iOS 11.3 güvenlik açığı

Geçtiğimiz hafta boyunca Apple’ın yeni bir güvenlik açığı gündeme gelmişti. Söz konusu güvenlik açığı, iOS 11.3 kullanan cihazlarda karşımıza çıkmış ve kilit ekranında yanlış parola girme durumunda zaman aşımı süresinin devre dışı kalmasına neden olacak bir hata olarak duyurulmuştu. Açıkta işleyişin oldukça basit olduğu da belirtilmişti.

Cihaza birkaç kodla beraber sayısız kombinasyon gönderildiği ve bu kombinasyonlarında tek tek sayılmaması nedeniyle herhangi bir kilit ekranı zaman aşımı güvenliği ile karşı karşıya kalınmadığı yönünde bilgiler paylaşılmıştı. İşte bu konuda sürekli yeni iddiaların gündeme gelmesi sonrasında Apple yetkilileri bir açıklama yaptı.

Apple Sorunu Kabul Etmedi

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada iOS 11.3 sürümünde böyle bir sorun olmadığı vurgulandı. iPhone kilit ekranı açığının iddiasının hatalı olduğunu açıklayan firma, belirtilen yöntem içerisinde kullanılan kodların şu an için geçersiz olduğunu belirtti.

Takip edenlerin bileceği gibi söz konusu açık için bir de video yayınlanmıştı. Hal böyle olunca akıllara hemen Apple’ın doğru bir açıklama yapmadığı düşüncesi geldi. Fakat bunun içinde bir açıklama yapıldı. Apple yetkilileri videoda yer alan cihazın dış müdahale gördüğünü belirtiyor. Yani bu işlemin çalıştığı cihazda Jailbreak işlemi gerçekleştirilmiş.

Bu nedenle açığın oluştuğu ve standart iOS 11.3 sürümünde herhangi bir sorun olmadığını belirtebiliriz. Denemeyi yapan geliştiricilerin de Apple’ın açıklamalarını destekler yeni açıklamalar yaptığını ekleyelim. Kısacası bir haftadır konuşulan açık gerçeği yansıtmıyor gibi gözüküyor. En azından standart yönergelere göre kullanılan cihazlar için.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?