Kimler Apple Watch Almalı?

0
1247

Apple Watch vereceğiniz paraya değer mi?  Fitness takibi, Apple Pay, bildirimler ve Apple Watch satın almadan önce bilmeniz gereken her şey…

Bugünlerde cebinize sığabilen bir bilgisayara çoğunlukla ihtiyacımız oluyor ve işte iPhone’u çok popüler kılan şey de aslında bu. Ancak hala masanızda veya dizinizde bir bilgisayar kullanma ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Peki ama bileğinizde bir bilgisayara ihtiyacınız
var mı?  Böyle bir tercih sizin için en iyi ihtimalle bir aksesuar, en kötü ihtimalleyse bir savurganlık örneği olacaktır. Bununla birlikte, Apple Watch’un sahip olduğu bazı özellikler bu saati sizin için vazgeçilmez kılabilir.

Apple Watch’u satın alıp almamanızla ilgili vereceğiniz karar, dönüp dolaşıp sizin yaşam tarzınız ve kişisel tercihleriniz ile alakalı olacaktır.  Bu tercih, gün içerisinde sürekli olarak saate bakıp bakmanızdan daha çok sağlığınız ve antrenmanlarınıza ilişkin bilgilerin takibi ile bildirimlere ve çağrılara erişiminiz gibi alışkanlıklarla alakalı olacaktır.  Halihazırda Apple Watch kullanabilmeniz için bir iPhone’a ihtiyacınız var.  Yani eğer böyle bir akıllı saati kullanmak istiyor ve Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa, telefonunuzu değiştirmek için yeterli sebebiniz var mı, bir kere daha düşünmenizde fayda var.
Durumu basitleşmek için, iPhone’u çok ünlülerin kullandığı büyük yatlara benzetebilirsiniz.  Apple Watch ise bu durumda yatın üzerinde bulunan küçük hız teknelerinden biri olacaktır.  Apple Watch ile yapabileceğiniz her şeyi aslında iPhone’da da yapabiliyorsunuz. Ancak bu işlemler o kadar da kolay olmuyor.  Burada bahsettiğimiz kolaylık ise aslında bazı kullanıcılar için can alıcı bir özellik olabilir. Gelin bu özelliklere bir göz atalım…

 • Zaman takibi
 • Bildirimler
 • Sağlık ve fitness
 • Apple Pay
 • İletişim
 • Uzaktan Kumanda

Zaman Takibi

Genelde insanlar ceplerinde bir iPhone taşıdıkları için artık saat taşımayı bıraktılar. Ceplerindeki veya çantalarındaki iPhone’u çıkartıp kilit ekranına baktıklarında, saati kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Apple Watch ile saati öğrenmeye çalıştığınızda, cebinizden veya çantanızın derinliklerinden telefonu çıkarıp bakmanıza gerek yok.  Yalnızca bileğinizi çevirerek ekranı aktif hale getirebilir ve tarih ile saati görebilirsiniz. Eski usulde  zamanı nasıl öğreniyorsak bunda da aynı şekilde; oldukça basit.  Ancak, bu basitliğe aynı zamanda bazı özellikler de ekleyebiliyorsunuz.

Apple Watch ara yüzünü; standart alışık olduğumuz akrep-yelkovan görünümünden dijitale, astronomik görünümden Mickey ve Minnie Mouse’a kadar birçok görüntüyle değiştirebiliyoruz. İsterseniz her ara yüz üzerinde birçok bilgiyi gösterebilecek şekilde değişiklik ve eklemeler de yapabilirsiniz.

Bu özellikler arasında; dünya saatleri, alarm, kronometre, hava durumu, güneş doğuş ve batış zamanları, ayın görünüşü, gelecek randevular ve borsa bilgileri de var. Bunların yanında uygulamalarınızla da etkileşim içinde bulunarak; varış noktasındaki tahmini zamanınızı, ses kayıt cihazına erişiminizi, maç skorlarını ve hatta Pokemon yumurtalarına olan mesafenizi bile saatiniz üzerinde görebilirsiniz.

Saatin sahip olduğu bu özellikler sizin için dikkat çekici ise Apple Watch da dikkatinizi çekmiş olabilir.

Bildirimler

Halihazırda iPhone ile bildirimleri alabiliyorsunuz ve bildirimlerin ne zaman geldiğini titreşimle, çıkardıkları sesle veya kilit ekranı üzerinden  takip edebiliyorsunuz.  Apple Watch sayesinde bu bildirimler artık bileğinizde görüntülenebilir. Ekran üzerinde bildiriminin geldiği uygulama ile içeriğe ait kısa bir özeti bulabilirsiniz Bu sayede,  telefonunuzu bulunduğu yerden çıkarmadan bildirimleri görebilir ve o an yaptığınız işi ara vermeden  devam edebilirsiniz.

iPhone’da olduğu şekliyle Apple Watch üzerinde de bir bildirim Merkezi bulunmaktadır.  Bu sayede gelen bütün bildirimleri aşağı doğru kaydırarak saat üzerinden görüntüleyebilir ve önemli olan bildirimleri buradan takip edebilirsiniz.

Facebook mesajları, yol tarifleri, uçak  biletleri, kahve kartları ve diğer uygulamaların sağlayacağı bilgiler Apple Watch sayesinde çok daha kolay ulaşılabilir hale gelecek. Eğer bu özellikler size cazip geliyorsa, Apple Watch da size cazip gelebilir.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 3 Gerçekten Hayal Kırıklığı Mı Olacak?

Sağlık ve fitness

Apple son zamanlarda sağlık ve fitness marketi üzerine tekrar yoğunlaştı.  Apple Watch, saat üzerinde bulunan nabız monitörü ve dahili GPS  ile antrenmanlarınızın ayrılmaz bir parçası haline gelebilir.

Apple Watch sayesinde bütün temel egzersiz hareketlerinin takibini yapabilir, attığınız adımdan çıktınız merdiven sayısına kadar kayıt tutabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle yürüyüşlerinizi, koşularınızı ve diğer bütün egzersizlerinizi takip etmek üzere hazırlanmış Workout isimli bir uygulama da bulunmaktadır. Apple Watch 2 ve 3’te bulunan gelişmiş su geçirmezlik ile yüzdüğünüz mesafeyi ve harita üzerinde yüzdüğünüz bölgeyi bile takip edebilirsiniz.

Aktivite paylaşım özelliği ile elde ettiğiniz sonuçları yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu sayede bir hedefe ulaştığınızda onlara bir mesaj veya emoji göndererek cesaretlerini arttırabilirsiniz ( veya onları kıskandırabilirsiniz, hangisi işinize geliyorsa 🙂 )

Strava, Nike+, RunKeeper gibi birçok popüler antrenman uygulaması Apple Watch için uzantı geliştirmiş durumdalar.

Eğer yukarıda bahsettiğim özellikler sizi daha sağlıklı, daha zinde bir hayata kavuşturacak ise, Apple Watch sizin ihtiyacınız olan saat olabilir.

Apple Pay

Apple Watch üzerinde bulunan Apple  Pay harika bir özellik. Cebinizden veya çantanızdan cüzdan veya iPhone’nu bulup çıkarmak yerine, basit bir şekilde Apple Watch üzerinde bulunan düğmeye basarak, onu ödeme noktasına yakın mesafede tutup işlemi tamamlayabilirsiniz. Hiçbir şekilde kredi kartı bilgilerinizi veya kişisel verilerinizi kimseyle paylaşmıyorsunuz. İşlem tamamlandıktan hemen sonra saat kendini kapatıyor ve bu şekilde yetkisiz kimseler ödeme sisteminize erişemiyor. Ancak Apple Pay’in halihazırda Türkiye’de kullanımda olmadığını hatırlatmakta fayda var.

İletişim

Apple Watch’un sahip olduğu konuşma ve mesaj atma özellikleri sanki bilim kurgu filmlerinden çıkmış hissine kapılmanıza sebep olabilir. Özellikle, genelde masaya bıraktığınız veya çantanızda taşıdığınız büyük ekran bir iPhone’a sahipseniz, Apple Watch size büyük kolaylık sağlayacaktır. Herhangi bir çağrı veya mesaj geldiğinde iPhone’u bulup çıkarmak yerine, basit bir şekilde bir bileğinizdeki cihazla bu işi halledebilirsiniz.

Kısa süreli sohbet veya cevaplar için doğrudan saatini üzerinden konuşabilir veya yazışma yapabilirsiniz.  Daha uzun süren konuşmalar için ise saatiniz ile başlayabilir ve daha sonra telefonunuza geçebilirsiniz. Hatta hareket halindeyken konuştuğunuz cümlelerin Apple Watch üzerinden metne dönüşmesini sağlayabilirsiniz.
Apple Watch 3’ün sahip olduğu GPS ve şebeke özelliği ile, telefonunuzun yanınızda olup olmadığına bakmaksızın; bir gölün ortasında tekneden mesaj gönderebilir veya bir arkadaşınıza giderken telefon üzerinden onun konumunu görebilirsiniz.

Eğer iletişim halinde kalmak sizin için önemliyse Apple Watch tercih edeceğiniz bir saat olabilir .

Uzaktan kumanda

Apple Watch ile evinizdeki Apple TV’nizi kontrol etmeniz de mümkün.  Bunun haricinde saatiniz ile iPhone’daki kameraya, evinizdeki ışıklara, termostatlara, perdelere, klimalara ve ev sisteminize bağlı bütün cihazlara hükmetmeniz artık mümkün.

Kimler Apple Watch almamalı

Eğer…

 • saatleri sevmiyorveya halihazırda çıkarmak istemediğiniz bir saate sahipseniz
 • iPhone’a ulaşmak sizin için problem değilseveya herhangi bir iPhone sahibi değilseniz
 • gelecek modellerde saat teknolojisinin nereye gideceğini görmek istiyorsanız ve şu anki model sizin için yeterli değilse

Apple Watch sizin için uygun bir cihaz değil.

Kimler Apple Watch almalı

Eğer…

 • dışarıda çok vakit geçiriyorsanız ve telefonunuzu az kullanıyorsanız
 • dokunarak ödemeve fitness takip uygulamaları sizi cezbediyorsa
 • bir çağrıyı veya mesajı telefonunuza bakmadan önce görmek istiyorsanız
 • sahip olduğu teknolojiyi, geleceği beklemeden şimdi test etmek istiyorsanız

Apple Watch’a göz atmanızda fayda var…

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?