LG G6 Mı? iPhone 7 Plus Mı? Hangisi Tercih Edilmeli?

0
87
LG G6 ve iPhone 7 Plus

Akıllı telefon dünyasında merakla beklenen mobil dünya kongresi sonunda düzenlendi. Birçok yeni model akıllı telefon serisinin ortaya çıktığı etkinlikte en büyük ilgiyi ise markaların yeni seri amiral gemileri çekti. Akıllı telefon dünyasına hızlı bir giriş yapan LG’nin yeni seri amiral gemisi akıllı telefonu da buna dahil. LG G6 tanıtımıyla beraber tüm detayları da netlik kazanmış oldu. Peki 2016 yılının en iyi telefonlarından biri olarak gösterilen iPhone 7 Plus ile LG G6 arasında nasıl bir fark ortaya çıktı. Hangi telefon satın almak için tercih edilebilir? İki model arası farklar neler?

LG G6 ve iPhone 7 Plus Tasarım ve Ekran Malzemesi

LG G6 Tasarım: MWC 2017 fuarına damgasını vuran akıllı telefon olarak lanse edilen LG G6 serisi akıllı telefonların tasarım konusunda epey bir beğeni kazandığını söyleyebiliriz. Tasarım konusunda ilk ilgiyi çeken detay ise artık modüler yapı yok. Yani piller tak çıkar şekilde değil, dahili. Yekpare metal malzeme kullanılması da telefona hem şıklık hem sağlamlık vermiş. Bunun dışında arka kısımda ortalanmış çift kamer ve hemen altında da parmak izi okuyucu beğeni toplayan detaylar. Ekran gövde oranının da %78 civarında olması büyük bir artı.

LG G6 tasarım artıları: Ekran gövde oranı çok iyi, mistik beyaz, astro siyah ve platinyum gibi renk seçenekleri, metal malzeme, teknolojisine göre oldukça ince sadece 7.9 mm kasa.

LG G6 ve iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus: iPhone 7 serisinde bildiğiniz gibi köklü tasarım değişiklikleri yapılmamıştı. En büyük fark renk seçenekleri ve biraz daha dokunmatik yüzeye dönüştürülmüş olan fiziksel Home tuşu olmuştu. Tabi bununla beraber çift arka kameranın tasarıma katkısını da unutmamak gerekiyor. Yine metal malzemenin kullanıldığı akıllı telefonun sadece 7.3 mm kalınlıkta olması ise telefonu ön eçıkaran başka bir detay.

iPhone 7 Plus Tasarım artıları: Bu noktada serinin siyah renk seçenekleri ve pembe gibi alternatifler serinin sunduğu ayrıcalıklar arasında gösterilebilir. Ayrıca eski iPhone serilerine göre çift kameranın da etkisi büyük.

LG G6 ve iPhone 7 Plus

Genel Tasarım Değerlendirmesi: Tasarım konusunda iPhone 7 Plus zaten çıktığı dönemde de eleştirilmiş olan bir telefon. Bu noktada kendi yorumumuza göre kesinlikle yeni seri LG G6 akıllı telefonlarının tasarımsal açıdan ekran gövde oranı dahil birçok noktada önde olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle tasarımda daha başarılı olan LG G6.

LG G6 ve iPhone 7 Plus Ekran Özellikleri

Gelelim bir diğer kritere ekran özelliklerine. Her iki seride bu konuda oldukça iddialı. Hemen özelliklere geçelim.

LG G6 Ekranı: Yeni seri akıllı telefon kesinlikle ekran konusunda da bekleneni vermiş bir akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor. 5.7 inç geniş ekran ile beraber gelen seri QHD + FullVision çözünürlüğe sahip. Yani beklenenden daha iyi bir performansı var.

Ayrıca 18:9 geniş ekran formatının bulunduğu akıllı telefonun HDR10 gibi ekstra özellikleri de bulunuyor. Yüksek renk derinliği ve HDR modları ile zaten öne çıkan ekranın 564 PPI değerinde piksel yoğunluğu ise oldukça iyi bir teknoloji ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ayrıca Gorilla Glass 5 camlarını da unutmayalım.

LG G6 Ekran artıları: Saymakla bitmeyecek artı var. Çözünürlüğü, HDR10 modu, Glass 5 camlar, 18:9 geniş görüntü, piksel yoğunluğu.

LG G6 ve iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus Ekranları: iPhone serisinin bu modelinde Apple yine yüksek kalite ekran teknolojileri ile karşımıza gelmişti. Seride 5.5 inç ekranlar ile Full HD çözünürlük desteği sunulmuştu. 401 PPI yoğunluğu olsa da Retina ekran olması serinin bu alanda açığı kapatmış bir şekilde karşımıza çıkmasını sağlıyor. Çift etki alanlı pikseller Oleophobiz Coating özelliği gibi özelliklerde iPhone 7 Plus ekranlarını da öne çıkarıyor.

iPhone 7 Plus Ekran artıları: Bu noktada Retina ekran olması en büyük artısı, ayrıca çizilmeye karşı koruma, geniş renk yelpazesi gibi artılarda söz konusu.

LG G6 ve iPhone 7 Plus

Genel Ekran Değerlendirmesi: iPhone 7 Plus ekranları da oldukça yeterli bir teknoloji ile gelse bile kesinlikle bu konuda LG G6’nın net bir üstünlüğü söz konusu. Sadece çözünürlük ya da piksel yoğunluğu değil ekran teknolojileri konusunda da LG G6 oldukça, hatta beklenmedik şekilde başarılı. 18:9 geniş görüntü açısı da bunun bir kanıtı.

LG G6 ve iPhone 7 Plus Teknik Özellikler

En çok merak edilen karşılaştırma konusuna geldik. Bakalım teknik özellikler konusunda kim önde?

LG G6 Teknik Özellikler: Teknik özellikler konusunda yeni model bir hayal kırıklığı ile beraber geldi. Aslında son nesil Snapdragon 835 serisi işlemcileri beklerken marka bir önceki nesil olan Snapdragon 821 serisi işlemcilerle beraber çıkış yaptı. Toplamda 4 çekirdek olan işlemciler 2.35 GHz hız değerine kadar ulaşabiliyor. Ayrıca içerisinde adreno 530 grafik birimleri var. Bu yönü ile işlemciler eski nesil olsa da oldukça performanslı bunu belirtelim. İşlemcilere ek olarak modelin içerisinde LPDDR4 teknolojili 4 GB RAM bellek yer almakta. Bu RAM teknolojisi ile beraber daha yüksek performans söz konusu. Ayrıca dahili 32 GB hafıza olsa da UFS 2.0 depolama teknolojisini de unutmayalım.

LG G6 Performans Artıları: LPDDR4 RAM teknolojisi, UFS depolama teknolojisi

LG G6 ve iPhone 7 Plus

İPhone 7 Plus Teknik Özellikleri iPhone 7 Plus için zaten tescillenmiş olan Apple A10 Fusion işlemcileri karşımıza ilk çıkan detay. 4 çekirdek ve 2.34 GHz hız değeri sunsa da beklenenden çok daha yüksek bir performans değerine sahip işlemcilerden bahsetmek yanlış olmaz. Ayrıca 3 GB RAM bellek kullanılmasına karşın RAM bellek teknolojisinin de yeni nesil olması iPhone 7 Plus serisini performans canavarı yapıyor.

iPhone 7 Plus Performans artıları: A10 işlemciler, yardımcı işlemciler

Genel Performans Değerlendirmesi :Geçtiğimiz sene zaten çok gündeme gelen işlemci karşılaştırmasında Apple’ın iPhone 7 Plus serisinin üstün olduğunu söylemek gerekiyor. Bu konuda LG G6 eski seri işlemcileri tercih ederek her ne kadar RAM miktarları daha iyi olsa da geride kalıyor. Tabi arada bir uçurum olmadığını da belirterek iPhone 7 Plus serisinin bu konuda önce olduğunu ekleyelim.

Antutu LG G6: 143.600 puan

Antutu iPhone 7 Plus: 179.800 puan

LG G6 ve iPhone 7 Plus Kamera Özellikleri

LG G6 Kamera Özellikleri: Seride tanıtımın en ilgi çeken konusundan birisi kameralar oldu. Telefon bu senede çift kameralı bir seri ile devam ediyor. LG G6 serisinde 13 MP çift arka kamera dikkat çekiyor. Çift arka kameranın 125 derece geniş açı çekim modu var. Bunun dışında bir kamerada diyafram açıklığı olarak F/1.8 değeri verilmişken bir diğerinde ise bu değer F/2.4 olarak açıklanmış durumda.

Ön kamera kısmında ise 100 dereceye kadar çekim yapabilen 5 MP değerinde kameralar arka kamera performansını aratmayacak cinsten. Kamera teknolojileri ise beklenenden çok daha fazla. Lazer odaklama, 3 yönlü OIS, tam manuel kontrol, 18:9 fotoğraf çekimi, 360 derece modu, 4K çekim yemek modu gibi birçok teknoloji kullanıcılara sunuluyor.

LG G6 kamera artıları: 18:9 çekim modu, ekstra modlar, 360 panorama, 4K çekim, tam manuel kontrol

LG G6 ve iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus Kamera Özellikleri: iPhone 7 Plus serisinde de çift arka kameraya yer veriliyor. Arka kameranın birinin 12 MP bir diğerinin ise yine 12 MP olduğunu biliyoruz. 4K çekim yapabilen kameraların diyafram açıklığı ise F/1.8 ve F/2.8 olarak belirlenmiş. Ön kısımda ise 7 MP değerinde kameralar bizleri karşılıyor. Yine iPhone kameralarının da saymakla bitmeyecek birçok modu var. 6 elementli lensler, HDR, karma kızılötesi gibi birçok mod var.

iPhone 7 Plus kamera artıları: Tüm moldarı, 4K çekim, portre modu, karma kızılötesi

Genel Kamera Değerlendirmesi: LG G6 ve iPhone 7 Plus kamera konusunda iki başarılı model. Bariz bir şekilde iki modelden birinin bu konuda üstün olduğunu söylemek mümkün değil. Bazı noktalarda ve modlarda LG G6 öne geçerken bazı teknolojilerde ise iPhone 7 Plus öne geçiyor.

LG G6 ve iPhone 7 Plus

İnternet, Pil, İşletim Sistemi Ve Dayanıklılık Karşılaştırması

LG G6: LG G6 serisinde modem teknolojileri oldukça başarılı. LTE Cat 11 ile gelen telefonun 600 Mbps değerine kadar indirme sunduğunu görüyoruz. Buna karşın yükleme hızı ise 75 Mbps değerinde. İşletim sistemi konusunda ise Android Nougat seçimi var. Güncelleme desteği de gelecek. Pil kapasitesi de oldukça yüksek 3300 mAh hızlı şarj destekli olarak geliyor. Son olarak dayanıklılık konusunda ise LG G6’nın ekstra bir performansı var. IP68 sertifikası ile gelen telefonun çizilmeye ve düşmelere karşı da ekstra dayanıklılığı söz konusu. Hatta LG telefon ıslak olsa bile şarja takılabileceğini tanıtıma eklemiş.

iPhone 7 Plus: internet konusunda iPhone 7 Plus içerisinde LTE Cat 9.0 yer alıyor. Bu da 450 Mbps indirme hızı ve 50 Mbps değerinde yükleme hızı sunuyor ki bu değerler geçen seneye göre oldukça iyi. Bunun dışında işletim sistemi iOS 10 serisini söylemeye bile gerek yok. Dayanıklılık konusunda ise iPhone 7 Plus IP67 sertifikası ile geldiği için çok fazla öne çıkamıyor. Ama yine de diğer serilere göre oldukça dayanıklı bir telefon.

Genel Değerlendirme Hangisi Alınmalı?

Bizim yorumumuza göre bakacak olursak her ne kadar performans konusunda geriye düşen bir model olsa da LG G6 şimdilik biraz daha iyi bir telefon gibi. Eğer yeni bir seri telefon alınacaksa tercih edilebilir. Tabi İPhone 8 akıllı telefonlarını bekleyeceksiniz orası başka. Son olarak telefonun fiyatının da 700 dolar olduğunu ekleyelim. İPhone 7 plus fiyatları zaten ülkemizde netlik kazanmış durumda.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?