LG UltraFine 5K Ekranlar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

0
LG UltraFine 5K

Apple bu sene yeni iPhone modelini, yeni seri MacBook Pro serisini tanıtmasıyla gündem olmuştu. Fakat marka tüm bu ürünlerini tanıtırken bunun dışında aslında uzun süredir beklenen bazı teknolojilerin tanıtılmaması da hayal kırıklığı yarattı. Öncelikle yeni bir iMac modelinin görüntülenmemesi, iPad tanıtımının gecikmesi gibi birçok ürün konusunda Apple’ın henüz net adımlar atmaması markanın merakla beklenmesine neden olmuştu.

Muhtemelen 2017 yılı içerisinde yayınlanması ve tanıtılması beklenen tüm bu ürünler için ise Apple’ın tanıtımlarını beklemek gerekecek. Tabi bir yandan yeni ürünlerini beklerken bir yandan da bu sene yan ürün desteği olarak piyasaya sürülen teknolojilerde dikkat çekti. Bu noktada en çok merak toplayan teknoloji ürünleri ise Apple LG iş birliği ile piyasaya çıkan LG UltraFine 5K ekranları oldu. Peki MacBook Pro serileri için en iyi harici ekranlar olarak gösterilen LG UltraFine 5K teknolojisinin özellikleri neler? Tüm detaylara bakalım.

LG UltraFine 5K Ekranlar İçin Merak Edilen Tüm Özellikler

Ekran alanında en başarılı ürünlerden biri olarak gösterilen LG UltraFine 5K ekranlarının özelliklerini merak edilen sorularla beraber ele alalım.

Ekran Boyutu Ne Kadar?

Öncelikle basit sorulardan başlayarak ilerlemek gerekirse ilk olarak ekran boyutlarının ne kadar olduğunu belirtelim. Hemen belirtelim LG UltraFine 5K ekranları için genelde 27 inç erkan boyutları tercih ediliyor. Zaten maksimum ekran boyutu da 27 inç. Fakat bunun dışında bir de 21.5 inç ekran boyutunun da olduğunu söyleyelim.

LG UltraFine 5K

Ekran Görüntüsü Mat Mı? Parlak Mı?

Genel olarak LG UltraFine 5K serisinde yansımayı önleyen birçok teknoloji var. Buna ek olarak ekranlarda genelde tercih edilen mat görüntü yerine parlak görüntü tercihi yapıldığını da belirtelim.

Ekran Üzerinde Kullanılan Malzeme Nasıl?

LG UltraFine 5K her yönü ile kalite bir ekran olarak kullanıcıların karşısına çıkmakta. Fakat genel olarak serinin çerçevesinde siyah sert plastik malzeme kullanıldığının bunun dışında ana bölümde ise metal şase bulunduğunu da belirtelim. Bu sayede ekranın hem dengesi hem de sağlamlığı arttırılmakta.

Ekran macOS Sürüm Desteği Nasıl?

Apple’ın yaptığı açıklamaya bakacak olursak LG UltraFine 5K ekranları sorunsuz bir şekilde kullanmak için cihazınızın macOs sürümünün en az 10.12.1 olması gerekiyor. Fakat önerilen sisteminde sorunsuz çalışması için 10.12.2 olduğunu da belirtelim.

LG UltraFine 5K

Ekranın Maksimum Çözünürlüğü Ne Kadar? MacBook İle En Yüksek Hangi Çözünürlük Alınıyor?

LG UltraFine 5K ekranların sunduğu maksimum çözünürlük değeri 5120 yani 5K olarak gösterilen değer. Hemen iyi haberi verelim bu çözünürlük değeri doğrudan Mac ile de uyumlu. Yani Mac ile maksimum olarak 5120 X 2880 çözünürlük değerini alabiliyorsunuz. Haliyle gerçekten kaliteli bir görüntü sunulduğunu belirtelim.

En Çok Merak Edilen Sorulardan Biri “Windows işletim sistemi ile kullanılabilir mi?”

Hemen belirtelim cihaz Windows işletim sistemiyle de kullanılabiliyor. Fakat şöyle bir durum söz konusu tabi ki LG UltraFine 5K Windows desteğinde 5K görüntü alamıyorsunuz. Maksimum olarak 4K görüntü verildiğini de belirtelim.

LG UltraFine 5K

Ekran Parlaklık Ayarları Nasıl Yapılır?

İlk etapta oldukça basit bir soru olarak gelebilir fakat ekran parlaklığı konusunda ekran üzerinde herhangi bir ayar çubuğu bulunmuyor. Sadece Mac üzerinden ekran tercihleri bölümünden parlaklık ver diğer benzeri birçok ayarı da yapabiliyorsunuz. Bunun için sisteminizden yararlanmanız gerekli.

Otomatik Parlaklık Ayarı Var Mı?

Akıllı telefonlarda yer alan otomatik ekran parlaklık ayarı hemen her kullanıcının bildiği bir ayardır. Ekran üzerinde yer alan bir sensör sayesinde kullanılan otomatik parlaklık ayar için LG UltraFine 5K içerisinde de bir teknoloji bulunuyor. Fakat henüz bunun için Apple’ın güncelleme desteği vermesi ve sistemi kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.

LG UltraFine 5K

Bağlantı Teknolojisi Ne Kadar Hızlı?

Bu soru biraz mantıksız gelebilir fakat söz konusu 5K çözünürlük olunca bağlantı hızının ne kadar olduğu da merak konusu oluyor. Bu noktada LG UltraFine 5K ekranlarında USB Type C bağlantı desteği sunuluyor. USB 3.1 teknolojisi olarak sunulan bu bağlantı teknolojisi ile beraber bağlantı hızında 5 GB desteği alınabilmekte bu da 5K desteğinin sorunsuz verilmesi anlamına geliyor.

Ekran İle MacBook Pro Şarj Edilebilir Mi?

Sorunun cevabını vererek başlayalım “Evet”. Şarj için ise belli gerekliliklere ihtiyacınız var Öncelikle bilgisayarın Thunderbolt desteğine sahip olan yeni MacBook Pro bilgisayarına ihtiyacınız var ve yine beraber gelen kabloyu kullanmanız gerekiyor.

LG UltraFine 5K

Kamera Çözünürlüğü Nedir?

Bu noktada ekran üzerinde yer alan dahili kameranın özellikleri de bir hayli merak ediliyor. Zira görüntülü görüşme sistemlerinde epey etkisi olacak olan kamera çözünürlüğünün Full HD olduğunu da belirtelim.

Hangi Mac Serilerini Desteklemekte?

Eğer ekranların tüm özelliklerini ve 5K desteğini kullanmak istiyorsanız kısa süre önce tanıtılan yeni MacBook Pro 2016 modellerine ihtiyacınız var. Bunun dışında standart bir kullanım için ise maksimum 4K çözünürlüğü kısmında MacBook Pro’nun eski serilerini de iMac serilerini de kullanabiliyorsunuz.

Alınmaya Değer Mi?

Ekranların fiyatı 940 dolar, bir süre için indirimli olan bu fiyat teknolojisine bakıldığında değecek bir rakam olarak gösterilebilir. Ama kullanım alanınız bu işte oldukça önemli.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here