iPhone’larda hızlı şarj özelliği nasıl kullanılır?

iPhone'unuzu hızlı şarj edebilmeniz için neler gerekir? iPhone hızlı şarj rehberi ile karşınızdayız.

3
2125

Apple iPhone cihazlarına hızlı şarj özelliği getirmekte hiç acele etmedi. Yıllarca iPhone kullanıcıları tarafından eleştirilen bu uygulama Eylül 2017’de Apple tarafından getirildi. Halen bir çok iPhone kullanıcısı cihazlarında hızlı şarj özelliği olduğundan bihaber. Bu yazımızda hızlı şarj konusunu inceledik. Hangi iPhone’larda hızlı şarj özelliği olduğuna dair sorulara cevap verdik. “iPhone kutularından çıkan adaptör ve kablo hızlı şarj için yeterli mi?” siz de merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hızlı şarj nedir?

Bunu anlatmak o kadar da kolay değil maalesef. Çünkü şarj işlemi bir dizi karmaşık fizik ve kimya teorisi ile ilgili. Hızlı şarj özelliği birçok farklı cihazda var. Samsung, Qualcomm, OnePlus Dash gibi farklı platformlar ile hızlı şarj yapılabiliyor.

Her şarj aleti belirli bir miktarda akım çıkışı sağlayabilir. Bu miktarın büyüklüğü de şarj süresini doğrudan etkiler. Bunu su-depo örneğine benzetebiliriz. Su ne kadar hızlı akarsa, depo da o kadar hızlı dolacaktır. Şarj aletinin bir anda çıkarabileceği akım (elektron akışı) ne kadar fazla ise o kadar batarya hızlı dolacaktır.

Burada bizi sınırlayan birçok etken var. Örneğin cep telefonunda bulunan şarj entegresi bunlardan birisi. Bu entegrenin dayanabileceği maksimum akım değerini aşamazsınız. Cihazı PC üzerinden şarj ediyorsanız USB portun verebileceği maksimum akım miktarı da sınırlıdır.

USB port akım değerleri

Samsung, Apple gibi firmalar hızlı şarj için USB-PD standardı kullanır. Bu standart ile 14.4V gerilim, 2A akım ve 29W güç verilebilmektedir. Bu sayede şarj süresi %79’a kadar azaltılabilmektedir.

Hangi iPhone modellerinde hızlı şarj özelliği var?

Apple verilerine göre; Hızlı şarj özelliği kullanılarak iPhone’lar 30 dakikada %50 şarj edilebilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz USB-PD standardını Apple 2017’den bu yana iPhone modellerinde kullanıyor.

Aşağıdaki iPhone modellerinde hızlı şarj özelliği var:

 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max
İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Satışları İçin Analistlerden Yeni Tahminler Geldi

Aşaıdaki Apple cihazlarında da hızlı şarj özelliği var:

iPad Pro ve 12 inç MacBook

iPhone hızlı şarj özelliğini kullanmak için neler gerekli?

 • USB-C –> Lightning kablosuna sahip olmanız gerekiyor. USB-C kablosu iPhone ile birlikte gelmiyor. Ayrıca satın almanız gerekiyor.
30 Haziran 2019-Apple.com fiyatı

Bakınız: USB-C kablosu nedir?

 • Apple 18 W, 29 W, 30 W, 61 W veya 87 W USB-C Güç Adaptörü gerekiyor. Bu kutu içinden çıkan standart iPhone adaptörü olmayabilir. Adaptörünüzün üzerinde şu ibare bulunmalı:

Ayrıca adaptörünüzün üzerindeki USB girişinden de türünü anlayabilirsiniz:

Soldaki 63W hızlı şarj adaptörü. 30.06.2019 Apple.com fiyatı 529 TL.

Özet:

 • iPhone’unuzla gelen adaptör ve kablo hızlı şarj için yetmiyor. Ayrıca satın almalısınız.
 • iPhone 61 W hızlı şarj adaptörünün Apple satış sayfası (529 TL) için tıklayın.
 • iPhone USB-c kablosunun Apple satış sayfası (149 TL) için tıklayın.
 • Hızlı şarjın maliyeti 529+149 = 658 TL oluyor.
 • Bu aksesuarlarla iPhone’unuzu 30 dk’da %50 şarj edebiliyorsunuz.
 • USB 3.0 destekli quickcharger (hızlı şarj) cihazları aynı işi görmez. Çünkü USB 3.0 ancak 10 W güç verebilmektedir. (Bakınız: Üstteki tablo) Size USB-PD uyumlu hızlı şarj cihazı lazım. (USB-PD 100W’a kadar güç verebilmektedir.) Alışveriş sitelerinde yer alan şu cihaz işinizi görecektir:
Trendyol

Amazon alışveriş sitesinde 17 euro’ya bunun teklisi satılıyor.

iPhone’larda hızlı şarj konusu ile ilgili merak ettiklerinizi konu altından sorabilirsiniz.

 

3 YORUMLAR

 1. kolay gelsın elımde 25w samsung type c çıkışlı sarj cihazı var ve yeni ıphone 12 almayı planlıyorum hızlı sarj ozelliği çalışır mı yoksa yazılımsal olarak desteklemez mi herhangi bir sıkıntı olur mu

 2. merhaba yeni iphone 11 aldım içinden usb-c kablosu çıktı. Orjinal eski adaptörüme normal usb kablolarından mı almalıyım yoksa usb-c kablosuna adaptör mü? Pil ömrü için hangisi daha uygundur?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?