iPhone’da uygulama ayarlarını korumak ya da erişmesini istemediğiniz kişiler (çocuklar gibi) olduğunda uygulamaları kilitlemek isteyebilirsiniz. Bu yazıda iPhone’da uygulama kilitleme yöntemlerine yer verdik. iOS, uygulamaların tek tek kilitlenmesini sağlayan sistem düzeyinde bir özelliğe sahip değildir. Ancak iPhone’da uygulama kilitleme için kullanabileceğiniz bazı geçici çözümler vardır.

Sınırlamalar Özelliğini Kullanarak iPhone’da Yerleşik Uygulamaları Kilitleme

Sınırlamalar, tüm iPhone’larda çalışan basit bir uygulama kilitleme yöntemidir. Ancak yalnızca Apple uygulamaları için kullanılabilir.

 1. iPhone ana ekranından Ayarlar‘a gidin.
 2. Genel‘e dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve Sınırlamalar‘a dokunun.
 4. Sınırlamaları Etkinleştir‘e dokunun.
 5. İstendiğinde yeni bir Şifre girin ve onaylamak için tekrar girin. Gerekirse şifreyi not alın ve hatırlayabileceğiniz bir yerde saklayın.

Sınırlamaları etkinleştirip yeni bir Şifre girdiyseniz, çeşitli seçenekler sunulur. İlk olarak, İZİN alt başlığı altında Safari, Siri ve FaceTime gibi bir dizi yerleşik uygulamayı devre dışı bırakma seçeneğine sahip olursunuz. Yeşil geçiş simgesini kapalı konuma getirerek, izin verilmeyen uygulamaların Ana ekranınızda görünmesini engelleyebilirsiniz.

İZİN VERİLEN İÇERİK alt başlığına ilerleyerek, telefonunuzda görüntüleyebileceğiniz içerik / medya türüne ebeveyn denetimleri de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli gizlilik ayarlarınızda değişiklik yapılmasını önlemek için GİZLİLİK alt başlığını kullanabilir ve Ses Limiti gibi çeşitli seçenekleri kilitlemek için İZİN VERİLEN DEĞİŞİKLİKLER alt başlığını kullanabilirsiniz.

Güdümlü Erişimi Kullanarak iPhone’da Uygulamaları Kilitleme

Güdümlü Erişim, biraz daha farklı bir uygulama kilitleme seçeneğidir. O anda kullanılmakta olan uygulamadan çıkış yapmayı etkili bir şekilde engeller. Özellikle, çocuğunuzun telefonunuzda belirli bir uygulama dışında başka uygulamaları kullanmasını istemediğiniz durumlarda kullanışlıdır.

Güdümlü Erişimi etkinleştirmek için:

 1. iPhone ana ekranındaki Ayarlar‘a gidin.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Erişilebilirlik‘e dokunun.
 4. Ekranı aşağı kaydırın ve Güdümlü Erişim‘e dokunun.
 5. Geçiş anahtarını yeşil AÇIK konuma getirin.
 6. Şifre Ayarları‘na ve ardından Güdümlü Erişim Şifresini Ayarla‘ya dokunun.
 7. Yeni bir Şifre girin ve onaylamak için tekrar girin.
 8. Güdümlü Erişimi etkinleştirdikten ve Şifre ayarladıktan sonra, kilitlemek istediğiniz uygulamayı açın ve kilitlemek için Ana Ekran tuşuna üç kez üst üste basın.
 9. Güdümlü Erişim’den çıkmak için yeniden ana ekran tuşuna üç kez üst üste basın ve ayarladığınız şifreyi girin.

Touch ID Kullanarak Uyumlu Uygulamaları Kilitleme

Touch ID’den bahsetmişken, parmak izi tabanlı güvenlik özelliğini (iPhone 5S’de iPhone 8 ve 8 Plus’a kadar mevcut olan) kullanarak sınırlı sayıda uyumlu uygulamayı kilitlemek mümkündür. İşte özelliği kullanarak Apple Pay, iTunes ve App Store’u kilitlemek için yapmanız gerekenler:

 1. iPhone ana ekranından Ayarlar‘a gidin.
 2. Touch ID ve Şifre‘ye dokunun.
 3. Şifrenizi girin.

Touch ID’yi kullanarak kilitlemek istediğiniz uygulamalar için geçiş anahtarlarını yeşil Açık konumuna getirebilirsiniz. Touch ID’yi henüz kurmadıysanız, mevcut seçeneklerden herhangi birini açtığınızda bunu yapmanız istenecektir.

Yukarıdaki adımlar yalnzıca Apple Pay, iTunes ve App Store’u kapsar. App Store’dan indirdiğiniz uygulamaları kilitlemek için Touch ID’yi kullanmak farklı bir işlem gerektirir ve aslında birçok popüler uygulamayı (örn. Facebook, Twitter, Snapchat, Tinder) bu özelliği kullanarak ayrı ayrı kilitleyemezsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulama Kullanarak iPhone’da Uygulama Kilitleme

Uygulamalarınızı doğrudan kilitlemek istiyorsanız son bir yöntem vardır ve yöntem üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı gerektirir.

Bir bakıma, uygulamaları kilitlemek için en iyi yöntem budur. Ancak başka bir açıdan aynı zamanda iPhone için en kötü uygulama kilitleme seçeneğidir. Çünkü uygulama kilitlemek için üçüncü taraf uygulamaları kullanabilmek için iPhone’unuzu jailbreak yapmanız gerekir.

iPhone’da uygulama kilitleme işlemeni yapmanızı sağlayan popüler üçüncü taraf uygulamalar arasında BirProtect, Locktopus ve AppLocker bulunur. Bu uygulamalar, jailbreak’li iPhone’lar için özel olarak tasarlanmış uygulamaların bulunduğu Cydia platformu kullanılarak indirilebilir ve yüklenebilir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?