Çocukluğumdan bu yana korku oyunlarına merakım vardır.  Korku oyunları hakkında bir liste yapmak istedim. Listemde en iyi korku oyunlarını mı yoksa tüm korku oyunlarını mı yazmalıydım? Bu konuda kararsız kaldım. Ben de Türkçe olarak böyle bir eserin olmamasından dolayı, tüm zamanların korku oyunlarını yazmaya karar verdim. Yani bir nebze korku oyunları antolojisi ortaya çıkardım diyebilirim.

Listeyi hazırlarken sadece pc’yi düşünmedim. Özellikle ilk oyunlar konsollar üzerinden oynanabiliyordu. Son yıllarda ise, konsollar ile pc oyunlarına yer verdim.  Korku oyunu oynamayı sevenlerin bu listeyi oldukça değerli bulacağını düşünüyorum. Listemizde tam olarak 314 tane oyun var.

KORKU OYUNLARI TARİHÇESİ

Korku oyunları… Kendine has olan bu oyun türü oyun severlerin asla vazgeçmeyeceği özel bir tür. Tüm oyuncular tarafından tercih edilen bir tür olmamasına rağmen, günümüzde Dünya üzerinde milyonlarca oyuncuyu ekran başında hem zıplatıp hem eğlendiriyor. Peki, korku oyunları nasıl başladı ve günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdi? Yıllara göre en iyi korku oyunları hangileriydi? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güncelleme:

Tüm zamanların korku oyunları” yazısını geçtiğimiz yıl yayınlamıştı. Yazıda tam 314 oyun ve ekran görüntüleri vardı. Çok büyük bir yazı olmuştu. Bu yazıyı parçalara bölerek yeniden yayınlama kararı aldık. Yazıyı 4 parça olarak tekrar yayınlıyoruz. Aşağıdaki linklerden farklı bölümlere ulaşabilirsiniz.

Son Söz

1982 yılından 2018’e kadar çıkmış olan hemen hemen tüm korku oyunlarına yer vermeye çalıştık. Toplam 314 oyuna yer verdiğimiz bu makalemizde gözden kaçan oyunlar olabilir. Eğer unuttuğumuzu düşündüğünüz bir oyun varsa, yorumlarda fikrinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca, o yılın en iyisi şu olmalıydı diye de düşünebilirsiniz. Yılın oyunu olarak seçilen oyunlar, editörler ve oyun sitelerinin puanları taranarak belirlenmiştir. Size göre farklı bir oyun da yılın oyunu olabilir.

Bu uzun yolculukta bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

5 YORUMLAR

  1. Fatal frame yok diyen şahıs, yazıyı okuduğuna emin misin? 2001 yılında Silent Hill serisinin en iyi oyunu kabul edilen Silent Hill 2 merhaba diyor. Yine korku oyunu denilince ilk akla gelen oyunlardan biri olan, ancak hakettiği değeri bulamadığını düşündüğümüz Fatal Frame ve adını oyun tarihine altın harflerle kazımış olan ve FPS severlerin asla hayır diyemeyeceği Return the Castle Wolfenstein ve fantastik korku kavramının ilk örneklerinden Clive Barker’s Undying 2001 yılının yıldızları arasında boy gösteriyor. Bu yılın en iyi korku oyunu ise tabi ki Silent Hill 2.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?