MWC 2019 fuarını geride bıraktık. Fuar kapsamında birçok yeni akıllı telefon modeli tanıtıldı. Tabii ki dikkat çeken modeller ana amiral gemisi serileri oldu. Samsung’un serilerine cevap olarak gelecek yeni modellerden birisi de LG G8s ThinQ akıllı telefonları oldu. Ana amiral gemisi G8 modelinin biraz daha gelişmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkan LG G8s ThinQ akıllı telefonlarında da yer alan özellikler bir hayli dikkat çekti.

Yeni modelin tanıtılmasının ardından akıllara gelen soru ise LG G8s ThinQ akıllı telefonları ile iPhone Xs modellerinin karşılaştırması oldu. Daha önce Samsung Galaxy S10 modelleriyle iPhone Xs akıllı telefonlarını karşılaştırmıştık. Bu yazımızda ise LG G8s ThinQ akıllı telefonlarıyla iPhone Xs modellerini karşılaştıracağız. Bakalım LG G8s ThinQ, Apple’ın amiral gemisine kafa tutabilecek güçte mi?

Tasarım Karşılaştırması

iPhone XS Tasarım Karşılaştırması

Tasarım konusunda Apple’ın genel olarak benimsediği bir çizgi var. iPhone Xs incelemelerimizde de detaylı olarak ele almıştık ancak bir kez daha tasarım kısmından söz etmek gerekecek. iPhone Xs modelleri bir nevi iPhone X akıllı telefonlarının devam serisi. Zaten bu model satışa çıktığı andan sonra iPhone X akıllı telefonlarının satışı durduruldu. Her ne kadar ikinci nesil bir akıllı telefondan söz etsek de tasarım kısmında çok farklı bir yapı söz konusu değil.

iphone-xs-iphone-xs-max

Yine ön kısımda OLED ekranın gücünü görüyoruz ve hemen üst kısımda da çentik alanı karşımıza çıkıyor. Çentik alanı dışında genel olarak ekranlar oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Hem yanlardan hem de alt kısımdan geniş ekrana sahip olan akıllı telefonun arka kısımda ise çift kamera sunduğunu görmek mümkün oluyor.

Kameralar çok küçük bir miktarda olsa da daha geniş. Yine çerçeve kısmında paslanmaz çelik malzeme var ve arka kapak kısmında da cam tercihi yapılmış durumda. Zaten bu sayede kablosuz şarj desteğinin öne çıktığını gördük.

Boyutlar: 143.6 mm X 70.9 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 177 gram

Renkler: Altın, Gümüş ve Siyah

LG G8s ThinQ Tasarımı

Gelelim yeni amiral gemisi akıllı telefonlara. Bu konuda LG biraz daha standart bir tasarım sunan markalardan bir tanesi. V serisi için de G serisi için de genel olarak benimsenmiş bir tasarım var.

LG G7 modelinden sonra bu tasarım çizgisinin daha da netlik kazandığını gördük. LG G8s ThinQ akıllı telefonlarında da son seri V modellerine benzer bir tasarıma yer veriliyor. Ön kısımda yine bir çentik alanı var ve bu çentik alanı içerisinde ön kamerayla beraber ToF sensörleri var.

LG G8s ThinQ

TOF 3D sensörünün de yer aldığı çentik alanı biraz daha geniş gibi duruyor. Bir önceki modele göre bu kısımda beklentilerin üzerinde bir alan ayrıldığını görüyoruz. Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise çok sayıda kamera karşımıza çıkıyor. Yan yana sıralanmış olan 3 arka kameranın kullanıldığı akıllı telefonun kameralarının hemen altında ise parmak izi sensörü bulunuyor.

Yine kameraların hemen yanında flaş ışığının bulunduğunu da görüyoruz. Bu kısımda da önemli bir değişiklik olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Yine bu kısımda da eski seri akıllı telefonlarda yer alan tasarım çizgisi olduğu gibi korunmuş gibi gözüküyor. Genel tasarımda sadece daha köşeli bir akıllı telefon sunulduğunu söylemek doğru olacaktır. Bunun dışında V ve yeni nesil G serisi tasarımından çok farklı bir dizilim söz konusu değil.

Boyutlar: 151.9 mm X 71.8 mm X 8.4 mm

Ağırlık: 167 gram

Renkler: Mavi, Siyah ve Beyaz

Tasarım Kısmında Kazanan

Tasarım kısmı her zaman için kullanıcı yorumuna bırakılan kısım olarak değerlendiriliyor. LG G8s ThinQ ile iPhone Xs karşılaştırmasında da aynı durum geçerli. Tabii ki bu bölümde de tasarım kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor. Fakat genel bir yorumlama yapacak olursak iPhone Xs tasarımı daha iyi gibi duruyor. Yana doğru geniş bir telefon yerine dikine geniş bir akıllı telefon daha avantajlı ve biraz daha şık bir görüntü sunulmasını sağlıyor. Ayrıca tek elle kullanım açısından da önemli bir kriter. Yine de dediğimiz gibi tasarım kısmı kişisel bir görüş.

Ekran Karşılaştırması

iPhone Xs Ekranları

iPhone Xs ekran konusunda iPhone X modelinin başarısını devam ettiren bir seri. iPhone X akıllı telefonlarında olduğu gibi OLED panellerin kullanıldığı telefonda 5.8 inç ekran boyutu bulunuyor. 5.8 inçlik ekran boyutuyla beraber sunulan çözünürlük değeri kısmında ise 1125 X 2436 piksel değerini görüyoruz. Yine bu değerde piksel yoğunluğunun bir hayli artış göstermesini sağlıyor.

iPhone XS Max Ekran

458 PPi değerinde bir piksel yoğunluk değeri görüyoruz. Genel olarak görüntü kalitesinin de oldukça yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Super Retina teknolojisi, HDR10 desteği, Dolby Vision desteği, True Tone teknolojisi gibi ekstra teknolojilerde iPhone Xs modellerinin ekran konusunda bir hayli öne çıkmasını sağlamakta.

Ekran gövde oranı: %81.14

LG G8s ThinQ Ekran Özellikleri

LG, tıpkı Samsung gibi ekran konusunda başarılı markalardan bir tanesi. Fakat LG G8s ThinQ modelinde, ana modelden farklı olarak biraz daha düşük çözünürlük değerine sahip olan ekranlar kullanılıyor. Yine OLED teknolojisinde olan panellerde FullVision teknolojisine yer veren marka, 19.5:9 ekran oranı sunmakta. Bunun yanında ekran boyutunun ise 6.2 inç olduğunu da ekleyelim.

LG G8s ThinQ

6.2 inçlik bir ekran paneline sahip olan seri 2248 X 1080 piksel çözünürlük değerine sahip. HDR10 desteği, Dolby Vision desteği gibi teknolojileri de bulunan LG G8s ThinQ ekranlarının 402 PPi piksel yoğunluk değeri bulunuyor. Gorilla Glass 5 camlarıyla koruma sunan seride, sürekli açık ekran özelliği de artı bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Ekran Konusunda Kazanan Kim?

Bu konuda kesin bir çizgiyle fark sunulmasını söylemek gerekiyor. Fakat yine de kağıt üzerinde baktığımız zaman tüm deneyimlerine rağmen bu modelde LG biraz geri planda kalıyor. iPhone Xs akıllı telefonlarında Super Retina ekran, True Tone teknolojisi gibi teknolojiler var.

Genel olarak değerlendirdiğimiz zaman iPhone Xs görüntü kalitesi konusunda bir adım önde gibi gözüküyor. Tabii ki tekrar iki telefonun ekranının da çok başarılı olduğunu ekleyelim. LG G8s ThinQ ve iPhone Xs amiral gemisi modellerine yakışır ekranlara sahip. Bu konuda şüphe yok.

Teknik Özellik Karşılaştırması

iPhone Xs Teknik Özellikler

iPhone Xs modeli, Apple’ın en güçlü telefonları arasında yer alıyor. Bu modelde Apple’ın yeni nesil işlemcileri A12 Bionic serisi kullanılmıştı. A12 Bionic, 7 nm üretim sürecinden çıkmış en iddialı işlemci modellerinden bir tanesi. 6 çekirdekli işlemci 2+4 dizilimi sunuyor. Ana çekirdekler kısmında Dual Core 2.5 GHz Vortex serisine yer veriliyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 14 ile Fotoğraflara Başlık Ekleme

Diğer 4’lü kümeleme kısmında ise Quad Core 1.59 GHz Tempest serisine yer veriliyor. Yine yardımcı işlemci olarak da M12 hareket işlemcisine yer veriliyor. Genel olarak değerlendirdiğimiz zaman 346.400 puan civarında bir işlemci puanından söz ediyoruz. Yapay zeka bölümü gibi yeni geliştirilmiş bölümleri de öne çıkan A12 Bionic, fotoğraf kalitesini de doğrudan arttırmakta.

iPhone XS Max

İşlemci modellerini bir yana bırakıp bellek teknolojisine geçersek, karşımızda 4 GB RAM bellek görüyoruz. Apple bu konuda net açıklamalar yapmıyor ancak kullanılan RAM bellekler belli. 4 GB RAM bellek miktarının sunulduğu bir akıllı telefon görüyoruz. Belki biraz düşük bir RAM bellek kapasitesi olarak gelebilir ancak Apple genel olarak bu aralıkta belleklere yer veriyor.

Bellek tipinde ise yeni nesle geçiş yapıldı. LPDDR4x belleklerine yer veriliyor. Bu arada unutmadan grafik birimi kısmında da Apple G11P MP4 serisine yer verildiğini belirtelim. Tüm bu teknolojilerin dışında depolama birimi kısmında da 64 GB, 256 GB ve 512 GB seçeneklerinin sunulduğunu da ekleyelim.

Özet: A12 Bionic işlemciler, 4 GB RAM LPDDR4x RAM, 64/256/512 GB depolama alanı.

LG G8s ThinQ Teknik Özellikleri

LG teknik özellikler konusunda iki nesil öncesinde ciddi bir hata yapmıştı. Amiral gemisi LG G6 akıllı telefonlarında eski seri işlemcilere yer vermişti. Eski nesil işlemcilerin kullanılması nedeniyle akıllı telefonların satışları da bir hayli düşük olmuştu. LG G7 akıllı telefonlarında ise bu hata telafi edilmişti. İşte LG G8s ThinQ akıllı telefonları da yine hata yapılmayan modellerden bir tanesi. LG yeni seri akıllı telefonların içerisinde yine en yeni amiral gemisi işlemcilerine yer verdi.

Marka yeni modelle beraber Snapdragon 855 serisine geçiş yaptı. 7 nm üretim sürecinden geçen yeni nesil işlemciler 8 çekirdek. 2+1+4 şeklinde bir dizilim sunuluyor. Ana çekirdek kısmında Single core 2.84 GHz Kryo 485 çekirdeğini görüyoruz. Ana işlemcinin dışında Triple core 2.42 GHz Kryo 485 serisini ve Quad Core 1.8 GHz Kryo 485 kümelemesini görüyoruz. Genel değerlendirme de LG G8s ThinQ akıllı telefonlarının puanı belli değil ancak işlemci oldukça başarılı.

Qualcomm Snapdragon 835

Bunun yanında grafik birimi kısmında da Adreno 640 serisine yer verildiğini eklemek gerekecek. Yani bu kısımda da yeni nesle geçiş yapılmış durumda. RAM bellek kısmında ise 6 GB seçeneği açıklandı. RAM bellek teknolojisi ise değişmiyor. Yine LPDDR4x teknolojisini görüyoruz. Bu kısımda da herhangi bir fark söz konusu değil. Depolama alanı kısmında da 64 GB ve 128 GB seçenekleri var.

Özet: Snapdragon 855 işlemci, 6 GB RAM, 64/128 GB depolama alanı

Teknik Özellikler Kısmında Kazanan Kim?  

Donanım konusunda, her ne kadar Snapdragon 855 işlemcilerini kullanıyor olsa da LG G8s ThinQ modeli biraz daha geride gibi duruyor. Muhtemelen arada bir uçurum derecesinde fark olmayacak.

İki telefonda çok güçlü. İki telefonun işlemcileri de 7 nm üretim sürecinden geçen işlemciler. Buna karşın Apple’ın iPhone XS modelinde genel performans bir adım önde. Yine de LG’nin puanlarını ve derecelendirmeleri beklemek en iyisi olacak. Dediğimiz gibi kesin yorum yapmak için bu değerleri de bilmek gerekiyor.

Kamera Karşılaştırması

iPhone Xs Kamera Özellikleri

Kamera konusunda Apple’ın deneyiminin ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz. iPhone Xs akıllı telefonlarında da kamera konusunda tüm tecrübe değerlendirilmiş durumda. Telefonda 12 MP değerinde 6 element lensli f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip olan bir ana kamera var. 26 mm odak uzaklığına sahip olan lenslerin dışında 12 MP değerinde ikinci bir kamerada dikkat çekiyor.

Smart HDR

İkinci kamera kısmında da f/2.4 diyafram açıklık değerini görüyoruz. OIS desteği,2 x optik zoom özelliği gibi özellikleri bulunan bu kameralarda da 52 mm odak uzaklığı bulunuyor. 60 FPS 4K çekim yapabilen arka kameralar, yapay zeka desteğini en iyi şekilde öne çıkarıyor. Tabii ki bu kısımda A12 işlemcilerinin yapay zeka ve görüntü işleme bölümlerinin artılarını da unutmamak gerekiyor. Ön kamera kısmında da 7 MP değerinde TrueDepth kamera kullanımın devam ettiğini ekleyelim.

LG G8s ThinQ Kamera Özellikleri

LG G8s ThinQ akıllı telefonları ekstra kamera ile geliyor. Kamera kısmında ilk dikkat çeken kısım 12 MP değerinde ana kamera. f/1.5 diyafram açıklık değerine sahip olan ana kamera 27 mm odak uzaklığına sahip. OIS destekli olan kamera lazer AF özelliği bulunuyor. İkinci kamera kısmında ise 13 MP değerinde bir kamera yer veriliyor. Ekstra geniş açılı bu kameranın dışında üçüncü kamera kısmında ise 12 MP değerinde telefoto kamerası var.

52mm odak uzaklığına sahip olan bu kamerada da f/2.4 diyafram açıklık değerini görüyoruz. Ayrıca yine 2x optik zoom desteği de sunuluyor. Çekim konusunda ise yine 4K 60 FPS desteğine yer veriliyor. LG G8s ThinQ modelinin ön kameralarına geçtiğimiz zaman ise 8 MP değerinde f/1.7 diyafram açıklığına sahip olan 26 mm geniş açılı kameralar bulunuyor. Bunun yanında 3D algılama için bir de TOF kamerasına yer veriliyor. Ön kamera 60 FPS Full HD çekim yapabiliyor.

LG G8s ThinQ

Kamera Karşılaştırması

Her iki akıllı telefonun da kamera konusunda çok iyi seriler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu konuda Apple’ın iPhone Xs akıllı telefonlarını ya da LG G8s ThinQ modellerini ayırmak pek mümkün değil. En azından LG G8s ThinQ akıllı telefonları için derecelendirme puanlarının açıklanmasını beklemek gerekiyor. Genel olarak iki seride başarılı.

Batarya Durumu

Her iki telefonda da çok yüksek batarya boyutları beklememek gerekiyor. Zaten öyle bir durumda yok?. iPhone Xs akıllı telefonlarında 2658 mAh değerinde bir batarya var. Kablosuz şarj destekli modelde hızlı şarj desteği de var. LG G8s ThinQ akıllı telefonlarına geçtiğimiz zaman ise 3550 mAh değerinde bir batarya görüyoruz. Telefonların 18W değerinde de hızlı şarj desteği bulunuyor.

Genel Karşılaştırma

LG G8s ThinQ akıllı telefonları tanıtıldı ancak derinlemesine detayları henüz öğrenmiş değiliz. Fiyat ve benzeri detaylar şu an için belli değil. Bu nedenle yeni akıllı telefonlar hakkında tam anlamıyla yorum yapmak mümkün değil. iPhone Xs akıllı telefonları da yeni model LG serisi de iyi telefonlar. Fakat kesin olarak yorum yapmak için bir süre daha detayları beklemek gerekecek. Şu an için fiyat konusunda bir sürpriz olmazsa iPhone Xs modeli önde.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?