iPod touch 7 İncelemesi – Nasıl Değişiklikler Var?

0
2122

Apple, uzun süredir yenilemediği son olarak 2015 yılında güncellendiği iPod touch modeli için beklenen güncellemeyi yaptı. Tanıtım sonrasında da yer verdiğimiz gibi yeni serinin önemli özelliklerle güncellendiğini gördük. Sessiz sedasız yapılan iPod touch 7 tanıtımından sonra, söz konusu serinin nasıl yenilikler sunduğu da merak konusu oldu.

Daha önce özelliklerden söz etmiştik ancak bu kez neden bu serinin tercih edilmesi gerektiği ve tam olarak neler sunduğu kısmında bilgiler vereceğiz. Bakalım iPod touch 7 gerçekten almaya değer mi? Bu modelde nasıl değişimler dikkat çekiyor?

iPod touch 7 Tasarım Değişikliği Var Mı?

İşe tasarım kısmından başlamak gerekiyor. iPod touch 7 modelinde önemli bir tasarım değişikliği yok. Hatta bu modelin tasarımı kısmında hiçbir değişiklik olmadığını söylemek daha doğru olacaktır.

Tasarım kısmında çok önemli bir değişiklik olmamasının yanında dış kalıp eski seriyle aynı. Yani kasa tamamen aynı. Yine arka kısımda tek bir arka kameranın kullanıldığını görüyoruz.

iPod touch 7

Tek arka kameranın dikkat çektiği cihaz, ön kısımda da home tuşunun bulunduğu çerçeve kullanımına devam ediyor.

Burada bir hatırlatma yapalım. Home tuşu kullanılmış olsa da herhangi bir parmak izi sensöründen söz edemiyoruz. Sadece menü tuşu olarak sunulan kullanım söz konusu.

Teknik Özellikler Neler?

İnceleme kısmında yorumlara ve detaylara geçmeden önce bu modelin teknik özelliklerini de bir hatırlayalım. iPod touch 7 modelinde teknik kısımda önemli değişiklikler var. Serinin ekran kısmında 4 inçlik bir panel sunduğunu görüyoruz.

4 inçlik ekran, IPS teknolojisinde ve yansımasız bir ekran. 800:1 kontrast oranına sahip olan ekranın 500 nit parlaklık değeri ve 1136 X 640 piksel çözünürlük değeri bulunuyor. Bu değerle beraber ekranın 326 ppi piksel yoğunluk değerinin bulunduğunu da ekleyelim.

7. nesil iPod Touch

Yine ekran kısmında parmak izine dayanıklı yap tutmayan bir kaplama kullanılması da dikkat çekici detaylar arasında gösterilebilir.

Teknik kısımda en büyük değişiklik ise işlemci bölümünde karşımıza çıkıyor. Eski serinin içerisinde yer alan A8 işlemcilerinin bu modelle beraber değiştirildiğini görüyoruz. Bu modelle beraber A10 Fusion işlemcilerine geçiş yapılıyor. Yeni işlemciler genel performans kısmında oldukça yüksek oranda fark oluşturuyor.

7. nesil iPod Touch

Depolama alanı seçeneklerinde de 32 GB /128 GB ve 256 GB seçeneklerinin sunulduğunu görüyoruz. Yine bu kısımda depolama alanı farkı söz konusu. 256 GB versiyon satışa çıkmış durumda. Yeni modelin kamera kısmında yine aynı teknolojiyi sunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Cihaz içerisinde 8 MP değerinde f/2.4 diyafram açıklığı bulunan tek bir arka kamera var. Bunun dışında ön kamera ise 1.2 MP değerinde ve f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip. Yani kameralar kısmında da herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Bunu bekliyorsanız yanlış bir cihaz tercih etmiş olursunuz.

iPod touch 7 Kullanım Amacı Ne?

Gelelim can alıcı noktaya. Bu modelin kullanım amacı belli. Tıpkı diğer iPod touch modellerinde olduğu gibi ana amaç müzik dinlemek. Müzik dinlemek konusunda en iyi sonuçların sunulması adına bir düzenleme söz konusu. 3,5 mm kulaklık jaklarının da değiştirilmediğini görüyoruz.

İLGİLİ HABER:  Apple'ın 14 Temmuz'da Yeni iPod Touch, Nano ve Shuffle'ı Duyuracağı Söylentisi

Tüm bunlar değerlendirildiği zaman amacın müzik dinlemek olduğunu söylemek gerekiyor. Bu konuda eski serilere göre çok önemli değişikliklerin sunulduğunu söylemek ise yanlış olur.

Hemen hemen aynı özellikler sunulmuş durumda. Bluetooth ve diğer bağlantı teknolojileri kısmında da herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Yine aynı bağlantı teknolojilerinin desteklendiğini görüyoruz.

Bu kısımda da herhangi bir değişiklik yapılmamış. Zaten eski serilerin ana kullanım amacı da müzik olduğu için herhangi bir sorun oluşturulmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında iPod touch 7 modeliyle beraber sunulan bir artı nokta daha var. iPod touch 7 modeli oyun odaklı bir seri olarak da geliyor. Ne kadar mantıklı bilinmez ama 4 inçlik bir ekran üzerinde oyun deneyimini de yaşayabiliyorsunuz. Bunun için işlemcilerin değişmesinin etkisi oldukça fazla. A10 işlemcileri sayesinde oyun deneyiminin en iyi seviyeye getirildiğini söyleyebiliriz.

Yenilenen işlemciler Fortnite gibi oyunlarda sorunsuz bir performans sunulmasını sağlıyor. Her ne kadar performans kısmında sorunsuz bir cihaz sunulduğunu söylüyor olsak da bu modelden iPhone XS akıllı telefonlarında sunulan performansı ve görüntü kalitesini de beklemeyin.

Oyun oldukça akıcı oynanabiliyor ancak ekran görüntü kalitesi kısmında aynı değeri yakalamak pek mümkün değil. Fortnite oyunu için nasıl bir deneyim sunulduğunu merak ediyorsanız, paylaşacağımız videoda yer alan incelemeye göz atabilirsiniz. Oyunda tam olarak nasıl bir performans sunulduğu özetleniyor.

Kimler Almalı?

iPod touch 7 modelini kimler almalı sorusunun cevabı da oldukça basit. Eğer Android kullanıcısıysanız ve iPhone Xs modellerindeki gibi yüksek ücretler ödemeden Apple deneyimi yaşamak istiyorsanız iPod touch 7 modelini tercih edebilirsiniz.

Hem biraz daha uygun fiyatlı hem de yeni işlemcili bir cihaz olması bu konuda çok önemli bir artı olarak gösterilebilir. Bunun dışında dediğimiz gibi cihazdan çok yüksek bir performans beklememek gerekiyor. Genelde çocuklara hitap eden ya da müzik odaklı bir cihaz isteyenlere hitap eden bir seriden söz ediyoruz.

Tasarımın değişmemesi ve 4 inçlik ekranla beraber gelen bir ürün olması ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer küçük ekranlı akıllı telefonlara alıştıysanız ve böyle bir cihaz istiyorsanız iPod touch 7 sizin için iyi bir alternatif olacak. Tabii ki bu yorumu yapmadan önce fiyatlardan da söz etmek gerekiyor.

Başlangıç fiyatı 1.599 TL. Bu model 32 GB depolama alanına sahip olan ana model. Bunun dışında 128 GB depolama alanına sahip olan seriyi tercih edecek olursanız 2.499 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Eğer 256 GB versiyonu alacak olursanız da 3.399 TL gibi oldukça yüksek bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Fiyatların depolama alanına göre belirlenmesinin dışında bir detayı yok. Tüm modellerde aynı işlemciler bulunuyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?