iPhone’da Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
673
iPhone Uygulama Kitapligi

iPhone’da uygulama kitaplığı özelliği, iOS 14 işletim sisteminin Apple evrenine dahil ettiği güzel bir yenilik oldu. App Library olarak geçen özellik sayesinde, ana ekran bir düzene bindirilecek ve iPhone gibi cihazların kullanımı çok kolaylaşacak.

Telefonu daha pratik kullanılabilir hale getirecek olan iOS 14 uygulama kitaplığı özelliği hakkında hazırlayacağımız bu yazı ise merak ettiğiniz ne varsa, (özelliğin nasıl kullanılacağı da dahil) açıklayacağımız bir rehberimiz olacak. İşimiz çok onun için hiç uzatmayalım ve kullanımlara geçelim. 🙂

Bakın: Apple Watch Pil Sağlığı Sistemi Hakkında Her Detay

iPhone Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir?

Uygulama kitaplığı, adı üzerinde bir kitaplık, bir kütüphane düzenidir. iPhone’ununuzda tüm uygulamalar için akıllı klasörler oluşturulur ve uygulama ikonları bu klasörler içerisinde barındırılır.

Bu bize ne sağlar? Ana ekranımızın çok daha düzenli olmasını sağlar. Ayrıca işleyişi de pratikleştiren bir sistemdir. Mesela bazı püf noktalarını ekleyeyim.

iPhone Uygulama Kitapligi

Diğer Uygulamaları Görmek: Klasörde daha fazla uygulamaları görmek için tek yapmanız gereken dikine kaydırma hareketidir. Sadece bu hareket ile tüm klasörler arasında gezintiye çıkabilirsiniz.

Uygulamaları Liste Şeklinde Görüntüleme: Arama çubuğuna dokunun ve hızlıca aşağı kaydırma yapın. Tüm uygulamalar bir anda liste şekline geçer ve istediğinizi görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamaları Genişletme: Kategorilere ayrılan uygulamaları genişletmek için kategorinin küçük simgesine tıklamak yeterli olur.

iPhone’da uygulama kitaplığı (App Library) bunları sağlıyor. Android işletim sisteminde bu özellikleri kullanmış biri olarak çok işe yarayacak bir düzen olduğunu belirteyim. Ne olduğunu anlattığımıza göre nasıl çalıştığına geçelim mi? Bence zaman kaybetmeyelim. 🙂

Uygulama Kitaplığı Nasıl İşleyecek?

Uygulama kitaplığı, indirdiğiniz tüm uygulamaları otomatik olarak kategorize ederek çalışacak. Mesela mobil bankacılık için kullandığınız mobil bankacılık uygulamaları.

Bu sınıfta bulunan tüm uygulamalar bir kategori içerisine alınacak ve otomatik olarak yapılan bu kategoriye girerek aynı türden tüm uygulamalar içerisinden araştırma yapabileceksiniz.

iPhone Uygulama Kitapligi

Son eklenen uygulamaları da “son eklenenler” kategorisinde gösterecek olan sistem için iOS 14 beta 1’de herhangi bir isimlendirme yapma özelliği yok. Yani şu an kategorileri kendiniz adlandırmanız ya da benzer değişiklikler yapmanız mümkün değil ama belki final sürümünde olabilir.

İLGİLİ HABER:  2018 iPhone Etkinliği Nasıl İzlenir?

İndirilen Uygulamaların Nereye Ekleneceğini Seçme

Artık iOS 14 uygulama kitaplığı (App Library) özelliğine hakimiz. O zaman bu özelliğin getirdiği ayarlara, yeni imkanlara da bakalım. İlk güzel artı yeni uygulamaların ekleneceği yerleri seçmek.

Yeni bir uygulamanın ikonunun eski sistemdeki gibi ana ekranınıza eklenmesini isteyebilirsiniz veya yeni sisteme geçip artık direkt olarak uygulamanın kitaplığa eklenmesini isteyebilirsiniz. Bu seçimi yapmak için:

 • Ayarlar” menümüze girelim.

 • Ana Ekran” yoluna ilerleyelim.
 • Yeni Uygulama İndirme” bölümünde iki seçimden birini yapın.
  • 1.Ana Ekrana Ekle
  • 2.Yalnızca Uygulama Kitaplığı
 • Seçiminiz ne yönde olursa, yeni uygulamalar oraya eklenecek.

iOS 14 ile Ana Ekran Sayfalarını Gizlemek

iPhone’da uygulama kitaplığı kullanıyoruz. İndirdiğiniz her uygulama artık ana sayfaya eklenmek zorunda değil. Otomatik olarak uygulama ikonları klasörlenecek ve kalabalık ortadan kalkacak.

Yani kısadan hisse ana ekran sayfalarına ihtiyacımız azalacak. Çok sayıda uygulamayı yerleştirmek için yeni sayfalara ihtiyacınız yok. Apple bunu fark etmiş olacak ki artık ana sayfaları gizleme özelliği sunuyor.

 • Ana ekranda boş bir alana basın.

iPhone Uygulama Kitapligi

 • En alt kısımda yan yana “…..” noktalama olacak. Bu sayfalama demek. Buraya tıklıyoruz.
 • Görünmesini istemediğiniz, gizlemek istediğiniz sayfaların tik işaretini kaldırın.

iPhone Uygulama Kitapligi

 • “Tamam” alanına dokunun ve işlemi bitirin. Her sayfayı gizleyebilirsiniz ama ana ekranınız olması için mutlaka tek bir sayfa bırakmanız gerekiyor. Bu zorunluluk.

Ekranları gizlemek, uygulamalarınızın silineceği ya da ikonların kaldırılacağı anlamına gelmesin. İstediğiniz zaman ekranları yeniden açarsınız. Uygulamalarınız silinmeyecek.

iOS 14 Uygulama Kitaplığı Bize Nasıl Avantajlar Sağladı?

 • Uygulamaları kütüphaneye ekleyerek kalabalıktan kurtulabilirsiniz.
 • Gereksiz ana sayfalardan kurtulun. Ana sayfalarını gizleyebiliyorsunuz.
 • Sadece Widget’ları kullanarak telefonunuzu gerçek bir akıllı telefon görünümüne kavuşturabilirsiniz.
 • Sağdan sola kaydırma ile uygulama kitaplığına kolayca erişebilirsiniz.

iOS 14 uygulama kitaplığı (App Library) hakkında benim söyleyeceklerim bunlar. MIUI arayüzünde gördüğümüz uygulama çekmecesine benzer bir çalışma olmuş. Belki bazılarınız bu özelliği sevmeyecek ama şahsen ben bayıldım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?