İthalatçı Garantili Ne Demek?

0
73
ithalatci garantili ne demek

İthalatçı garantisi, marka resmi distribütörlüğü dışındaki firmaların yurt dışından yasal yollarla ithal ettikleri, vergilerini ödedikleri ürünlere kendi servis ağlarıyla 2 yıl süresince sağladıkları garanti hizmetidir.

İthalatçı garantili telefonlar neden daha ucuz?

İthalatçı garantili herhangi bir telefonu incelerken dikkatimizi çeken en büyük fark, fiyatının telefonun resmi distribütör firmada satılandan daha ucuz olmasıdır. Peki, bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor?

İthalatçı garantisi ile satılan telefonlar, ithalatı yapan firma tarafından yurt dışından toptan şekilde Türkiye’ye getiriliyor. Örneğin, ABD’de 999$’a satılan iPhone X, ithalatçı firma tarafından doğrudan Apple’dan daha uygun fiyata toptan şekilde satın alınıyor. Türkiye’ye geldikten sonra üzerine ithalat vergisi, anlaşılan servis ücreti ve reklam ücreti gibi ücretler ilave edilerek son kullanıcı satış fiyatı belirleniyor. Tüm bunlar için firmanın cebinden çıkan para Türkiye resmi garantili telefona göre daha uygun olduğu için, telefonun satış fiyatı da daha düşük oluyor.

İthalatçı Garantili Ürün Arızalanırsa Ne Olacak?

İthalatçı garantili ürününüz arızalandığında, ürünün kutu içeriğinde bulunan garanti belgesinde yer alan servis noktasında 2 yıl süresince ücretsiz servis desteği alabilirsiniz. Ancak, servis desteği ithalatçı firmaya göre bazı farklılıklar gösterebilir. KVK, TELPA, HepsiBurada gibi güvenilir büyük ithalatçı firmaların servis hizmeti ile daha küçük çaplı ithalatçı firmaların servis hizmeti arasında önemli farklar olabiliyor. Örneğin, telefon ekranınızın kullanıcı hatası dışında bir sebepten dolayı arızalandığını varsayalım. Telefonu güvenilir firmalardan aldığınızda, ekranın orijinali ile değiştirilmesi veya ürünün yenisi ile değiştirilmesi sağlanabilirken, daha küçük firmadan aldığınızda ekranın yan sanayi dediğimiz muadili ile değişmesi söz konusu olabiliyor. Bunun dışında servis süresi firmanın büyüklüğüne göre değişebiliyor. Kısaca, ithalatçı garantili ürünlerde servis desteği tamamen ürünü satın aldığını firmanın güvenilirliği ve büyüklüğü ile doğru orantılı şekilde değişiyor.

İthalatçı garantili bir ürün satın alacaksanız, büyük bir markadan almaya özen gösterin. Aksi takdirde garanti konusunun ucu biraz açık kalmış olacaktır.

İthalatçı garantili ürünün fiyatı ile resmi distribütör firmanın sattığı ürünün fiyatı arasında büyük bir fark varsa, ithalatçı garantili ürünü değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Windows ve Mac İçin Alt Yazı Gömme Programı

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?