni akıllı telefonların arka kamera dizilimi kısmında çift kamera karşımıza çıkıyor. Tıpkı ana modelde olduğu gibi bu seride de 12 MP değerinde ana kamera görüyoruz. 12 MP değerinde ana kameranın f/1.8 diyafram açıklık değeri bulunuyor. 26 mm odak uzaklığına sahip olan kameranın 4K 60 FPS çekim desteği bulunmakta. 6 elementli lens kullanan kameraların safir kristal objektif kapakları var. OIS desteği, HDR desteği bunları söylemeye bile gerek yok.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

İkinci kamera kısmına geçtiğimi zaman ise yine 12 MP değerinde f/2.4 diyafram açıklığına sahip bir seri görüyoruz. Yine ikinci kamera kısmında da OIS desteği ve 2x optik zoom desteği bulunuyor. Ön kameraya geçtiğimiz zaman ise 7 MP değerinde standart TrueDepth kameraları görüyoruz. f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip olan bu kameralarda da Full HD 60 FPS çekim desteği sunuluyor.

LG V50 ThinQ 5G Kamera Özellikleri

LG, kamera konusunda oldukça iyi bir akıllı telefon sundu. Bu modelde de G8 akıllı telefonlarında olduğu gibi 3 arka kamera bulunuyor. Telefonun ana kamerası kısmında 12 MP değerinde bir kameraya yer veriliyor ve bu kamera geniş açılı. f/1.5 diyafram açıklık değerine sahip olan bu kamera 4K 60 FPS çekim yapabilmekte. İkinci kameraya geçtiğimiz zaman ise 16 MP değerinde bir seri görüyoruz. f/1.9 diyafram açıklık değerine sahip olan ikinci kameraların ekstra geniş açılı olduğu açıklandı.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

Üçüncü kamera ise telefoto özellikleriyle dikkat çeken bir kamera. Bu kamerada 12 MP değerinde 45 derece açılı ve f/2.4 diyafram açıklık değerine sahip. Yine ön kameralara geçtiğimiz zaman da çift kamera karşımıza çıkıyor. Ana ön kamera kısmında 8 MP değerinde bir seriye yer veriliyor. f/1.9 diyafram açıklığı bulunan bu modelin dışında 5 MP değerinde bir de ekstra geniş açılı kamera var. Bu kameranın da diyafram açıklık değeri f/2.2 olarak açıklandı. Yapay zeka desteği tüm kameralar için geçerli.

Genel Kamera Değerlendirmesi

Bu konuda çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Her iki akıllı telefonun da kamera konusunda başarıları oldukça fazla. 5 kameralı LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonları ve 3 kameralı iPhone Xs Max modellerinin kamera deneyimi konusunda en iyi sonuçları vereceğini söylemek yanlış olmaz.

Pil Durumu ve Ekstralar

LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonlarının ekstra birçok özelliği var. IP68 sertifikasına sahip olan akıllı telefonun, DTS:X 3D Surround Sound teknolojisini sunduğunu görüyoruz. Bunun dışında telefona ikinci bir ekran kazandıran özel bir kılıf gibi bir de avantaj var.

Bunun yanında batarya kısmında ise 4000 mAh değerinde bir bataryaya yer veriliyor ve hızlı şarj desteği var. Yine iPhone Xs Max akıllı telefonlarında da IP68 sertifikasının sunulduğunu ve bu modelin bataryasının da 3174 mAh değerinde olduğunu belirtelim.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

Genel Değerlendirme

Her iki akıllı telefon modeli de çok başarılı. İki telefonun da kendisine göre öne çıkan yanları var. Bunun yanında LG V50 ThinQ 5G akıllı telefonlarının fiyatı henüz açıklanmış değil. Haliyle hangi modelin daha avantajlı olduğunu değerlendirme için bir süre daha beklemek gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?