iPhone cihaz kullananlarında diğer cihazları kullananlarında yakından bildiği bir özellik olan uçak modu hepimizin menüsünden bize göz kırpıyor. Peki uçaklarda telefonumuzu uçak moduna almamız dışında bu özelliğin bize hiçbir faydası yok mu? Elbette bu kadarıyla sınırlı değil. Aksine birçok yönden kullanımı size yarar sağlayabilecek bir özellik.

iPhone-da-Ucak-Modu-Tam-Olarak-Neleri-Kisitliyor-Ne-ise-Yariyorİlk olarak iPhone’da uçak modu uçakların iniş ve kalkış esnasında parazit karışmalarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu havaalanlarında dahi cihazlarınızı kapalı tutmanız gerektiği anlamına geliyor. Çok sayıda firmanın havaalanlarında buna izin vermemesi uçak modu kullanmanız için geçerli bir etken. Bu moda geçmek için Ayarlar > Kontrol Merkezi > Uçak Modu yolunu izleyebilirsiniz.

iPhone’da Uçak Modunda Neler Kısıtlanıyor?

Uçak modunu aktif ettiğinizde iPhone sinyalleri tamamen kısıtlıyor. Bu her anlamda geçerli bir kısıtlama. Yani cihazınızın mobil şebekeden aldığı veriler sıfırlanıyor. Bu arama yapamayacağınız ve alamayacağınız anlamına geliyor. Aynı şey SMS ve MMS mesajları, hatta hücre mesajları içinde geçerli. Telekomünikasyon firmasının sağladığı tüm fonksiyonlar kullanım dışı kalıyor.

Burada interneti sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tabi ki mobil hattınızın sağladığı veriyi kullanmanız mümkün değil. Çünkü sinyaller tamamıyla kesiliyor. Bu uçakta güvenliğiniz için gerekli. Bunun haricinde Wi-Fi adaptörünün sinyal alımı engellenirken cihazın Bluetooth bağlantı noktası da devre dışı kalıyor. Böylece ne herhangi bir uzaktan cihaz bağlayabiliyor, ne de bir modeme bağlanabiliyorsunuz.

Uçak Modu iPhone’da Ne İşe Yarıyor?

Telefonunuzu ulaşılmamak için kapatmak istediğinizde diğer fonksiyonlarını kullanmaya devam etmek için oldukça iyi bir yöntemdir. Kimse sizi arayıp mesaj atamaz, fakat buna rağmen birçok fonksiyonu sorunsuz kullanmanız mümkündür. Müzik dinleyebilir, galeride gezebilir, fotoğraf ya da video çekebilirsiniz.

Aynı şekilde Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantı noktalarını isteğinize bağlı olarak sonradan etkinleştirme şansına sahipsiniz. Özellikle bu yönüyle kullanışlı olmasının dışında şarj süresini kısaltıp, kullanılmayan dönemde uçak moduna alınarak şarj süresinin erişimini uzatacaktır. Bluetooth ile bağlantı kurulan Apple Watch ya da kablosuz ekipmanlar ise iPhone 7 uçak modu seçildiğinde bağlantısı koparak iptal olacaktır. Eğer tekrar bağlamak istenirse sonrasında menü üzerinden Bluetooth bağlantısını aktif hale getirmek mümkün olabilmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?