Popüler torrent sitelerinden bir tanesi olan KickAssTorrent’in sahibi bugün tutuklandı. Sitenin sahibinin tutuklanması üzerine site kapatıldı. Sitede bulunan üyelerin artık torrentleri artık başka bir kaynaktan bulup indirmesi gerekecek. Polonya ülkesinde polisler site sahibi olan Ukranyalı 30 yaşında bulunan Artem Vaulin yakalayıp gözaltına aldı. İki adet telif suçundan dolayı ceza alan Ukranyalı Artem Vaulin sadece telif suçundan yargılanmakla kalmayacak birde kara para aklama suçundan Amerika Birleşik Devleti’nde mahkemeye hesap verecek.

Amerika Birleşik Devleti Adalet Bakanlığının basın mensuplarına yaptığı açıklamada avukat Zachary Fardon, Artem Vaulin tarafından 2008 yılında kurulan KickAssTorrent isimli sitenin telif hakkı ihlali yaptığından sanatçıları ve şirketleri büyük zarara uğrattığını belirtti. Yardımcı avukat olan Leslie R. Caldwell ise yaptığı açıklamada Artem Vaulin’in bu site üzerinden insanlarla paylaşmış olduğu bu lisanlı materyalların değerinin 1 milyar doların daha üstünde olduğunu ifade etti.

Popülerlik yönünden The Pirate Bay’i gerisinde bırakan bu site, bu zamana kadar yakalanmadan işini devam ettiriyordu. Yapılan şikayetlerde bu siteye aylık 50 milyon tekil kullanıcı girildiği söyleniliyor. Böyle torrent sitelerinin kapanması üzerine, sitelerin ilerde IP adresi sürekli değişen bir sistem kurarak kapatılmayı engelleyeceği düşünülüyor. Bu IP değiştirme işlemi kullanan birçok yasa dışı forum çok hızlı IP yenilediği için kapatmak bir hayli zorlaşıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?