Apple’ın efsanelerinden biri olan iTunes için yolu sonu geldi. WWDC 2019 etkinliği sonrasında, 2001 yılından bu yana kullanılan servisin son bulacağı açıklandı. Görevini farklı uygulamalara devredecek olan iTunes için bu açıklamaların yapılmasının ardından en çok merak edilen kısım ise yol haritası olmuştu.

Bundan sonraki süreçte yol haritasının nasıl olacağı ve servisin tamamen son bulup bulmadığı konusu merak uyandırırken, bu konuya ilişkin detaylarda ortaya çıktı.

iTunes Kullanıcıları Ne Yapacak?

İlk olarak servisin sadece Mac için sona erdiği açıklandı. Yani Mac kullanıcıları Catalina sürümüne geçtikten sonra, bir daha iTunes servisini kullanmaları mümkün olmayacak. Catalina sürümüne geçene kadar ise servisi kullanabileceksiniz.

Bunun dışında diğer cihazlarda ve Windows işletim sistemlerinde yer alan servis, kullanıma devam edecek. Özellikle Windows kullanıcıları için devam kararının alınması oldukça büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Güncellemeler ve yedeklemeler için artı bir avantaj sunuluyor.

iTunes

Merak edilen bir diğer kısım ise satın alınan içeriklerin ne olacağı konusu. Satın alınan içeriklerin sorunsuz bir şekilde kullanımının devam edeceği belirtildi. Zaten diğer cihazlarda böyle bir sorun yok ancak Catalina sürümünü de kullanalar için içerikleri diğer uygulamalar üzerinden kontrol etmek mümkün olacak.

Filmleri ya da benzeri içerikleri TV uygulamasından, müzikleri ise Apple Music uygulaması üzerinden takip etmek ve kullanmak mümkün olacak. Kısacası kullanıcıları olumsuz etkileyen bir durum söz konusu olmayacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?