Apple içinden sızdırılan bilgiye göre iPhone’lara eklenecek olan Force Touch teknolojisi, iOS kullanıcı arayüzünde çok önemli değişikliklerin başlangıcı olacak ve bu yıl tanıtılacak olan iPhone 6s yerine iPhone 7’de kullanılacak.

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo tarafından elde edildi edilen bir araştırma notunun kopyası Perşembe günü yayınlandı ve uzun zmaandır sızdırılan raporlarla birlikte gelecek nesil iPhone’larda Force Touch teknolojisinin olacağı teyit edilmiş oldu. Şu anda sadece yeni 13-inç MacBook Pro’da bu teknoloji mevcut. Ve bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda hemen hemen tüm Apple ürünlerinde görmemiz mümkün olacak.

Kuo’ya göre iPhone’larda kullanılacak olan Force Touch teknolojisi, iPhone kullanıcı arayüzünde bugüne kadar yapılmış “en önemli değişikliği” temsil edecek. Kuo’ya göre bu en önemli değişim beklenilenin aksine iPhone 6s’te değilde iPhone 7 ile birlikte karşımıza çıkacak. Force Touch teknolojisi dokunmatik sensör ile birlikte parmağın uyguladığı basıncı doğrudan algılamıyor. Bunun yerine parmağın basıncının büyüklüğüne göre temas alanını izliyor ve algılama yapıyor.

iphone-force-touch-teknolojisi

Kuo, Apple kapasitif teknolojisi ve hücre içi dokunmatik panel arka ışık altında Force Touch sensörünü yerleştireceğine inanıyor. Bu şekilde cihaz içinde yerden tasarruf edilecek ve LCD kullanımı daha kolay hale getirilecek. Kuo’ya göre iPhone’da kullanılacak olan Force Touch teknolojisinin bazı ihtiyaçları olacak ve Apple yeni tedarikçilerle görüşmeler yapacaktır. Özellikle Minebea, Hi-P ve Jabil firmalarının bu işe katılması bekleniyor.

2016 itibariyle, Apple daha ince telefon kasası faktörünü sağlamak için koruyucu metal kaplama kullanabilir. Son olarak, Kuo Perşembe günü yaptığı açıklamada Apple’ın yeni nesil iPhone 6s veya iPhone 7 ile birlikte 4.7 ve 5.5 inç ekran boyutunun yanında üçüncü bir boyut kazandırabileceğini söyledi ancak konu ile alakalı fazla detay vermedi.

İLGİLİ HABER:  Apple Neden Üretim Azaltma Kararı Alıyor?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?