iPhone/iPad ve iPod Touch için iOS 9.3.5 güncellemesi yayınlandı

0
206

Apple bugün iOS 9.3.5 ‘i yayınladı. 4 Ağustos tarihinde iOS 9.3.4 yayınlanmıştı. Apple bu sabah iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3 versiyonlarının imzasını kapatmıştı. Bu şekilde jailbreak kullanıcılarının işini zorlaştırmıştı. Şimdi de yeni bir güvenlik güncellemesi geldi.

ios-9-3-5-yayinlandi

 

iOS 9.3.5 hangi cihazlara geldi?

iPhone 4s ve sonrası, iPad 2 ve sonrası, iPod touch (5th generation) ve sonrası

iOS 9.3.5 indirip kurun.

iOS 9.3.5 güncellemesini Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden veya iPhone/iPad’i iTunes’a bağlayıp güncellemeleri denetle seçeneğini kullanarak yükleyebilirsiniz.

iOS 9.3.5’in getirdiği yenilikler neler?

iOS 9.3.5 güncellemesi ile daha önce ortaya çıkan ciddi güvenlik açıkları kapatılıyor. Daha önce yaptığımız bir haberde, Apple’ın açık bulan hackerlara ciddi para ödediğini ifade etmiştik. iOS 9.3.4 sürümünde birçok yeni açık keşfedilmişti.

ios 9.3.5 son iOS 9 sürümü olabilir. Apple birkaç gün içinde iOS 10’un kararlı sürümünü yayınlayacak. Herhangi bir Beta /Developer sürecinden geçmeden iOS 9.3.5 gelmesi de bunun kanıtı olarak görünüyor.

Apple iOS 9.3.5 notlarında, 3 hatanın düzeltildiğini, bunlardan ikisinin iOS kernel içinde birinin de WebKit içinde olduğunu yazmış. Hatalar Citizen Lab tarafından keşfedilmiş. Yazılanlara göre,”Trident” adı verilen ve metin mesajlarıyla gönderilen bir linke tıklanmasıyla, kişisel bilgilerin çalınması tehlikesi, bu güncellemeyle ortadan kalkmış. Adı geçen “Trident” kullanıcıların telefonunda sessiz ve tamamen görünmez bir şekilde varlığını sürdürürkeni kullanıcılar herhangi bir şeyden şüphelenmiyorlarmış.

iOS 9.3.5 ‘i kurmalı mısınız?

iOS 9.3.5’e jailbreak yapılamayacağını unutmayın. Jailbreak iOS 9.3.3’e kadar var şimdilik. 6 ay daha yeni jailbreak yayınlanmazsa da şaşırmayız. Çünkü iOS 9.3.3 jailbreak için aylarca bekledik.

Jailbreak kuranlar ve silmek isteyenler, bu güncellemeyi yaparak, temiz bir iOS sürümüne kavuşabilirler. Bugün iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3 için imzalar kapandı. iOS 9.3.5’e geçseniz dahi, eski sürüm yükleme yöntemiyle ancak iOS 9.3.4’ü yükleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 9.3.5'den eski sürümlere dönmek (iOS 9.3.4)

Tam da iOS 9.3.4 jailbreak haberini beklerken bu güncelleme geldi. Artık kısmet iOS 9.3.5 jailbreak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?