iPhone’da Zil Sesi Yapmak – 2019 Güncel

331
142273

iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone zil sesi yükleme işlemi yapmak için önceden bilgisayarınıza müzik indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda müzik yoksa buraya tıklayarak nasıl müzik indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Güncellenme: 24 Ocak 2019 – Yöntem çalışıyor. Konu sonuna video eklendi.

Apple sürekli olarak “iPhone Zil Sesi Yapma” konusunda sıkıntı çıkartıyor. App Store’dan parayla satmak daha cazip tabi. Appleuzmani.net olarak da yeni yöntemleri sizlerle paylaşmak ise bizim işimiz. 😉

Öncelikle belirtmeliyim ki,  iTunes yerine başka bir uygulama kullanıyoruz. Uygulama Dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Ben de 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

iPhone zil sesi yapma (1. yöntem)

Adım 1: Zil sesi olmasını istediğimiz mp3 dosyasını 40 sn’lik hale getireceğiz.

Bunun için,

Aşağıdaki siteden mp3’ü 40 sn lik .m4r formatına (iphone için) çeviriyoruz.

melofania  (Bu site çalışmazsa google’dan “mp3 to m4r for iphone”) şeklinde aratın. Yeni siteler bulacaksınız. Çeviri yaparken, 40 sn’lik dilimin neresi olacağını, hatta süresini de  (en fazla 40 sn olmalı) ayarlayabilirsiniz.

Önce Upload butonuna tıklayın. Zil sesi olmasını istediğiniz mp3 dosyasını bilgisayarınızdan seçerek, bu siteye yükleyin. Yükleme bitince aşağıdaki ekran çıkacak:

iphone-zil-sesi-mp3-1

 

Create Ringtone butonuna tıklayın. Aşağıdaki resim çıkınca işaretli yere tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-3

Get ringtone seçeneğine tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-2

Bilgisayarınıza 40 sn’lik .m4r dosyası inecektir.

Adım 2:

Buradan  iTunes alternatifi programı indiriyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-4

İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaya tıklayarak, programı kuruyoruz. (kurulum aşamalarında dili soruyor. Hep Türkçe olarak işaretleyin.)

iphone-zil-sesi-mp3-5

İnternet bağlantısını test edin. Test Connection butonununa tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-

 

Kurulum aşamasında güvenlik duvarı uyarısı çıkarsa uygulamaya izin veriyoruz.

Çıkan ekranda aşağıdaki resimde gösterdiğim uygulamayı yüklüyoruz. Uygulama yüklendikten sonra “Start” butonuna basıyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-.6sjpg

Uygulama açılınca, telefonunuzu buluyor.

iphone-zil-sesi-mp3-7

Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)

iphone-zil-sesi-mp3-8

Buraya daha önce hazırladığınız ve bilgisayarınıza indirdiğiniz m4r uzantılı 40 sn lik zil sesi dosyasını sürüklüyorsunuz.

Melodiler kısmı sol üstte görülüyor. Oradan da yüklediğniz zil sesini görebilirsiniz.

Sol üstte yer alan Güncelle butonuna tıklayın.

İşlem bu kadar. Daha sonra iPhone’dan Ayarlar>Sesler>Zil tonu kısmından (iOS 9.3.2) zil tonunuzu yüklediğiniz dosya olarak değiştirin.

BU KONUYA BAKAN HER 100 KİŞİDEN 90 I BUNU DA MERAK ETTİ:

iPhone zil sesi yapma videosu:

Not: En son güncelle butonuna basmanız gerekmektedir. Bunu unutmayın.

DİKKAT:

Daha sonra iTunes kullanmak istediğinizde, öncelikle CopyTrans programını kapatın. Daha sonra iTunes programını açtığınızda şu hata ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. iTunes artık çalışacaktır.

iphone-zil-sesi-mp3-10

iPhone zil sesi yapma (2. yöntem-Kolay olanı)

iPhone’una zil sesi yapmak isteyenler için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise 3uTools programı. 3uTools; yıllardır güvenilirliğini kanıtlamış bir iTunes alternatifi program. iTunes’in izin vermediği birçok eylemi 3uTools ile yapabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de zil sesi yapmak.

Adım 1: Öncelikle 3uTools programını sitesinden indirin. Program sitesine gitmek için tıklayın.

Adım 2: Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun.

Adım 3: Bu aşamada 2 farklı yol izleme şansımız var. Eğer elimizde bir zil sesi dosyası varsa doğrudan 3utools kullanarak iPhone’umuza yükleyeceğiz. Eğer elimizde sadece şarkı dosyası varsa, ondan zil sesi dosyası oluşturup, onu yükleyeceğiz. Bu duruma göre alternatiflerden birisini seçiniz.

Alternatif 1: Elimde zil sesi dosyası var. Bunu yüklemek istiyorum.

Adım 4: 3uTools’u başlatın, iPhone’unuzu PC’ye bağlayın. “Toolbox” → “Ringtone Maker” ı tıklayın.

iPhone zil sesi yapma aşamaları

Zil sesini seçmek için “RingTones” (Zil Sesleri Tamamlandı) öğesine tıklayın ve ardından “İçe Aktar öğesine İçe Aktar” a tıklayın. İthalat tamamlanana kadar bekleyin.

Adım 5:  Aşağıdaki ekran gelinde, “Ringtones” düğmesine basarak, önceden hazırladığınız zil sesini seçin.

Önceden hazırladığınız iPhone zil sesini seçin.

Adım 6: Bu aşamada “import to idevices” butonuna tıklayarak, zil sesini iPhone’a yükleyin.

iPhone zil sesini içeri aktarın.

İşlem tamam. Artık iPhone’unuzun “Sesler” kısmından zil sesinizi görüp, etkin zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz.

Alternatif 2: Elimde zil sesi dosyası yok. Önce zil sesi yapmak istiyorum.

Elinizde kullanacağnız bir zil sesi dosyası yoksa öncelikle bu zil sesi dosyasını oluşturmalısınız. Bunun için 1. yöntemde bahsettiğim “melofania” sitesini kullanabilirsiniz. Ama isterseniz bu kısımda da 3utools ile iPhone zil sesi yapma yöntemini göstereyim. Hangisini kullanacağınıza siz karar verirsiniz.

Adım 4: 3uTools programını açtınız. iPhone’unuzu bağladınız. Şimdi “Toolbox” butonuna tıklayın. Aşağıya gelen ekranda “Make Ringtone” kısmına tıklayın.

Adım 5: Müziği nereden alacağınızı seçin. İster bilgisayarınızdan, isterseniz de iPhone’unuzda bulunan bir şarkı da olabilir.

Adım 6: Zil sesi dosyası maksimum 40 saniye olmalı.  Bu yüzden zil sesi için bir başlangıç noktası bir de bitiş noktası ayarlamalısınız. “Set starting point” ile başlangıç noktasını; “Set ending point” ile de bitiş noktasını ayarlayın.

Başlangıç ve bitiş noktasını ayarlayın.

Adım 7: Süreyi ayarladıktan sonra “Generate Ringtone” butonuna basın. Gelen ekranda “import to idevice” butonuna tıklayın.

İşlem tamam. Artık iPhone zil sesi dosyasını cihazınıza yüklemiş oldunuz. Ayarlar>sesler>zil sesleri kısmından yüklediğiniz zil sesini seçip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık iPhone’unuz için zil sesi yapabileceksiniz. Kafanıza takılan noktaları lütfen bizimle paylaşın.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

331 YORUMLAR

 1. normalde yorum ve tebrik kısmını es geçen bir kullanıcıyımdır fakat gerçekten bu anlatıma karsılık bir tebriği hakettiğinizi söylemeden geçemiyeceğim. bir kerede tamamen dogru bir şekilde istediğim sarkıyı zil sesim olarak değiştirdim. emeginize sağlık anlatımların devamını dilerim

 2. Hocam hepsini yaptım ama ayarlar>ses>zil sesleri nde çıkmıyor ama alarm kurmak istediğimde kayıtlı olduğunh fark ettim ama zil seslerinde çıkmıyor lütfen yardım

 3. Merhaba zil sesi yapmak istediğim şarkıyı i phone göre ayarladım siteden fakat bilgisayar işini beceremedim . İ tunes yüklediğimde bi türlü telefonu bulamadı . Yardımızı rica ediyorum:(

  • Aşağıdakini denediniz mi:
   Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)
   iTunes telefonu bulamadıysa sorun farklı olabilir. CopyTrans gibi bir program açıksa önce onu kapatın. Olmuyorsa bilgisayarı yeniden başlatın.

   • Programı kurdum , tüm eklentiler pasif halde müziği sürüklediğimde de herhangi birşey değişmiyor , tam olarak anlatıldığı gibi yaptım aslında neden böyle olduğunu da anlatamadım , copytrans gibi dediğiniz programın açık olduğunu nasıl anlayabilirim ?

    • Windows kullanıyorsanız CTRL + Shift + Delete tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisinden, açık olan programları görebilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatmak olmuyorsa, iTunes programını yeniden kurmak da işe yarayabilir.

 4. Çoook teşekkür ederim allah bin kere razı olsun içim içimi yiyordu izmir marşının tonunu koyamıcam diye güncel oldugu için 2.alternatifi denedim 20 dakika içersinde kolaylıkla yapabildim çok teşekkür ederim Telefonum iphone 5s oluyor arkadaşlar çok saolun. 🙂

 5. ya ben her dediğinizi yaptım 1. yöntemde sadece 7. adımdaki şu iphone simgesi olayını çözemedim şarkıda telefonuma gelmedi İphone 6 kullanıyorum lütfen yardımcı olun

 6. ilk başta melodiler kısmı çıkıyodu fakat daha sonra çıkmamaya başladı pencere kısmına attıgımda müziklere aktarılmış oluyor programı silip tekrar kurdum ama yine aynı sonuçla karşılaştım lütfen yardım

 7. Ben yazılan her şeyi yaptım, müziği de telefonuma yükledim, ama zil seslerinde çıkmıyor. Alarm seslerinde bile çıkıyor ama zil seslerinde zinhar çıkmıyor 😞

 8. CopyTrans porgramı ile sorunsuz halloluyor. hem de çok uğraştırmıyor itunes kadar. Güncelle dedikten sonra bir hata veriyor ama yine de telefonda görünüyor. Teşekkürler.

 9. kolay gelsın ıos 9,3,2 kullanıyodum son asamaya kadar geldım ios drıvers missing hatası verdi iosu guncelledim ios 11,3 yaptım fakat halen aynı hata veriyor

 10. merhabalar ben windows 7 pro kullanıyorum. itunes indiriyorum ama 64bitden daha yeni bir sürüm gerekiyor diyip programı kurmuyor ne yapmam gerekiyor acaba

  • Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.) kısmını yaptınız mı?

 11. atilan sesler sadece zil sesi olarak gozukuyor bildirim sesi kismina nasil atabiliriz ornegin whatsapp ta gozuken tonlar da goremiyorum attigim sesi sadece ayarlardaki zil sesinde gorebiliyorum..

 12. merhaba. öncelikle eline emeğine sağlık. ben ilk olarak ikinci programla yaptım. melodi olarak seçmeye kadar herşey normal. telefonuma attım hatta zil sesleri arasında en üstte görünüyor ama seçince eski zil tipi olarak çaldı. daha sonra ilk programla yaptım ve sorunsuz olarak kullanıyorum. çok teşekkürler. ama sıkıntım şu ikinci programla yaptıgım melodiler program üzerinden de silememe rağmen halen telefonumda duruyor.(melodi olarak ayarlaya masamda) onları nasıl silebilirim. lütden yardımcı olur musun?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?