John Hanke ve Pokemon Go tarihi

0
122

Ekşi sözlükte Haydar ve Diğerleri nickli yazar tarafından yazılan bir yazıda, Pokemon Go tarihi ve onu geliştiren John Hanke’nin hayatı etkileyici bir anlatımla aktarılmış. Biz de üzerine biraz daha eklemeler yaparak paylaşmak istedik.

John Hanke’nin hayatı gençlerimiz için ilham verici. Başkalarının üretiiği oyunları oynayan nesillerden, başkalarına oyun oynatan nesillere ulaşabileceğimiz günleri görmek dileğiyle.

john-hanke

John Hanke’nin Pokemon Go fikrinin kafasında belirmesinden itibaren 20 yılda, oyunu yayınlayacak hale gelmesinin ayrıntıları adım adım şu şekilde:

1. 1996 henüz bir öğrenciydi ve dünyadaki ilk çok oyunculu oyun meridian 59’u geliştirdi. Oyunu 3do’ya sattı ve başka bir tutkusunu gerçekleştirmek için çalışmalara başladı: dünyanın haritasını çıkarmak.

eridian-592. John Hanke 2000 yılında, uydu fotoğraflarıyla dünyanın 3 boyutlu haritasını çıkaran servis keyhole’u kullanıma sundu.

3. 2004 yılında google, keyhole’u satın aldı ve john hanke’nin de yardımıyla onu bugün sık sık kullandığımız google earth‘e çevirdi.

4. Burada geçirdiği 6 yıl boyunca John Hanke, bir yandan Google earth’ün geliştiren Google geo ekibine yönetirken diğer yandan da 10 yıl sonrasında Pokemon go’yu geliştirecek ekibi topluyordu.

5. 2010 yılında John Hanke, Niantic labs adlı şirketi kurdu. Amacı ise dünya haritası üzerine bir oyun katmanı yerleştirmekti.

6. 2012 yılında hanke, ilk yer temelli mmo ingress‘i geliştirdi. John Hanke’nin oyun hakkında açıklaması şu şekildeydi:

“ingress’te tüm olay, gerçek dünyada sizin telefonunuz üzerinde gerçekleşiyor. çıkış noktası benim google’daki zamanlarımda hayalini kurduğum bir şeydi.

Her zaman yer bilgisini kullanarak harika macera oyunları yapılabileceğini düşünürdüm. yıllar boyunca telefonların gelişip çok çok güçlendiğini gördüm ve yer temelli macera oyununu yapma zamanı geldiğini düşündüm.”

ingress

7. 2014 yılında google ve pokemon company ortaklaşa google maps: pokemon challenge adlı 1 nisan şakasını hazırlar. şaka videosunda google maps’in yeni özelliği olan harita üzerinde pokemon bulabilme özelliği anlatılır. video anında popüler olur ve John hanke, bu fikrin gerçek bir oyuna dönüştürülebileceğini anlar.

İLGİLİ HABER:  App Store 100 Milyar İndirme Sayısını Aştı

google-maps-pokemon-challenge

8. John Hanke, ingress’te kullanıcıların harita üzerinde yerleştirdiği buluşma noktaları üzerine pokemon go’yu geliştirmeye karar verir ve en popüler noktalar ise pokemon go’daki pokestop’lara ve gym’lere dönüştürülür.

9. John, aralık 2015’ten şubat 2016’ya kadar google, nintendo, pokemon company ve diğer yatırımcılardan Pokemon Go’yu geliştirmek için 25 milyon dolar toplar ve 40 kişilik bir ekiple 2016 yılında oyunu yayınlamak için çalışmalarını hızlandırır.

10. john hanke ve ekibi, 6 temmuz günü Pokemon go’yu Amerika, Avustralya ve Yeni zelanda’da piyasaya sürerler. Çıkışıyla Nintendo’nun değeri 12 milyar dolar yükselir, 2 milyon dolar oyun içi alışveriş geliri elde eder ve bir gecede büyük başarı elde eder.

Pokemon Go’nun geliştirilmesi için geçen aşamalar, bir fikrin özeli bir insanın aklında oluşması, olgunlaşması ve üretime geçebilmesinin bazen bir ömür alabileceğini gösteriyor. Bazen şimdiki zamanda kurduğumuz hayaller, geleceğin ürünlerinin tohumlarıdır aslında. Önemli olan hayallerimizin peşinden koşabilmek ve başkalarını da buna ortak etmek. John Hanke, fikrini kendine saklasaydı, asla başarılı olamazdı. 40 kişilik bir ekip ve kendisine 25 milyon dolar verecek kadar güvenen sponsorlarla hayalini gerçekleştirdi. En önemlisi ise sonuca ulaşmak için adım adım ilerledi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?