Chrome’da İzinsiz Kripto Para Madenciliği Nasıl Engellenir?

0
243

İzinsiz kripto para madenciliği bilgisayarlarımızı ve güç kaynaklarını tehdit eder hale geldi. Hatta PC’niz çoktan korsanların kripto para madenciliği için bir algoritma çözme makinesi haline gelmiş olabilir. Hiçbir bilgisayar bu konuda tam olarak güvende değildir. Peki, izinsiz kripto para madenciliği engelleme işlemini nasıl yapacağız?

Son zamanlarda veri sızıntısı, güvenlik ihlalleri, şifre yöneticilerinin başarısızlığı, bilgisayar sistemlerinin kripto para madenciliği kurbanı haline gelmesi şeklinde çok sayıda siber saldırı yaşandı.

Çoğunuz şu anda “izinsiz kripto para madenciliği nedir” diye düşünüyor olabilirsiniz. Önce konuya biraz ışık tutalım.

İzinsiz Kripto Para Madenciliği Nedir?

İngilizcesi Cryptojacking olan izinsiz kripto para madenciliği, hackerların sistem sahibinin bilgisi olmaksızın Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ripple gibi kripto paraları elde etmek üzere bilgisayarların işlemci gücünü kullanması anlamına geliyor.

Bilgisayar korsanları, birkaç satırlık Javascript dosyası yardımı ile web tarayıcınızı Bitcoin, Ethereum, LiteCoin gibi kripto paraların madenciliğini yapmak üzere kullanabiliyorlar.

İzinsiz Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

Yeterince dikkatli olmayan kullanıcıların, web tarayıcı üzerinden izinsiz kripto para madenciliği tuzağına düşmesi oldukça kolaydır. Bilgisayar korsanları, web tarayıcınızı kötüye kullanmak için kötü amaçlı Javascript kodları kullanmaktadır.

bitcoin madenciligi

Javascript en çok kullanılan dijital dil olması nedeniyle internetin her yerinde kullanılmaktadır. Şu anda okuduğunuz bu sayfanın açılması için bile, arka planda birkaç Javascript dosyasını farkında olmadan çalıştırdınız.

Tarayıcıda herhangi bir web sayfasını açmak için, herhangi bir programı bilinçli olarak yüklemenize gerek yoktur. Ancak bilinçsiz şekilde yaptığınız talihsiz bir tıklama, bilgisayarınızı bir sineğin örümcek ağına yakalanması misali izinsiz kripto para madenciliği yapan hackerların ağına düşürebilir.

Kötü amaçlı bir kod işte böyle görünüyor:

tarayicida-kripto-para-madenciligi

Chrome’da İzinsiz Kripto Para Madenciliği Nasıl Engellenir?

Sisteminizi Chrome üzerinden gerçekleştirilecek izinsiz kripto para madenciliğine karşı korumanın iki yolu vardır:

İLGİLİ HABER:  iOS 10 ile gelen 3D Touch için yeni özellikler

1. No Coin Tarayıcı Eklentisi

No Coin, Coinhive gibi kripto para madencilerini engelleyen bir tarayıcı uzantısıdır. Bilgisayar sisteminizi bu tür durumlardan korumak için güvenli bir yol sağlar.

No-Coin-Eklentisi

Açık kaynaklı olan eklenti, MIT (Massachusetts Institute of Technology) lisanslıdır. Chrome’a eklediğinizde, web sitelerindeki kripto para madenciliği için oluşturulmuş Javascript kodlarını algılar ve tarayıcınızın bu bilgilere erişmesini durdurur. Eklenti etkin durumdayken, bazı web sitelerine erişim izni vermeyebilir. Ancak bu sisteminizin güvenliği için en iyisidir.

2. MinerBlock Tarayıcı Eklentisi

MinerBlock, izinsiz kripto para madenciliğini engelleme amaçlı kullanılan bir başka tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti madencileri engellemek için iki farklı yaklaşım kullanıyor.

MinerBlock-Eklentisi

İlki, Javascript kodlarını veya isteklerini kara listeyle toplayarak engellemeye dayanıyor. Bu yöntem, çoğu reklam engelleyici eklenti tarafından da kullanılıyor.

MinerBlock tarafından kullanılan diğer engelleme yöntemi, sayfalardaki komut dizilerindeki potansiyel madencilik kodlarını tespit etmek ve bunları derhal sonlandırma temeline dayanıyor. Bu da, izinsiz girişler için proxy kullanan hackerların engellenmesin sağlıyor.

Öenemli Not: Küresel olarak, kullanıcının izni olmaksızın sistemini kripto para madenciliği yapmak için kullanmak birkaç ülke hariç henüz yasa dışı değil. Bu nedenle, şu anda Türkiye’de böyle bir duruma karşı yasal dava açamıyorsunuz. Dolayısıyla, izinsiz kripto para madenciliğini engellemek için yapabileceğiniz tek şey, önceden önlem almaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?