iTunes İş Birliği Programı için Önemli İptal Kararı

0
45
iTunes İş Birliği Programı

Geliştiricilere karşı birçok avantaj sunmasıyla öne çıkan Apple’ın, bu alanda sunduğu ayrıcalıklardan birisi de iTunes İş Birliği Programı olarak biliniyordu. Söz konusu program sayesinde Apple’ın geliştiricilere çok önemli ayrıcalıklar verdiğini görüyorduk. iTunes İş Birliği Programı sayesinde geliştiriciler, uygulamalarının içerisine veya direk olarak web sitelerine birçok ögenin bağlantısını verebiliyordu. Film, kitap hatta başka uygulamalara bile bağlantılar verilebiliyordu.

Bu şekilde bağlantı vermek ve bu bağlantılar üzerinden satış elde edilmesi durumunda ise geliştiricilere ciddi bir oranda pay veriliyordu. Çok bilinmese de geliştiriciler için iTunes İş Birliği Programı sisteminin bu kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. İşte şimdi bu sistem için çok önemli bir değişiklik yolda.

iTunes İş Birliği Programı için App Store Uygulamaları Son Buldu

iTunes İş Birliği Programı kapsamında alındığı belirtilen yeni kararla beraber Apple’ın Mac ve iOS App Store uygulamaları için bağlantı sistemine son vereceği açıklandı. Yani artık geliştiriciler iOS ve Mac App Store bölümünde yer alan uygulamalar için bağlantı veremeyecek. Haliyle bu kısımdan elde edilen gelirlerde son bulmuş olacak. Eğer bir web sitesi üzerinde ya da direk olarak bir uygulama üzerinden bu sistem kullanılıyorsa, mevcut güncelleme sonrasında yapılan satışlardan web siteleri artık pay alamayacaklar.

iTunes İş Birliği Programı

Daha öncede benzeri kararlar alan Apple’ın iTunes İş Birliği Programı kapsamında App Store bağlantıları için verilen payın bir hayli aşağı çekilmesini sağlamıştı. Birçok geliştirici ve web sitesi sahibi tarafından kullanılan bu sistemin artık kullanılmayacak olması, Apple’a büyük oranda tepkilerin gösterilmesine neden oldu.

Apple’ın konu hakkında ekstra bir açıklaması bulunmuyor ancak bu değişikliğin zaten hazırlıklarının yapıldığını da biliyoruz. Buna rağmen Apple’ın beklenen adımı atması, hem geliştiriciler hem de web site sahipleri için uzun süre tepkilere neden olacak. Apple’ın bu konuda geri adım atması ise pek beklenen bir durum değil.

İLGİLİ HABER:  Netflix iOS Sürümü için AirPlay Kullanılabilir Mi?

İlginizi Çekebilir: iOS 12 beta 5 Bu Kez iPad Hakkında İpucu Verdi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?