IPS’nin açılımı “In-Plane Switching” yani “Düzlem içi geçiş” dir. IPS ekran nedir sorusunun cevabı ise ekrana bakma açısının önemini ortadan kaldıran bir ekran teknolojisidir. IPS ekranlara nereden baktığınızın bir önemi yoktur. Yandan, üstten de baksanız net görüntü alısınız. Yani ekranı az indir abi vs.. gibi diyalogları ortadan kaldıran bir teknolojidir. IPS ekranlar televizyon, tablet ve akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılır.

IPS teknolojisinin tarihi 1990’lara kadar uzanıyor. Geniş kullanım alanına ise Apple’ın  iPhone 4 ile kavuştu. Şu an IPS panellerin başlıca üreticisi LG şirketidir.

IPS ekranların avantajları

  • IPS ekranlar tüm bakış açılarından renkleri ve görüntüyü eşit gösterir.
  • TN LCD panellerde olan dokununca ekranda çıkan iz IPS panellerde olmaz. Bu özellik onları akıllı telefonlarda kullanım için ideal ekranlar yapar.
  • IPS paneller net resimler sağlar. Tepki zamanı çok düzenlidir.
  • Güneç yansımasında görüntü kaybı daha az olur.

IPS ekranların dezavantajları

  • TN LCD ekranlara göre %15 daha fazla enerji tüketir.
  • LCD ekranlara göre üretimleri daha pahalıdır.
  • LCD ekranlara göre tepki zamanları daha uzundur.
Yukarıdaki resimde ips teknolojisi ile lcd arasındaki fark gösterilmiş

IPS ekranlara alternatif teknolojiler

Süper PLS: 2010’lardan itibaren Samsung bu teknoloji üzerinde çalışıyor.  IPS teknolojisine çok benzer. Samsung bu teknolojiyi Amoled ekranlara alternatif olarak geliştirdi. Çünkü Amoled ekranlarda Full HD görüntü alma sorun oluyordu. 

Advanced Hyper-Viewing Angle (AHVA): 2012’den beri geliştirilen bu teknoloji IPS paneller ile Super PLS panellerin iyi özelliklerini bünyesinde bulunduruyor. 

IPS Panelleri kimler üretiyor?

LG Display (2012’den itibaren en büyük üretici)
Samsung Display
Sony Professional Display
Japan Display Inc.
Panasonic Liquid Crystal Display Co., Ltd
AU Optronics
Acer 

Ekranın IPS olup olmadığı nasıl anlaşılır?

IPS ekranları ayırt etmenin en basit yolu ekrana çeşitli açılardan bakmaktır. Değişik açılardan ekranı net bir şekilde görüyorsanız o ekran IPS ekrandır.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?