iPhone’da koronavirüs izleme özelliği, iOS 13.5 sürümüyle hayatımıza girecek. Final güncellemesinin gelmesinin hemen ardından resmi olarak bu özellik kullanılabilir olacak. Beta sürümlerinde ise zaten bu özellik kullanılmakta.

Tabii yeni bir sistem olması ve işin ucunda veri gizliliğinin olması, koca bir soru işareti oluşturdu. Hem korkacak bir durum olmadığını anlatmak istiyoruz hem de nasıl bir sistemle karşılaşacağımızı anlatmak istiyoruz.

Google ile Apple İşbirliği Yaptı

İşin temeli Google ile Apple arasında yapılan işbirliğine dayanıyor. İki firma koronavirüs tespiti yapan API’leri destekleyeceklerini ve ortak bir şekilde çalışacaklarını duyurdu. İki firmanın ortaklaşması sonrasında yeni yapı ortaya çıktı. Örneklerle direkt olarak anlatıma geçelim. İlk mesele tabi bu teknolojinin nasıl çalışacağı.

Telefonunuzda koronavirüs izleme özelliğinin açık olması gerekli. Özelliği telefonunuzdan açtığınız zaman sistem size Random olacak şekilde (yani gizli) bir ID veriyor. ID içerisinde kesinlikle cihaz bilginiz ya da kişi bilgileriniz yok.

iPhone Covid 19

Gün içerisinde yakınlaştığınız herkesin cihazları ve ID’leri ile iletişim kuruluyor ve 14 gün bu veriler gizli bir şekilde depolanıyor. Apple sunucularında ya da Google sunucuların veri özel olarak yedeklenmiyor. Kafeye gittiniz.

Yan masada biri oturuyor ve telefonunuz bu kişinin telefonu ile (Android ya da iPhone fark etmez) iletişim kurdu. Bu veri temasa geçtiğiniz kişi olarak alındı. Yan masada oturan kullanıcıda koronavirüs çıktı.

İşte toplanan verilere göre belirlenen anonim ID bilgilerine bildirim gidecek. Koronavirüs olan biri ile yakın zamanda temasınız bulundu ya da benzer bir uyarı gönderilerek, kullanıcılar uyarılacak.

Hem Google hem de Apple kullanıcılarının yararlanabileceği bir düzenden söz ediyoruz. Cihazınızın Android olması, iOS bir cihaz ile iletişim kurmasına engel olmayacak. İki firmanın ortaklığı da burada.

İlerleyen dönemde daha da gelişmiş bir sistem gelebilir. Google ve Apple çalışmaları duraksız olarak devam ediyor. İki firmanın güçlerini birleştirmiş olması önemli bir etken.

iPhone Covid 19

iPhone’da Koronavirüs İzleme Özelliği Nasıl Açılır?

iOS 13.5 ile özelliği kullanabileceksiniz. Beta sürümüne kayıt olan kullanıcılar şimdiden bu özelliği görebilir.

  • “Ayarlar >> Gizlilik >> Sağlık” alanını izleyin.
  • En üstte yer alan Covid-19 seçeneği var. Bunu açmanız lazım.

Ülkemizde şimdilik destek yok. Betadan sonra desteğin gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Bu tür özelliklerin birçok ülkede daha geç kullanıma girdiği görülüyor. Apple Watch EKG özelliği gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?