Laptop, NoteBook, Netbook, Tablet PC ve Ultrabook Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
1101

Şu anda günlük yaşamımızda geleneksel masaüstü bilgisayarların yerini almış durumda olan taşınabilir bilgisayarlar çağında ilerliyoruz. aşınabilir bilgisayarlara duyulan ihtiyaç, insanlar bilgisayarlarına evlerinin dışından erişmek istediğinde ortaya çıkmaya başladı. Daha sonra hareket halindeyken bilgisayar kullanmaya daha çok ihtiyaç duymaya başladık. Zamanla yer ve çevreden bağımsız olarak çalışabilen bir çok taşınabilir bilgisayar piyasada yer almaya başladı. Taşınabilir bilgisayarları hareket halinde kullanmamıza olanak tanıyan şey ise dahili bataryalar oldu.

laptop notebook netbook tablet pc ve ultrabook arasindaki farklar

Taşınabilir bilgisayarlar ayrıca dizüstü bilgisayarlar olarak da bilinir. Dizüstü bilgisayarlar iki kategoride sınıflandırılabilir: Notebooklar ve Netbooklar.

Notebook

Notebook, işlemci gücü açısından bir masaüstü bilgisayara benzeyen taşınabilir bilgisayardır. Ortalama olarak 2-2.5 kg ağırlığındadır ve herhangi bir harici güç kaynağına ihtiyaç duymadan 3-4 saat arası çalışabilirler. Ekran boyutları 15 inçten büyükt ve yüksek çözünürlüklüdür. Fare yerine taşınabilirlik faktörünü göz önüne alan bir dokunmatik yüzey kullanılır. Bazı dokunmatik yüzeyler, çoklu dokunma hareketlerini de (yakınlaştırma, döndürme, kaydırma vb.) desteklemektedir.

Notebook’lar, normal bir masaüstü bilgisayarın sahip olduğu özelliklerin çoğuna sahiptir. Genellikle birden fazla dahili USB bağlantı noktası ve bir CD sürücüsü (DVD ve Blu-Ray disk okuma / yazma kabiliyetine sahip) içerir. Bazı Notebook’larda harici bir ekran veya projektörü bağlamak için bir VGA yuvası vardır. Notebook günümüzde üst düzey grafik işleme donanımları sayesinde oyun oynamak için de uygun hale gelmiş durumdalar. Dahili çevre birimleri piyasada kolayca bulunabildiği için kolayca özelleştirilebilirler. Notebook’larda ayrıca Bluetooth ve Wi-Fi desteği gibi özellikler de bulunmaktadır. Notebook’lar, masaüstü bilgisayarın tüm özelliklerine ek olarak taşınabilirlik de sunduğundan, genellikle masaüstü bilgisayarladan daha yüksek bir aralıkta fiyatlandırılırlar.

Netbook

Netbook’lar temel bilgi işlem işlevlerini daha küçük, daha hafif, daha taşınabilir bir aygıtta sunmak üzere tasarlanmıştır. Genellikle 1-2 kg ağırlığında ve 7 inç ile 12 inç arasında değişen küçük ekranlara sahiptirler. Netbook’lar daha küçük olduğundan herhangi bir dahili CD sürücüsüne sahip değillerdir.Genellikle düşük ekran çözünürlüğünü desteklerler ve yalnızca genel ofis işleri için uygundurlar. Netbook’lar sınırlı özelliklere sahip olduğundan fiyatları da daha uygundur.

İLGİLİ HABER:  Apple News Sistemi Değişebilir

Ultrabook

Ultrabook olarak bilinen dizüstü bilgisayarlar, Notebook ve Netbook’lara rakip olarak piyasaya çıkmaya başladı. Ultrabook terimi ilk olarak Intel tarafından kullanıldı. Daha sonra, diğer üreticiler de aynı adı taşıyan benzer cihazlar üretmeye başladılar. Ultrabook’u, Notebook’ların işlem gücüne sahip ince, hafif ve taşınabilir bilgisayar olarak tanımlayabiliriz. Ultrabook’lar hem Notebook’lardan hem de Netbook’lardan daha yüksek bir fiyat aralığında satılmaktadır. Ultrabook’lar daha hızlı disk işlemleri, daha fazla kalıcılık ve daha iyi performans için Solid State Drives (SSD’ler) özelliğine sahiptir.

Tablet PC

Taşınabilir bir başka bilgisayar türü de Tablet PC’dir. Tablet PC’ler iki tiptir: normal katlanabilir dizüstü bilgisayarlar gibi katlanabilir formda olanlar ve iPad, ePad gibi yalnızca ekran formunda olanlar. Katlanabilir formda olan tablet bilgisayarlar genellikle merkezi bir ekran etrafında çevrilebilen, dönen ekranlara sahiptir. Bu tabletler tam boyutlu fiziksel bir klavyeye sahiptirler ve genellikle Windows gibi masaüstü işletim sistemlerini desteklerler. iPad, ePad gibi diğer formdaki tablet PC’Ler ise genellikle fiziksel bir tuş takımı yerine tamamen dokunmatik bir arabirime (sanal klavye) sahiptirler. Genellikle mobil işletim sistemine (iOS, Android gibi) sahiptirler ve GPS, G-Sensor gibi dahili çevre birimleri içerirler.

İlginizi Çekebilir: Windows 10 S, Windows 10 Home ve Windows 10 Pro Arasındaki Farklar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?