iPhone’da Tıbbi Kimlik Ayarlama Nasıl Yapılır?

0
248
iPhone Tibbi Kimlik

iPhone‘un onlarsız yaşayamayacağınız hissine kapıldığınız çok sayıda kullanışlı ve önemli özelliği vardır. Ancak, bunlardan bir tanesi kelimenin tam anlamıyla hayatınızı kurtarabilir: Tıbbi Kimlik.

Bir kaza geçirerek ya da başka şekilde bilincinizi kaybederseniz, size ilk müdahale eden kişi telefonunuzu alıp acil durum çağrısı yapabilir. Ancak, aynı zamanda yaş, kan grubu, alerjiler, tıbbi durumlar vb. gibi önemli bilgilerinizin yer aldığı bir ekranın görüntülenmesi için Tıbbi Kimlik özelliğini çalıştırabilir. Kısaca, sizi bir sağlık profesyonelinin düzgün şekilde tedavi etmesine yardımcı olabilecek her türlü bilgiye Tıbbi Kimliğiniz ile erişilebilir.

iphone kilit ekrani tibbi kimlik

Tıbbi Kimlik özelliğinin kurulumu çok basittir ve Ayarlar’a Sağlık uygulamasından erişebilirsiniz. Tıbbi Kimliği ayarlamak yalnızca birkaç dakikanızı alır ve hayatınızı kurtarabilir.

iPhone’da Tıbbi Kimlik Ayarlama

  1. Öncelikle, Sağlık uygulamasını açın.
  2. Ardından sağ alt taraftaki Tıbbi Kimlik sekmesine dokunun.iPhone Saglik Uygulamasi
  3. Sağ üst köşedeki Düzenle‘ye dokunun.
  4. Tıbbi kimlik bilgilerinizi veya Organ Bağışlama bilgilerinizi düzenlemenizi isteyen bir kart açılacak. Bu ekranı Organ Bağışçısı olarak düzenlemek için yeniden ziyaret edebilirsiniz, ancak şu an için Tıbbi Kimlik bilgilerinizi doldurun.
  5. Bir sonraki ekranda doldurmanız gereken çok sayıda (isteğe bağlı) bilgi var. Telefon kilitli veya kilitli değilken bu bilgilerin erişilebilir olmasını seçebilirsiniz. Ancak, telefon kilitliyken de bilgilerin erişilebilir olmasını seçmelisiniz. Aksi takdirde, bir acil durumda bu bilgilere ihtiyaç duyan sağlık profesyonelleri telefonunuza giremeyebilir.
  6. Yardımcı olabileceğini düşündüğünüz her şeyi doldurun. Herhangi bir alerjiyi, düzenli olarak aldığınız ilaçları veya bir sağlık görevlisinin size nasıl müdahale şeklini etkileyebilecek ciddi tıbbi koşulları doldurmanız önemlidir.
  7. iPhone Acil Durum SOS özelliğini kullanırsanız, Acil Durum Kişinize (konumunuz dahil) otomatik olarak ulaşılabilir. Aynı zamanda size kötü bir şey olursa, size müdahale edenlerin aramaları gereken kişinin kim olduğunu öğrenmesini de sağlar.
  8. Bitti’ye dokunun.
İLGİLİ HABER:  iPhone’da Uygulamalara Zaman Sınırı Koyma

Hepsi bu kadar!

Tıbbi Kimlik ekranı, Tıbbi Kimliğinize dokunarak başkalarının neler görebileceğini gösterir. Telefonunuzun geri kalanına erişemezler (hala kilitlidir). Ancak bu bilgiler hayatınızı kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Gizlilik Endişeleri

Telefonunuza erişimi olan herkes, kilidini açmasalar bile Tıbbi Kimlik bilgilerinizi görebilir. Bu, tıbbi koşullar hakkında hassas bilgiler içerebilir. Tıbbi kimlik bilgilerine diğer uygulamalar tarafından erişilemez. Bu nedenle verilerinizin başka bir uygulama tarafından kullanılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak meraklı bir arkadaşınız veya telefonunuza fiziksel olarak erişebilen başka bir kişi bir kaç dakikada, kullandığınız ilaçlar da dahil olmak üzere sağlık bilgilerinize ulaşabilir.

Organ Bağışçısı Olun

Artık Tıbbi Kimlik oluşturduğunuza göre, Organ Bağışçısı kaydını doldurmayı tekrar düşünebilirsiniz. Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 bin kişi organ nakli beklerken ölüyor ve organ bekleme listesinde yaklaşık 26 bin kişi bulunuyor. Hayatınız kurtulamıyorsa, belki başkasının hayatını kurtarabilirsiniz.

Bu makale ve diğer Apple Uzmanı içeriği hakkında yorum yapmak için, sayfanın altındaki yorum bölümünü, Facebook sayfamızı veya Twitter özet akışımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone ile Kaliteli Fotoğraflar Çekmek İçin Kamera İpuçları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?