Jailbreak’li Cihazı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Jailbreak, Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS’taki tüm kısıtlamaları ortadan kaldıran,kullanıcıyı adeta özgürlüğe kavuşturan aynı zamanda Apple Store’da bulunmayan eklenti ve temaları akıllı telefonlarımıza indirmemize olanak sağlayan bir yazılımdır.

 

Diyelim ki Jailbreak’li cihazını restore yapmaya karar verdiniz.Bu durumda geri yükleme yaptığınızda telefonunuzda ki Jailbreak uçup gider. Ve telefonunuzda bulunan tüm uygulama ve eklentiler kısaca tüm emeğiniz boşa gider. Telefon fabrika ayarlarına geri getirilmiş olur. İşte iOS 5 sürümünden bu yana süregelen SemiRestore programı bu sorunun önüne geçiyor. Bu program telefonunuz da ki Jailbreak’i kaldırmadan temiz kuruluma izin veriyor. Bu işlemi başka programlar da olablir fakat biz size en çok tercih edilen ve kullanılan bu programı tanıtmayı uygun gördük.

 

Windows, Maz ve Linux işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar da kullanılabilen SemiRestore aslında yeni çıkmış bir program değildir. En son çıkan Jailbreak sürümüne uyumlu hale getirilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Ve kesinlikle kullanıcıların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

 

Peki Jailbreak’li Cihazı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır? şimdi sizlere bunu anlatacağız. Öncelikle SemiRestore programını indiriyoruz. Cydia’dan OpenSSH ve APT 0.7 kuruyoruz. Ardından Termnal’i açıyoruz.İndirme klasörüne girerek <<scp SemiRestore-beta5 root@10.0.1.12:/var/root/SemiRestore-beta5>> kodunu yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken 2 detay olacak. Birincisi SemiRestore-beta5’i SemiRestore paketinin en son ki dosya adıyla değiştirmemiz gerekiyor. İkinci olarak da IP adresini WiFi IP olarak giriyoruz. <<ssh root@10.0.1.12>> kodunu girerek cihaza SSH ile bağlanıyoruz. Daha sonra cihazınızda ki /var/root klasörüne girmeniz gerekecektir. Burada SemiRestore dosyası karşınıza çıkacaktır.<<chmod +x SemiRestore-beta5>> komutunu girerek bu dosyayı korumaya almış olacaksınız. Ardından <<./SemiRestore-beta5>> komutunu çalıştırıyorsunuz. Terminal penceresinde bir dizi işlemlerin olduğunu göreceksiniz. Burada 0 ve Enter’a basarak geri yükleme işlemini başlatmış olacaksınız.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?