Sitemize gelen bir soru şu şekildeydi: Yurtdışından iPhone almayı düşünüyorum. Bu iPhone’un sim kilitli olup olmadığını nasıl anlarım? Bu soru yurtdışından iPhone alacakların merak ettiği soruların başında geliyor. AppleUzmani.net olarak bu yazımızda bir iPhone’un sim kilit durumunu kontrol etmenin yöntemlerini anlatacağız.

Yurtdışından iPhone almayı düşünenler, bunu nasıl yapacaklarını anlattığımız yurtdışından iPhone getirme rehberi  konumuzu okuyabilirler.

iPhone Sim Kilidi ne demektir?

iPhone sim kilitli anlama

Telefon operatörleriyle (Turkcell, Vodafone, Verizon, AT&T gibi..), telefon üreticileri arasında (iPhone, Samsung gibi) varılan bir anlaşma ile, o telefon sadece belirli bir Operatör SIM kartını takınca çalışabilir. Buna Sim locked veya Sim Kilitli denir. Operatörler de, bu tür cihazları kullanıcılarına daha uygun fiyatlarla ve tarifeye ek ödemelerle verirler. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi iPhone Sim Kilidi nedir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Özellikle Amerika’dan iPhone alırsanız, Sim kilidi ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Avrupa’dan alınan iPhone’lar bu konuda daha şanslıdır. Sim kilidi aktif olsa bile kaldırması daha kolaydır.

iPhone’un Sim Kilitli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yöntem 1:

Eğer iPhone elinizde ise kolayca başka bir sim kartı takarak, çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Çalışıyorsa unlocked yani sim kilitsiz demektir. 

Yöntem 2:

Yine elinizde iPhone bulunuyorsa, Ayarlar > Hücresel > Hücresel veri ağı kısmında değişiklik yapabiliyorsanız, o iPhone unlocked yani sim kilitsiz demektir. 

Yöntem 3:

Online araçları kullanabilirsiniz. Örneğin imei(nokta)info sitesinden imei’nizi aratarak, sim kilidinin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Imei’nizi bilmiyorsanız tıklayın: iphone imei nasıl öğrenilir?

Bu siteye kayıt olarak test yaptırdığınızda sonuçlar şu şekilde yorumlanmalı:

  • Unlocked: false – sim kilitsiz
  • Unlocked: true – sim kilitli

Bonus video: iPhone sim kilidi nasıl kırılır?

” iPhone’un sim kilitsiz olup olmadığı nasıl anlaşılır? ” hakkında soru ve önerileriniz için yorum alanlarımızı kullanabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Benim telefonum a1660 model simfree olduğundan emin değilim hat taktım çalışıyor daha kaydettirmediğim için imei sorgulatamıyorum hücreselden baktığım zaman kapalı yalnızca veri ve ses veri çıkıyor karşıma yani telefonum simfree mi nolur geri dönüş yaparsanız bana sevinirim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?