iPhone’dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

11
64374
iphone-pc-fotograf-atma

iPhone’dan bilgisayarıma fotoğraf atmak istiyorum. iPhone’dan PC’ye fotoğraf atmanın en kolay yolu nedir?

Kullandığınız akıllı telefon bir iPhone dahi olsa, fotoğraflarınızı yedeklemek her zaman için akıllıca bir davranış olacaktır. Mac bilgisayarların aksine, iPhone’dan Windows yüklü bir bilgisayara fotoğraf atmak biraz daha zordur. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu makalemizde Windows İçe Aktarma Aracı, Windows Gezgini, iTunes, bulut depolama servisleri ve bazı üçüncü taraf yazılımları kullanarak iPhone’dan bilgisayara fotoğraf atma işlemini nasıl yapacağınıza yer verdik.

Güncelleme: Konuya Windows 10 ile iPhone’dan bilgisayara resim/fotoğraf aktarma aşamaları eklendi.

iPhone’u PC’ye Bağlama ve Sürücüleri Yükleme

Her şeyden önce iPhone’unuz açık ve kilit ekranından çıkmış olmalıdır. Aksi takdirde PC’niz iPhone’daki fotoğrafları göremez.

 1. iPhone’unuzu USB kablo ile PC’nize bağlayın.
 2. PC’nizin iPhone’daki fotoğrafları ve videolara erişebilmesi için “Bu bilgisayara güvenilsin mi” başlıklı açılır pencerede Güven butonuna dokunun.iphone-bu-bilgisayara-guvenilsin-mi
 3. Güven’i seçtikten sonra, Windows’un iPhone için sürücüleri otomatik olarak yüklediğini göreceksiniz.
 4. İşlem tamamlandığında, Windows veya Windows Live Fotoğraf Galerisi’ni kullanarak fotoğrafları ve videoları almanıza ve Windows Gezgini’ni kullanmanıza olanak tanıyan bir bir pencere açılacaktır.
 5. Otomatik kullan penceresi açılmazsa, iPhone’unuzu bulmak için Bilgisayarım‘a gidin.

Windows Gezgini ile iPhone’dan PC’ye Fotoğraf Atma

Windows Gezgini, iPhone’unuzdaki tüm fotoğrafları ve videoları görüntülemek ve tek tek seçerek PC’ye kopyalamanızı sağlar.

iPhone-windows-gezgini

Dosyaları görüntülemek için aygıtı aç (Windows Gezgini kullanarak) seçeneğini seçtikten sonra Dahili Depolama Birimi > DCIM klasörüne girin. DCIM klasöründe fotoğraflarınızın yer aldığı klasöre girin ve PC’ye kopyalamak istediğiniz fotoğraf ve videoları seçerek işlemi tamamlayın.

iphone-fotograflar-hangi-klasorde

Windows İçe Aktarma Aracı ile iPhone’dan PC’ye Fotoğraf Atma

iPhone’unuzdaki tüm fotoğrafları ve videoları tek bir işlemde PC’nize aktarmak için Windows İçe Aktarma Aracı‘nı kullanabilirsiniz.

 1. Otomatik kullan penceresinde Resimleri ve videoları al (Windows kullanarak) seçeneğine tıklayın.
 2. iPhone’unuzda bulunan fotoğraf ve videolarını sayısını gösteren bir pencere açılacak. Bu pencerede İçe Aktarma Seçenekleri bağlantısına tıklayın.
 3. Fotoğraf ve videoların PC’nizde hangi klasörlere kopyalanacağını ayrı ayrı belirleyin ve Tamam butonuna tıklayarak işlemi başlatın.
 4. İşlem tamamlandığında orijinal fotoğraflarınızın iPhone’dan silinmesini istiyorsanız, İçe Aktardıktan Sonra Sil kutucuğunu işaretleyin.

Windows 10 ile iPhone’dan PC’ye fotoğraf atma

 • Cihazınızı usb kablosu ile PC’ye takın. Güven uyarısı gelirse tıklayın.
 • Sol alt köşedeki Windows simgesine tıklayın.

 • Sağdaki küçük Resimler/Fotoğraflar kısmına tıklayın.

 1. Ardından içeri aktarı tıklayın. Usb cihazdan seçeneğini seçin.

 • Tümünü Seç yazısına tıkladıktan sonra alttaki içeri aktarma seçildi butonuna tıklayın.

iTunes ile iPhone’dan PC’ye Fotoğraf Atma

iPhone’dan bilgisayarınıza fotoğraf aktarmanın bir başka yolu da iTunes’u kullanmaktır.

Bu yöntemi tercih etmeden önce, bazı eski bilgisayarların iTunes’u çalıştırırken zorlandığını unutmayın.

Bulut Depolama ile iPhone’dan PC’ye Fotoğraf Atma

Bulut depolama, fotoğrafları ve videoları yedeklemenin harika bir yoludur. Tüm işlemlerin internet üzerinden yapıldığı bulut depolama, Wi-Fi kullanmadığınız zamanlarda mobil internet kotanızı hızlı bir şekilde harcamanıza neden olabilir.

Bulut depolama ile fotoğraf aktarımı için öncelikle iCloud, DropBox ya da Google Drive gibi bir serviste hesap oluşturmanız gerekmektedir. Apple’ın müşterilerine ücretsiz 5 GB alan sunduğu iCloud’u tercih edebilirsiniz.

iCloud.com üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra, fotoğraf ve videolarınızın iCloud Drive’a yedeklenmesini sağlayın. Daha sonra PC’nizden iCloud.com’a girerek hesabınızda oturum açın ve Fotoğraflar bölümüne girin. Buradan PC’nize aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve İndir butonuna tıklayın. Artık iPhone’unuzdaki fotoğrafları PC’nize aktardınız.

İlginizi Çekebilir: Mac’te Windows Yedeği Dosyaları Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

11 YORUMLAR

 1. ben telefonumu pc ye taktıgımda neden butun resimler gorunmuyor acaba icloud a yedeklediğim için midir
  icloud dan da indirmeye çalışıyorum yine olmuyor yada yapamıyorum windows7 oldugundan olabilir mi lütfen cok rica ediyorum yardımcı olur musunuz on gündür uğrasıyorum ama bulamadım ssizden ricam yol yontem mail gondere bılır mısınız
  saygılar
  sımdıden cok teekkur ederim

   • uzmansınız sanrıım fakat eksikleriniz var . büyük bir araştırma sonucu sorunun .HEIF uzantılı yeni apple dosya biçiminden kaynaklandığını anladım. Bilgisayar otomatik çevirdiğinden ötürü sorun çıkıyor. yani sorun farklı dosya biçiminde. Eğer Ayarlardan Pc’e aktarmadan girip otomatik kısmını özgün yaparsanız sorun düzeliyor. Fakat HEIF biçimleri açılmıyor . Kısacası APPLE satıcılarının gözden geçirip mutlaka çözüm bulması gereken bir konu.

 2. Windows 10 kullanıyorum Iphone 8+ sahibiyim. Bu adımların hiç biri ile foto veya videolarımı bilgisayara atamıyorum. Itunes’da hiç biri gözükmüyor. Icloud 1 ay sonra falan güncelliyor kendini, kablo ile bilgisayara bağlamama rağmen. Kopyala-Yapıştır veya Fotoğraflar uygulamasından içe aktar yaparken de aygıt ile iletişim kesildi vs. diyerek işlemi iptal ediyor. Kamerası için aldım Iphone 8+ aldığıma alacağıma pişman oldum. Zibilyon lira alıp şöyle saçma yazılım hataları ile uğraştırıyorlar bizi. Daha da kuruş vermem Apple’a.

  • Aynen katılıyorum.
   Herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorsun. 500 tane resmi kopyalacaksın. Sürekli yarıda kesiliyor. Bazen 100 resimde bazen 10 resimde bağlantı kopuyor.
   Özellikle orjinal kablo ile deniyorum.
   büyük bir eksiklik bence de.

   • Delirmek üzereyim. 11bin fotoğraf var aktarmam gereken kopyalandı sanıp sildiklerim cabası. tam halloldu derken aygıt bulunamadı. iphone ayarlarını defalarca sıfırladım. forumları okuyorum cevap bulamıyorum. kamera kalitesi için aldık tek bir fotoğrafı bilgisayara aktaramıyorum 7 gündür uğraşıyorum henüz 1500 fotoğraf aktarabildim. Ömrüm çürüdü. Çözüm bulanların önerilerini yazmasını bekliyorum.

     • Bunu ben denedim ama fotoğrafların kalitesi düşüyor bu şekilde indirince. Ne yapacagız ben de orjinal kablo ile yukardaki tüm yolları denememe rağmen sürekli hata alıyorum.

     • aynı sorunu ben de yaşıyorum ve dediğiniz şeklide yaparsak zaten kaliteleri düşüyor.daha açıklayıcı ve ikna edici bir yorum bekliiyoruz

 3. iphone aldığıma alacağıma pişman oldum, 5bin tane resmi bilgisayara kopyalayamıyorum. arkadaşların anlattıkları bütün probleemleri bende yaşadım.
  birdaha ne iphone ne de mac almam. en güzeli android.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?