[toc]

Duygusal davranmayı bırakın. iPhone’dan Android’e geçmek için çok mantıklı nedenler var. Cihazlar açısından çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz, bir servet tasarruf edebilirsiniz ve çok fazla özelleştirme imkanı bulursunuz.

Nedenleriniz ne olursa olsun, işletim sisteminden taşınmak evden taşınmak gibidir. Hazırlamak ve yeni alanınıza koymak için bir sürü şeyiniz var.

İyi haber şu ki, iOS’dan Android’e taşınmak tahmin etmeyeceğiniz kadar kolay. Telefon rehberinizi aktarmanın en kolay yolunu, hangi uygulamaları değiştirebileceğinizi hangilerini değiştiremeyeceğinizi ve müziklerinizi Apple’dan Android’e nasıl aktaracağınızı size göstereceğiz.

İpucu: Herhangi bir şey aktarmadan önce, telefonunuzda bir bahar temizliği yapın. İstenmeyen fotoğraflar, videolar veya artık konuşmadığınız insanlar gibi şeyleri yeni evinize taşımak istemezsiniz değil mi?

Adım 1: Verilerinizi Google Drive’a Yedekleyin

Google Drive kişilerinizi, takviminizi ve fotoğraf galerinizi iOS’dan Android’e aktarmayı kolaylaştırır.

  1. Uygulamayı başlatın, Ayarlar‘a gidin ve Yedekle bölümünü bulun.
  2. Google Drive’a otomatik olarak yedeklenmesini istediğiniz verilerinizi belirleyin. (Bu işlem verilerinizin boyutuna göre biraz zaman alabileceğinden, telefonunuz şarj cihazına takılı olsun. Ayrıca, mümkünse hızlı bir WiFi ağına bağlı olun.)
  3. Yedekleme tamamlanana kadar telefonunuzda başka işlem yapmayın ve uygulamayı kapatmayın.

Veri aktarmak için kullanabileceğiniz birçok uygulama var. Ancak Google Drive’ı kullanmanın avantajı, yeni Android cihazınızda Google hesabınızla oturum açtığınızda, yedeklediğiniz her şeyin orada sizi beklemesi olacak.

Adım 2: iPhone’dan Android’e Rehber Aktarma

Google Drive’ı kullanmak istemiyorsanız, kişi ve takvim güncellemesini manuel olarak yapabilirsiniz. Apple ve Google, kişi yönetimine benzer bir yaklaşık sergiliyor ancak birbirine rakip kendi servislerini kullanıyorlar. Apple iCloud’u, Google’da kendisini yani Google’ı kullanıyor.

Dolayısıyla, kişilerinizi aktarmanın en kolay yolu, iClodu’u kullanarak dışarı aktarmak ve Google hesabınızda içeri aktarmaktır.

iPhone’unuzda henüz iCloud senkronizasyonu yapmadıysanız, Ayarlar > Adınız > iCloud‘da (iOS 10.2 veya daha eski sürümlerdeyseniz Ayarlar > iCloud) Kişiler, Takvimler ve Hatırlatıcılar‘ın hepsinin işaretli olduğundan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, iCloud’a senkronizasyon için yeterli zaman verin. Siz bir fincan kahve içene kadar işlem tamamlanacaktır. Daha sonra bir PC veya Mac bilgisayardan Apple kimliğinizi kullanarak iCloud.com‘a giriş yapın.

Kişiler‘i seçin, ekranın sol altındaki dişli çark simgesini tıklayın ve Tümünü Seç > VCard’ı dışa aktarı‘ı seçin. Bu işlem, tüm kişi bilgilerinizi standart vCard formatında tek bir .vcf dosyası olarak dışa aktarır.

Gmail’e giriş yapın, sol üst köşedeki Gmail açılır menüsünden Kişiler‘i seçin.

İLGİLİ HABER:  iPhone'dan iPhone'a mesajlarınızı nasıl transfer edersiniz?

Gmail Kisiler nerede

Sol taraftaki menüden Daha fazla‘ya ve İçe Aktar‘a tıklayın.

Google Kisiler Disa Aktar

Yeni oluşturduğunuz .vcf dosyasını seçtiğinizde, kişileriniz çok hızlı bir şekilde Gmail’a aktarılır. “Aynı kişileri” otomatik olarak bulup düzeltebilirsiniz. Sol taraftaki menüden Kopyalar‘ı tıklayın ve ardından sağ üst taraftaki TÜMÜNÜ BİRLEŞTİR‘e tıklayın.

Gmail ayni kisileri birlestirme

Adım 3: Müziklerinizi Sıralayın

Müzikleriniz üç kategoriden oluşmaktadır: cihazınızdaki müzikler, bulutta depoladığınız müzikler ve abone olduğunuz fakat sahip olmadığınız müzikler. Apple Music ve Spotify, bu son kategoriye giriyor ve her iki uygulamanın da Android sürümlerini edinebilirsiniz.

Bulutta depoladığınız müzikleri aktarmadan önce PC veya Mac’inize indirmek isteyebilirsiniz.

En hızlı aktarma yolu bilgisayarınızdan telefonunuzadır. Windows kullanıyorsanız varsayılan kitaplık Müziklerim > iTunes’dur. Mac kullanıyorsanız Müzik > iTunes’dur.

Bir kitaplığı Windows Gezgini’nden telefonunuza sürükle-bırak yöntemi ile kopyalayabilirsiniz. Ancak Mac’te bu yöntemi kullanamazsınız. Android Dosya Aktarımı uygulamasını kullanmak zorundasınız.

Adım 4: Fotoğraflarınızı Yükleyin

Fotoğrafları yüklemek, müzikleri aktarmaktan çok daha kolaydır.

Google Fotoğraflar uygulamasını iPhone’unuza indirin, Google Hesabınıza bağlayın ve tüm fotoğraflarınızı buluta yedeklemek isteyip istemediğiniz sorduğunda “EVET!” diye bağırın 🙂

Görüntü kalitesi konusunda çok az bir kayıp sizin için önemli değilse, Google Fotoğraflar size sınırsız depolama alanı sunar. Kaliteden hiç kayıp vermek istemiyorsanız, 15 GB’lık ücretsiz Google Drive depolama alanınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Adım 5: Tarayıcı Yer İmlerini Senkronize Edin

iPhone’unuzda Chrome kullanıyor ve masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız Chome ile senkronize ettiyseniz, herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Android cihazınızda Google hesabınızla oturum açtığınızda, sık kullanılanları kolayca senkronize edebilirsiniz.

iPhone’unuzda Safari kullanmayı tercih ettiyseniz, bilgisayarınızda Safari‘ye gidin ve Dosya > Yer İmlerini Dışa Aktar‘ı seçin. Bu işlem, daha sonra Chrome’da içe aktarabileceğiniz tüm yer imlerini içeren tek bir HTML dosyası oluşturur. Chrome (masaüstü) bu yer imlerini Chrome (Android) ile senkronize eder.

Adım 6: iPhone’unuzu Silin

Aktarabileceğiniz her şeyi aktardığınızı kontrol ettikten sonra, sıra iPhone’unuzu elden çıkarmaya hazır hale getirmeye geldi.

Her şeyden önce Ayarlar > Adınız > iCloud‘tan iPhone’umu Bul‘u devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız, sizden sonraki sahibi telefonu kullanamaz.

Daha sonra Ayarlar > Genel > Sıfırlar > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e dokunun.

Hepsi bu kadar! Yeni evinize hoş geldiniz!

iPhone’dan Android’e geçiş sürecinde takıldığınız bölümler olursa, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilir ve hızlı şekilde yardım alabilirsiniz.

3 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?