Konsept iPhone 8 resimlerinde home buton yerine fonksiyon alanı var

0
69
iPhone 8

KGı güvenlik analisti Ming Chi Kuo’ya dayandırılan iddialara göre iPhone 8 hakkında yeni bilgilere ulaşıldı. Bu bilgilerin en çok dikkat çekeni ise 5.8 inç OLED ekrana sahip olması beklenen iPhone 8’in 5.1 inç’lik aktif ekran alanı olacak.

Bu iddialara göre iPhone 8‘de fiziksel bir Home tuşu ve Touch ID butonu olmayacak. Bu fonksiyon alanı ekranın altında olacak ve dinamik bir sanal kontrol özelliğine sahip olacak. Bu alan üzerinde bulunan kontrol kısa yolları ile kullanıcının daha iyi bir kontrol deneyimine sahip olması amaçlanıyor. Bu iddialara göre MacRumor forum sitesinin bir üyesi (deuxani) tarafından tasarlanan bir iPhone 8 konsept modelinin resimlerini paylaşalım.

Tam ekran görünümü

iPhone 8 hakkında şimdiye kadar çıkan iddialara göre hazırlanmış olan bu konsept tasarımda, Parmak izi okuyucu olarak ekrana gömülü bir sistem, sensörler, ön kamera ve daha dar bir çerçeve tasarımı dikkat çekiyor.

iPhone 8’de fonksiyon alanı olacak

iPhone 8’de kullanılması beklenen OLED ekran, kalkması beklenen Home buton, ister istemez özel bir fonksiyon alanının kullanımını zorunlu kılabilir. iPhone 8’de fonksiyon alanı olması durumunda bu aşağıdaki resimdeki gibi olabilir.

Resimde tamamen sanal bir Home butonu, şu an kullanılan iPhone’lar gibi çalışacak. Bunun yanında diğer uygulamaların da kontrolü için özel fonksiyonların kullanımı da mümkün olacak.  Bu yüzden dinamik fonksiyon alanı konsepti öne çıkıyor. Zaten yayınlanan raporda, Siri, Safari gibi uygulamalar için sol-sağ , ileri-geri gibi fonksiyonlar da burada çalışacak.

Bir örnek : Twitter

Alt tarafta fonksiyon alanının da bulunduğu geniş bir ekranda twitter uygulaması nasıl görünürdü? Popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olan Twitter uygulamasında kontrol butonları normalde ekranın üst kısmında yer alırken, iPhone 8 ile birlikte aşağıdaki gibi bir görünüme sahip olacak. Bu görünümün en büyük avantajlarından birisi tek elle kullanım rahatlığı.

İLGİLİ HABER:  Huawei D8 özellikleri

Örnek 2: Instagram

iPhone 8’de olacağı şeklinde haberler gelen fonksiyon alanının Instagram uygulaması üzerinde nasıl görüneceğine dair çizilmiş bir tasarım var. Bu tasarımda, Instagram’ın en çok kullanılan fonksiyonlarına kolayca ekranın alt kısmından ulaşılabileceği görülüyor.

iPhone 8 konsept tasarımlarında dikkat çeken dar çerçeve tasarımlarının, ön kamera ve hoparlör yerleşimini nasıl etkileyeceği de merak edilen bir husus. Bu konularda öne çıkan düşünceler, ekrana gömülü olacakları şeklinde. Bu konudaki gelişmeleri de merakla bekliyoruz. Haberler geldikçe sizlere bunları duyuracağız.

iPhone 8 ne zaman çıkacak?

iPhone 8’in çıkış tarihi olarak 2017 Eylül ayı öne çıkmış durumda. Zaten Apple genellikle lider modellerini her yıl Eylül ayında tanıtıyor.

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?