Kişisel erişim noktası sorunu nasıl çözülür? (iPhone, iPad)

iOS cihazınızda kişisel erişim noktası ve internet paylaşımı ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Bu sorunun birçok farklı sebebi olabilir. Bu yazımızda servise gerek kalmadan sizin neler yapabileceğinizi yazdık. Bu yöntemlerle çözülmemesi durumunda servise başvurmalısınız.

3
31927

Kişisel erişim noktası” menüsü normalde iPhone veya iPad’inizle Ayarlar menüsünün üst kısmında bulunmalıdır. Ama bazı yazılımsal arızalarda bu menü olmayabilir. Geçtiğimiz günlerde bir AppleUzmani.net takipçisi bu menünün olmadığını söyledi. Biraz internette araştırma yaptıktan sonra, bu sorunun yaygın olduğunu gördüm. Birkaç yazılımsal teknikle bu sorunu çözmek mümkün. Siz de bu yazımızda paylaştığımız yöntemleri deneyin. Bunlardan bir tanesi işe yarayabilir ve sizin serviste zaman kaybetmenizi önleyebilir. Sorunun devam etmesi durumunda servise başvurmaktan başka çare kalmıyor.

Ayrıca bakınız: iPhone’u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama

Kişisel erişim noktasının (internet paylaşımının) aktif olabilmesi için o aygıtın internete  bağlı olması gerekiyor. Herhangi bir kablosuz modemle veya operatörünüz üzerinden hücresel bağlantıyla, internete bağlanmadıysanız, “Kişisel erişim noktası” menüsü çalışmayacaktır.

Dikkat: Konuya devam etmeden önce, İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun. İnternete bağlı olduğunuz halde halen “Kişisel Erişim Noktası” yazısı aktif olmuyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyin:

Çözüm #1. Hücresel verileri kapatın ve açın

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri hücresel veriyi yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için, ayarları → hücresel → hücresel veri kısmına gelin. Yanındaki anahtarı kapatın ve açın.

Şimdi, iPhone’unuzu yeniden başlatın ve sonra bir süre bekleyin. Sonra hücresel veriyi açın.

“Kişisel erişim noktası” şimdi düzelmelidir. Olmadıysa, bir sonraki çözüme geçin.

 

Çözüm # 2. Önceki APN değişikliklerini Kaldırın.

APN sertifikalarını (Unlockit gibi web sitelerinden) yüklediyseniz, bunu kaldırmak ve yeniden denemek işe yarayabilir. Bazen, bu yüklü APN sertifikaları kod içinde bir çakışmaya neden olabilir ve “Kişisel erişim noktası” özelliğinin çalışmasını önleyebilir.

Yüklü APN değişikliklerini kaldırmak için, Ayarlar → Genel → Profil kısmına gelin. Ekranı aşağı kaydırın ve ardından APN sertifikasını kaldırın. (Sertifika yüklemediyeniz bu menü sizde görünmeyecektir.)

Çözüm # 3. SIM Kaldır, Yeniden Başlat, SIM Ekle

SIM kartını çıkarın → iPhone’u yeniden başlatın → SIM kartını takın.

Sinyal alır ve ağ kurulmadan önce bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Şimdi, Ayarlar → Genel → hücresel → üzerine gidin ve verileri tekrar açın / kapatın. Geri açtığınızda, Kişisel erişim noktasının görünür olup olmadığını görmek için aşağı kaydırın.

İLGİLİ HABER:  AAE Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Çözüm #4. Birinin adınızı değiştirip değiştirmediğini kontrol edin.


Birisi adınızı değiştirmişse veya yanlış görünüyorsa, “Kişisel erişim noktası” etkilenebilir. Yani, adınızın doğru yazıldığından emin olun.

Ayarlar uygulaması → Genel → hakkında → adı ve adını düzenleyin.

Çözüm # 5. Varsa, Operatör Ayarlarını Güncelleyin

Operatörler, genellikle sorunları gidermek veya performansı artırmak için yeni güncellemeler yayınlarlar. Yani, operatörün yayınladığı bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Ayarlar → Genel → Hakkında. Eğer aktif güncelleme varsa, oparatörü güncellemek için bir istem alacaksınız.

Çözüm # 6. Ağ Ayarlarını Sıfırlamak

Sorundan kurtulmak için hala mücadele ediyorsanız, bu çözümü de deneyin: Ağ ayarlarını tek başına sıfırlayın. Bu çözüm genelde işe yarar. Bunun yerine komple cihazı da sıfırlayabilirsiniz ama daha çoğu zaman bu işlem gereksizdir.

Ayarlar uygulamasını açın → Genel → Sıfırla → Ağ ayarlarını sıfırla kısmını seçin ve onaylayın.

iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırla

Çözüm # 7. Güncelleme

Önceki yöntemlerle sorununuz çözülmediyse iPhone’u güncellemeyi deneyebilirsiniz. Her güncellemede Apple genellikle birkaç hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi getiriyor. Kişisel erişim noktası sorununun sistem güncellemesi ile çözülme ihtimalini göz önüne alalım.

Yazılım güncellemesi yapmadan önce, iPhone’unuzun %50 den fazla pil gücüne sahip olduğundan ve Wi-Fi’ye bağlı olduğundan emin olun. Ardından, Ayarlar → Genel → yazılım güncellemesine gidin. Mevcut bir güncelleme varsa, hemen indirin ve yükleyin.

Çözüm # 8. Düzeltmek için Ağ operatörüne başvurun.

Her şey başarısız olursa, operatörünüzü aramanız gerekir. Bazı durumlarda, operatör (vodafone, turkcell veya avea) size iPhone/ipad’inize bir profil yükleyen bir bağlantı gönderir. Bu, profil sertifikasını yükledikten sonra “Kişisel erişim noktası” otomatik olarak etkinleştirir.

Sonuç

Kişisel erişim noktası ve internet paylaşımı sorununu çözebilmeniz için sizin yapabilecekleriniz bu kadar. Halen sorun devam ediyorsa, sorun donanım ile ilgili olabilir. Böyle bir durumda Apple servisine başvurmak zorundasınız. Bunlardan birisi işinize yaradıysa yorum bırakmayı unutmayın. Ayrıca farklı bir yöntemle bu sorunu çözdüyseniz, bunu da bizimle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Telefonum tamirden gelmişti ve ilk geldiğinde kişisel erişim noktası olarak Mac Book Pro bilgisayarıma bağlayamadım ama Ağ Ayarlarını Sıfırlama seçeneğini uygulayınca sorun çözüldü. Makale için teşekkür ederim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?