iPhone’da Zil Sesi Yapmak – 2020 Güncel

345
203186

iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone zil sesi yükleme işlemi yapmak için önceden bilgisayarınıza müzik indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda müzik yoksa buraya tıklayarak nasıl müzik indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Güncellenme: 01 Mart 2020 – Yöntemler halen çalışıyor. Konu sonuna video eklendi. Ayrıca Mac kullanıcıları için konu sonuna yeni bir yöntem eklendi.

Apple sürekli olarak “iPhone Zil Sesi Yapma” konusunda sıkıntı çıkartıyor. App Store’dan parayla satmak daha cazip tabi. Appleuzmani.net olarak da yeni yöntemleri sizlerle paylaşmak ise bizim işimiz. 😉

Öncelikle belirtmeliyim ki,  iTunes yerine başka bir uygulama kullanıyoruz. Uygulama Dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Ben de 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

—-> En popüler dizi müziklerini sizin için m4r uzantısına çevirdik. Doğrudan indirip yükleyebilirsiniz. Zil sesleri sayfamıza gitmek için tıklayın <—-

iPhone zil sesi yapma (1. yöntem)

Adım 1: Zil sesi olmasını istediğimiz mp3 dosyasını 40 sn’lik hale getireceğiz.

Bunun için,

Aşağıdaki siteden mp3’ü 40 sn lik .m4r formatına (iphone için) çeviriyoruz.

melofania  (Bu site çalışmazsa google’dan “mp3 to m4r for iphone”) şeklinde aratın. Yeni siteler bulacaksınız. Çeviri yaparken, 40 sn’lik dilimin neresi olacağını, hatta süresini de  (en fazla 40 sn olmalı) ayarlayabilirsiniz.

Önce Upload butonuna tıklayın. Zil sesi olmasını istediğiniz mp3 dosyasını bilgisayarınızdan seçerek, bu siteye yükleyin. Yükleme bitince aşağıdaki ekran çıkacak:

iphone-zil-sesi-mp3-1

 

Create Ringtone butonuna tıklayın. Aşağıdaki resim çıkınca işaretli yere tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-3

Get ringtone seçeneğine tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-2

Bilgisayarınıza 40 sn’lik .m4r dosyası inecektir.

Adım 2:

Buradan  iTunes alternatifi programı indiriyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-4

İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaya tıklayarak, programı kuruyoruz. (kurulum aşamalarında dili soruyor. Hep Türkçe olarak işaretleyin.)

iphone-zil-sesi-mp3-5

İnternet bağlantısını test edin. Test Connection butonununa tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-

 

Kurulum aşamasında güvenlik duvarı uyarısı çıkarsa uygulamaya izin veriyoruz.

Çıkan ekranda aşağıdaki resimde gösterdiğim uygulamayı yüklüyoruz. Uygulama yüklendikten sonra “Start” butonuna basıyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-.6sjpg

Uygulama açılınca, telefonunuzu buluyor.

iphone-zil-sesi-mp3-7

Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)

iphone-zil-sesi-mp3-8

Buraya daha önce hazırladığınız ve bilgisayarınıza indirdiğiniz m4r uzantılı 40 sn lik zil sesi dosyasını sürüklüyorsunuz.

Melodiler kısmı sol üstte görülüyor. Oradan da yüklediğniz zil sesini görebilirsiniz.

Sol üstte yer alan Güncelle butonuna tıklayın.

İşlem bu kadar. Daha sonra iPhone’dan Ayarlar>Sesler>Zil tonu kısmından (iOS 9.3.2) zil tonunuzu yüklediğiniz dosya olarak değiştirin.

iPhone’da MP3 nasıl indirilir? (Resimli Anlatım)

iPhone zil sesi yapma videosu:

Not: En son güncelle butonuna basmanız gerekmektedir. Bunu unutmayın.

DİKKAT:

Daha sonra iTunes kullanmak istediğinizde, öncelikle CopyTrans programını kapatın. Daha sonra iTunes programını açtığınızda şu hata ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. iTunes artık çalışacaktır.

iphone-zil-sesi-mp3-10

iPhone zil sesi yapma (2. yöntem-Kolay olanı)

iPhone’una zil sesi yapmak isteyenler için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise 3uTools programı. 3uTools; yıllardır güvenilirliğini kanıtlamış bir iTunes alternatifi program. iTunes’in izin vermediği birçok eylemi 3uTools ile yapabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de zil sesi yapmak.

Adım 1: Öncelikle 3uTools programını sitesinden indirin. Program sitesine gitmek için tıklayın.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro / iPhone ve iOS 11 Pil Ömrü Sorununu Çözmenin 9 Yolu

Adım 2: Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun.

Adım 3: Bu aşamada 2 farklı yol izleme şansımız var. Eğer elimizde bir zil sesi dosyası varsa doğrudan 3utools kullanarak iPhone’umuza yükleyeceğiz. Eğer elimizde sadece şarkı dosyası varsa, ondan zil sesi dosyası oluşturup, onu yükleyeceğiz. Bu duruma göre alternatiflerden birisini seçiniz.

Alternatif 1: Elimde zil sesi dosyası var. Bunu yüklemek istiyorum.

Adım 4: 3uTools’u başlatın, iPhone’unuzu PC’ye bağlayın. “Toolbox” → “Ringtone Maker” ı tıklayın.

iPhone zil sesi yapma aşamalarıZil sesini seçmek için “RingTones” (Zil Sesleri Tamamlandı) öğesine tıklayın ve ardından “İçe Aktar öğesine İçe Aktar” a tıklayın. İthalat tamamlanana kadar bekleyin.

Adım 5:  Aşağıdaki ekran gelinde, “Ringtones” düğmesine basarak, önceden hazırladığınız zil sesini seçin.

Önceden hazırladığınız iPhone zil sesini seçin.Adım 6: Bu aşamada “import to idevices” butonuna tıklayarak, zil sesini iPhone’a yükleyin.

iPhone zil sesini içeri aktarın.

İşlem tamam. Artık iPhone’unuzun “Sesler” kısmından zil sesinizi görüp, etkin zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz.

Alternatif 2: Elimde zil sesi dosyası yok. Önce zil sesi yapmak istiyorum.

Elinizde kullanacağnız bir zil sesi dosyası yoksa öncelikle bu zil sesi dosyasını oluşturmalısınız. Bunun için 1. yöntemde bahsettiğim “melofania” sitesini kullanabilirsiniz. Ama isterseniz bu kısımda da 3utools ile iPhone zil sesi yapma yöntemini göstereyim. Hangisini kullanacağınıza siz karar verirsiniz.

Adım 4: 3uTools programını açtınız. iPhone’unuzu bağladınız. Şimdi “Toolbox” butonuna tıklayın. Aşağıya gelen ekranda “Make Ringtone” kısmına tıklayın.

Adım 5: Müziği nereden alacağınızı seçin. İster bilgisayarınızdan, isterseniz de iPhone’unuzda bulunan bir şarkı da olabilir.

Adım 6: Zil sesi dosyası maksimum 40 saniye olmalı.  Bu yüzden zil sesi için bir başlangıç noktası bir de bitiş noktası ayarlamalısınız. “Set starting point” ile başlangıç noktasını; “Set ending point” ile de bitiş noktasını ayarlayın.

Adım 7: Süreyi ayarladıktan sonra “Generate Ringtone” butonuna basın. Gelen ekranda “import to idevice” butonuna tıklayın.

İşlem tamam. Artık iPhone zil sesi dosyasını cihazınıza yüklemiş oldunuz. Ayarlar>sesler>zil sesleri kısmından yüklediğiniz zil sesini seçip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mac kullanıcıları için iPhone zil sesi yapma yöntemi:

 

Adım 1: Zil sesi olarak kullanmak istediğiniz şarkıyı sağ tıklayın, “Bilgi Al” ı seçin. Seçenekler sekmesinde, kullanmak istediğiniz başlangıç ve bitiş zamanlarını ayarlayabilirsiniz (klip uzunluğunun 40 saniyeyi geçmesine izin vermeyin). “Tamam” ı tıklayın.

Adım 2: Şarkıyı tekrar sağ tıklayın ve “AAC Sürümü Oluştur” u seçin (iTunes’un CD parçalarını içe aktarmak için AAC kodlayıcıyı kullanmak üzere ayarlanmış olması gerekir). Aynı parça adına sahip, ancak çok daha kısa (1. adımda belirlediğiniz uzunluk) bir .M4A dosyası iTunes’ta görünecektir.

Adım 3: Yeni dosyayı masaüstünüze sürükleyin ve orijinal dosyadaki başlangıç ve bitiş saatlerini değiştirin (iki zaman alanını temizleyin ve “Tamam” ı tıklayın, otomatik olarak sıfırlanırlar).

Adım 4:  Yeni, daha kısa dosyayı iTunes’dan tamamen silin (şarkıyı sağ tıklayın, sil’i seçin, “Kaldır” a basın, “Çöp kutusuna taşı” yı tıklayın).

Adım 5: Masaüstüne sürüklediğiniz dosyanın dosya adı uzantısını .M4A yerine .M4R olarak değiştirin.

Adım 6: Bu dosyayı iTunes’daki Zil Sesleri klasörüne sürükleyin. Artık iPhone’unuzu bağladığınızda senkronize edilecek zil sesleri listesinde görünmelidir.

 

Artık iPhone’unuz için zil sesi yapabileceksiniz. Kafanıza takılan noktaları lütfen bizimle paylaşın.

345 YORUMLAR

  1. android için zil sesi ayarları= şarkı.mp3 e sağ tıkla>zil sesi yap

    dünyanın parasını verecem telefona ve zil sesi yapmak bile bu kadar meşakkatli öyle mi? …. öyle telefonu da firmasını da.

  2. Merhaba yüklemeyi yaptım ve zil sesi iphone da gözüküyor ama seçtiğim zaman saptanmış zil sesi çalıyor. yüklediğim melodi çalmıyor nasıl aşabiliriz bu sorunu?

  3. Merhaba siz hep bilgisayardan yapmayı söylediniz mesela benim bilgisayarım yok ben yapamıycakmıyım bunun tekilefondan halledilme durumu yok mu

  4. iphone 5 için yapabilen varmı? ben de kurduğum program sürekli hata veriyor. müziği appstore documents uygulaması ile yükledim garageband uygulaması yok bu seferde telefonda yapamadım yani

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?