iPhone’da Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Yapmak

213

iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için önceden bilgisayarınıza müzik indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda müzik yoksa buraya tıklayarak nasıl müzik indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

GÜNCELLEME: BAZI ITUNES SÜRÜMLERİNDE BURADA ANLATILAN YÖNTEM İŞE YARAMAYABİLİR. ÖZELLİKLE ITUNES 12 SÜRÜMLERİNDE BU YÖNTEM ARTIK KULLANILAMAMAKTADIR. YENİ ITUNES SÜRÜMLERİ İÇİN KONUNUN ALTINA YENİ YÖNTEMİ EKLEDİK. ITUNES 12 ÖNCESİ SÜRÜMLERİ KULLANANLAR 1. YÖNTEMİ, DİĞERLERİ İSE 2. YÖNTEMİ DENESİN.

YÖNTEM 1 (ESKİ SÜRÜMLERDE) 

1.Adım

iTunes‘i açın (iTunes bilgisayarınızda yüklü değilse buraya tıklayarak indirin.) ve bilgisayarınızdaki müziği sürükleyerek iTunes’daki Müziklerinize bırakın.

müzik atma 1

2.Adım

Seçtiğiniz müziğin üzerine sağ tıklayın ve “Bilgi Ver” seçeneğini tıklayın. Seçenekler sekmesine gelin. Orada “Başlat” ve “Durdur” olarak iki kutucuk göreceksiniz. Müziğin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini buradan deneyerek ayarlayın ve kutucukları işaretleyin. iPhone’da zil sesi olarak çalacak olan parça sadece 40 saniye duyulacaktır. Bu sebepten dolayı şarkının başlama kısmıyla bitiş kısmı arasında 40 saniye olması gerekiyor. ( Örneğin şarkınız 0.00’da başlıyorsa durdur kısmına 0.40 yazmalısınız )

müzik atma 2

müzik atma 3

İşlemi tamamladığınızda “Tamam” diyerek onaylayın.

3.Adım
Şarkıya tekrar sağ tıklayarak şarkının bir AAC sürümünü Yarat düğmesine basın. Artık kitaplığınızda özgün bir AAC sürümü olacak. İsterseniz bu sürümün adını orjinalinden ayırt etmek için değiştirebilirsiniz.

müzik atma 4

 

4.Adım

Oluşturduğunuz AAC şarkısını sürükleyin ve masaüstüne bırakın. Daha sonra bu şarkı uzantısını “m4r” olarak değiştirin. Bunu yapabilmek için ise önce Denetim Masası -> Dosya Gezgini Seçenekleri -> Görünüm -> Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle önündeki tiki kaldırın.

müzik atma 6 müzik atma 7 müzik atma 8 müzik atma 9

5.Adım
Bilgisayarınıza iPhone’unuzu bağlayın ve iTunes’u açın. Yukarıdan üç noktayı seçin ve açılan menüden “Ses Tonları” öğesini tıklatın.

r6

6. Adım
Ses Tonları bölümüne masaüstünden az önce uzantısını değiştirdiğiniz şarkınızı sürükleyin.

7.Adım
iPhone simgesine tıklayın ve Ses Tonları bölümüne gidin -> Ses Tonlarını Eş Zamanla -> Seçilen Ses Tonları -> ve Şarkınızı  seçin ve Uygula butonuna basın.

Son adım olarak Telefonunuza dönün ve Ayarlar > Sesler > Zil Tonu bölümünden zil sesinizi değiştirin.

Bu işlemi tekrarlayarak istediğiniz müzikleri iPhone’unuzda zil sesi olarak kullanabilirsiniz.

 

YÖNTEM 2 (ITUNES YENİ SÜRÜMLERDE)

Apple sürekli olarak “iPhone’da Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Yapmak” konusunda sıkıntı çıkartıyor. App Store’dan parayla satmak daha cazip tabi. Appleuzmani.net olarak da yeni yöntemleri sizlerle paylaşmak ise bizim işimiz. 😉

Öncelikle belirtmeliyim ki, iTunes üzerinden iPhone zil sesi oluşturma yöntemi artık kullanılamadığından, iTunes yerine başka bir uygulama kullanıyoruz. Uygulama Dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Yine de güvenlik açısından sadece zil sesi oluştururken kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Adım 1: Zil sesi olmasını istediğimiz mp3 dosyasını 40 sn’lik hale getireceğiz.

Bunun için,

Aşağıdaki siteden mp3’ü 40 sn lik .m4r formatına (iphone için) çeviriyoruz.

http://www.melofania.com/  (Bu site çalışmazsa google’dan “mp3 to m4r for iphone”) şeklinde aratın. Yeni siteler bulacaksınız. Çeviri yaparken, 40 sn’lik dilimin neresi olacağını, hatta süresini de  (en fazla 40 sn olmalı) ayarlayabilirsiniz.

Önce Upload butonuna tıklayın. Zil sesi olmasını istediğiniz mp3 dosyasını bilgisayarınızdan seçerek, bu siteye yükleyin. Yükleme bitince aşağıdaki ekran çıkacak:

iphone-zil-sesi-mp3-1

 

Create Ringtone butonuna tıklayın. Aşağıdaki resim çıkınca işaretli yere tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-3

Get ringtone seçeneğine tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-2

Bilgisayarınıza 40 sn’lik .m4r dosyası inecektir.

Adım 2:

Buradan  iTunes alternatifi programı indiriyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-4

İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaya tıklayarak, programı kuruyoruz. (kurulum aşamalarında dili soruyor. Hep Türkçe olarak işaretleyin.)

iphone-zil-sesi-mp3-5

İnternet bağlantısını test edin. Test Connection butonununa tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-

 

Kurulum aşamasında güvenlik duvarı uyarısı çıkarsa uygulamaya izin veriyoruz.

Çıkan ekranda aşağıdaki resimde gösterdiğim uygulamayı yüklüyoruz. Uygulama yüklendikten sonra “Start” butonuna basıyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-.6sjpg

Uygulama açılınca, telefonunuzu buluyor.

iphone-zil-sesi-mp3-7

Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)

iphone-zil-sesi-mp3-8

Buraya daha önce hazırladığınız ve bilgisayarınıza indirdiğiniz m4r uzantılı 40 sn lik zil sesi dosyasını sürüklüyorsunuz.

Sol üstte yer alan Güncelle butonuna tıklayın.

İşlem bu kadar. Daha sonra iPhone’dan Ayarlar>Sesler>Zil tonu kısmından (iOS 9.3.2) zil tonunuzu yüklediğiniz dosya olarak değiştirin.

DİKKAT:

Daha sonra iTunes kullanmak istediğinizde, öncelikle CopyTrans programını kapatın. Daha sonra iTunes programını açtığınızda şu hata ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. iTunes artık çalışacaktır.

iphone-zil-sesi-mp3-10

Müzikleri elle yönet seçeneğini bulamayan arkadaşlar iphone a tıkladıktan sonra özet bölümüne tıklayın sağ taraftaki menüyü aşağı kaydırın daha sonra sürükleyip atıyorsunuz atma işlemi bittikten sonra eşzamanla diyorsunuz

213 YORUMLAR

 1. merhaba herşeyi yaptım ancak son adımda takıldım copy trans manager ekranında sol köşede ringtones yada melodiler sekmesi çıkmıyor sadece müzikler kategorisi var bunun sebebi ne olabilir? teşekkür ederim

   • paraya kıyıp bir tane zil sesi satın aldım melodiler kısmı şu an açıldı daha önceden dediğinizi yaptım fatih bey ancak çıkmıyordu. şimdiki sorun ise melodiler kısmına atttığım zil sesini otomatik olarak şarkıların olduğu kısma yönlendiriyor. acaba şarkıdamı sorun oluyor anlamadım bir türlü sorun nedir. yardım?

 2. CopyTrans Manager programında kategoriler kısmında sadece müzikler var. Melodi kısmı yok ne yapmam lazım.
  Şimdiden Teşekkürler.,

 3. İkinci seçenekte melofanşa sitesine girdiğimizde sizin anllatığınız üçüncü aşamayı(isim verme) ikinci aşama olrak, ikinci aşamayıda (m4r) son aşama olarak yapıyo ve b.s’a indirmiyor. m4r ye basınca müziği çalıyor sadece. Al your own rightones page yaptığımda dosyalarımı mp3 ve m4r olarak görüyorum ama indiremiyorum

 4. Arkadaş, bilmediğimiz bir konu hakkındaki açıklayıcı ve yardımcı bilgilerin için çok teşekkürler…
  Ellerine sağlık…

 5. Merhabalar hocam iPhone 6s kullanıcısıyım. 2. yöntemle yapıcam ancak üst yorumlardan bişey aklıma takıldı. Bunu uygularsak garantide herhangi bir sıkıntı olur mu? kanıt olarak göstereceğiniz bişey varmı bu durumla ilgili. Yeni aldım cihazı garanti sıkıntısı çekmek istemiyorum anlayışla karşılayın lütfen. 🙂

  • Hocam hiç bir sorun olmaz. İstediğiniz zaman silebiliyorsunuz zaten şarkıyı. Bilgisayara marez program yükleseniz garantisi mi bozuluyor? Aynı durum geçerli.

 6. Gerçekten çok işime yaradı. Ayrıca en son sürümü kullanıyorum 1. Yöntem için; birazcık kurcalarsanız kolaylıkla yapabilirsiniz 10 dakikamı bile almadı yapmak. Bilgi için tekrar teşekkürler.

 7. selamlar önceden bu yöntemle yükleme yapmıştım tekrar yapmak istiyorum ama olmuyor son aşamada müziği programa atamıyorum sorun nedir acaba ?

Bir Cevap Yazın