Konuşmalarınız Dinleniyor, Mesajlarınız Okunuyor Olabilir

0
267

Apple ile FBI arasında geçen gerginliği hepimiz biliyoruz. Apple’ın kişisel bilgilerin güvenliğine ne kadar önem verdiğini de biliyor ve kabul etmiş durumdayız. Ancak, Alman hackerlar her telefonun hacklenebileceğini, telefon konuşmalarının kayıt edilebileceğini, smslerin okunabileceğini ve hatta telefonun lokasyonunu bile bulabileceklerini iddia ettiler. Hemde bunun için sadece cep numaranızın yeterli olduğunu bile söylüyorlar. Yani, iPhone’u hacklemeye bile gerek kalmadan tüm telefon konuşmalarınıza ve mesajlarınıza ulaşabiliyorlar.

9to5Mac’in haberine göre, alman hacker Karsten Nohl, bir kişinin cep numarasının haricinde hiç bir bilgiye sahip olmadan iPhone’un nasıl hacklenebileceğini gösterdi. Nohl, bu hack işleminin SS7 isimli network sistemi sayesinde yapabildiğini açıkladı. SS7, bütün dünyada kullanılan mobil cihazların iletişimi sağlayan bir network sistemi. Dünya üzerindeki milyonlarca cep telefonu SS7 üzerinden her saniye milyonlarca data gönderiyor ve alıyorlar. Ancak bu bilgilerin hepsi aslında güvenliğimizi tehdit ediyor.

iPhone ya da herhangi bir marka başka bir telefon kullanıyor dahi olsanız, konuşmalarınız tehlike altında olabilir. Bu hack yönteminin kullanılabilmesi için hiç bir şekilde başka bilgiye gerek duyulmuyor, sadece kötü niyetli kişinin network bilgisi yeterli olabiliyor.

Hatta Nohl, iPhone’un GPS’inin kapalı olması durumunda bile lokasyonu kolaylıkla bulabileceğini iddia ediyor. Yine hiç bir şekilde iPhone’a erişmeden, sadece SS7 üzerinden telefonun yerinin kolaylıkla tespit edilebileceğini ifade eden Nohl, kişisel bilgilere ne kadar kolay ulaşılabileceğini anlattı.

İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad'te Virüs Taraması ve Temizleme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?