iPhone’da Özel Numara Nasıl Engellenir ?

0
15708

Her ne kadar App Store’da özel numaraları engellemek için bir çok uygulama bulunsa da, bu uygulamaların genel olarak yaptığı iş, özel numaradan çağrı geldiğinde otomatik olarak meşgule atmak. Ancak, operatörlerin verdiği gizli numara engelleme sayesinde çağrıların hiç size ulaşmadan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Siz bu özel numaraları engelledikten sonra, karşı taraf aradığında “Aradığınız kişi özel numaralardan çağrı kabul etmemektedir.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyor. Öncelikle, iPhone’da numaranın nasıl gizleneceğini göstererek başlayalım, ardından da nasıl engellenebileceğine geçelim.

iPhone’da Gizli Numara / Özel Numara Nasıl Açılır?

  1. iPhone’da Ayarlar bölümüne girin.
  2. Ardından Telefon bölümüne girin.
  3. Numaramı Göster seçeneğine basın.
  4. Numaramı Göster’in yanındaki yeşil düğmeye basın ve kapatın.

Artık iPhone’dan başka bir numarayı aradığınızda karşı taraf numaranızı özel olarak görecektir. Yani karşı tarafta numaranız olmayacak ve ekranda “Özel Numara” yazacaktır.

Turkcell Özel / Gizli Numara Kapatma Nasıl Yapılır ?

Yukarıda da söylediğim gibi, hiç bir ekstra uygulamaya gerek kalmadan kolaylıkla operatörünüz aracılığı ile gizli numaraları engelleyebilirsiniz. Turkcell’de bunu yapabilmek için *253# yi çevirip arama yapmanız yeterli olacaktır.

Vodafone Özel / Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Eğer bir Vodafone kullanıcısı iseniz özel numaraları engellemek için yapmanız gereken, 7046‘ya bir GIZLI AC yazıp sms olarak göndermeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından gizli numaralar size ulaşamayacaklar.

Türk Telekom (Avea) Özel / Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Türk Telekom’da da aynı Turkcell’de olduğu gibi aramaları engelleyebilirsiniz. Bunun için *253# yi tuşladıktan sonra arama yapmanız yeterli olacaktır. Artık gizli numaralar size ulaşamazlar.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2.1 jailbreak İddiası Sonrasında Apple Adımını Attı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?