Karar Onaylandı – Cep Telefonu Taksitleri Resmen Düştü

2
167
3 Ay Taksit Sınırı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından geçen haftanın başında bir yönetmelik taslağı paylaşılmıştı. Paylaşılan taslak belgelerinde cep telefonu taksitleri için yönetmelik değişikliğinin yapılacağını belirten düzenlemelere yer verilmişti. Telefonlarda taksit sayısının düşmesine neden olacak olan değişiklik için beklenen karar ise verildi.

Yapılan açıklama sonrasında alınan bu kararın onaylandığı duyuruldu. İlk etapta sadece bir taslak olarak belirtilmiş olsa da şimdi ise yeni yönetmeliğin karara bağlandığını görmek mümkün oldu. BDDK tarafından yayınlanan yönetmelikle beraber sınırlar da belli oldu.

3500 TL ve Üstü Telefonlar için 3 Ay Taksit Sınırı

Yeni yönetmeliğe göre bundan sonra 3500 TL ve üzeri bir fiyata sahip olan akıllı telefonları tercih ederken ekstra bir taksit imkanı olmayacak. Bu telefonlar için 3 ay taksit sınırı geldi. Bu modellerde 3 ayın üzerinde herhangi bir taksitlendirme yapma imkanı söz konusu değil.

3 Ay Taksit Sınırı

Sadece teknoloji mağazalarından alınan akıllı telefonlar için geçerli olan bir durum söz konusu değil. Bu durumun aynı zamanda GSM operatörlerini de kapsadığını söylemek gerekiyor. Bankalardan alınan krediler, GSM operatörleri ve diğer tüm satışlarda dediğimiz gibi herhangi ek taksit elde etmek mümkün olmayacak.

Resmi Gazete üzerinden de yayınlanan kararın tam metni ise şöyle;

“Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

Kararın uygulamaya alınmasının ardından telefon satışlarının durumdan nasıl etkileneceği ise merak konusu. Amiral gemisi modellerde satışların düşmesi söz konusu olabilir.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?