iPhone’u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama

0
1466
iphone kisisel erisim noktasi

iPhone’un 3G veya 4.5G internet bağlantısını başka bir cihazla paylaşmak oldukça kolaydır. Bunun için iPhone’u kablosuz erişim noktası (WiFi Hotspot) olarak ayarlamak gerekiyor. Makalemizde bir iPhone’u Wi-Fi hotspot olarak ayarlama konusuna yer verdik.

iPhone’un hücresel bağlantısını bir dizüstü bilgisayar veya iPad gibi Wi-Fi destekleyen cihazlarla paylaşmaya ihtiyacınız olabilir. iPhone’u taşınabilir bir Wi-Fi hotspot olarak ayarlamak oldukça kolaydır.

iPhone Wi-Fi Erişim Noktası Olarak Nasıl Ayarlanır?

Wi-Fi Hotspot, iPhone’unuzu evinizdeki kablosuz modeme benzeyen bir Wi-Fi yönlendirici haline getirir. iPhone, 3G / 4.5G hücresel veri bağlantısını kullanarak internete bağlanır ve daha sonra başka bir cihazın bağlanabileceği bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden yayın yapar.

Aşağıdaki adımları takip ederek, iPhone’unuzu kablosuz erişim noktası olarak ayarlayabilirsiniz:

  1. Ayarlar‘a girin ve ardından Hücresel‘e gidin. (iOS 10’dan önceki bazı eski sürümlerinde Hücresel Veri olarak görünür).
  2. Kişisel Erişim Noktasını Ayarla‘ya dokunun ve Kişisel Erişim Noktası anahtarına dokunarak etkinleştirin. (Kablosuz ve/veya Bluetooth kapalıysa, iOS onları tekrar açmak isteyip istemediğinizi sorar.)
  3. Wi-Fi Parolası bölümüne diğer cihazların bağlanırken kullanacağı bir parola girin. (Parolda İngilizce A-Z, a-z harflerini, 0-9 arası raklamları ve bazı noktalama işaretlerini kullanabilirsiniz.)
  4. Şimdi, Wi-Fi Kullanarak Bağlanmak İçin yazan bölümün altında yer alan kişisel erişim noktası adını kontrol edin. (Örnek: Cem’in iPhone’u)iPhone kisisel erisim noktasi olarak ayarlama (1)
  5. Diğer cihazınızdan Ayarlar > Wi-Fi bölümüne girin ve listeden kişisel erişim noktası olarak ayarladığınız iPhone’unuzu bulun ve üzerine tıklayın.
  6. Sorulduğunda 3. adımda belirlediğiniz Wi-Fi parolasını girin ve Bağlan butonuna tıklayın.

Artık iPhone’unuzun veri bağlantısını kullanarak, diğer cihazlarınızdan internete göz atabilirsiniz. İnternet bağlantısının hızı, iPhone’unuzun internet bağlantısının ne kadar hızlı olduğuyla doğru orantılıdır ancak iPhone’dakinden biraz daha yavaştır.

İşiniz bittiğinde, iPhone’unuzda Ayarlar > Hücresel Veri > Kişisel Erişim Noktası‘na dokunun ve Kapalı olarak ayarlayın.

İLGİLİ HABER:  iPhone'da metin mesajların çıktısı nasıl alınır?

Önemli Uyarı: iPhone’unuza bağlanarak internete erişim sağlayan diğer cihazlarınız, bu bağlantının mobil bağlantı olduğunu değil, Wi-Fi olduğunu kabul eder. Bu nedenle cihazınızda bekleyen güncellemeler, Wi-Fi ağına bağlandığında size sormadan başlayabilir. Bu da iPhone’unuzdaki mobil internet kotasının hızlı bir şekilde tükenmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone WiFi Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Ayrıca bu konuda sorun yaşarsanız; iPhone Kişisel Erişim Noktası çalışmıyor sorunu ve çözümü

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?