Bildiğiniz gibi gelen aramalar için herkesin bildiği iki farklı seçenek vardır. Ya görüşmeyi kabul etmek ya da aramayı meşgule atmak olan bu seçenekler iOS 7 ve sonrasında Apple kullanıcıları için ortadan kalktı. Aslına bakarsanız tam manasıyla da kalktı diyemeyiz. Eğer cihazınızı aktif olarak kullanıyorsanız ve bu kullanım anında ekran açıksa gelen aramada klasik olarak Cevapla ve Meşgul simgelerini görebiliyorsunuz. Ancak cihazın ekranı kapalıysa bu durumda yalnızca açma tuşu karşınıza çıkıyor. Açmak için kaydır seçeneğinin üzerinde ise iki farklı alternatif var. Mesaj gönder ve anımsatıcı olarak bir şekilde meşgulün yerini alıyor diyebiliriz.

Tabi tam manasıyla yerini doldurabildiğini söylemek pek mümkün değil. Zira yoğun bir telefon trafiğiniz varsa, gün içerisinde 5-10 kez meşgule atma ihtiyacı hissediyorsanız günlük 10 SMS kullanmak ciddi bir orana tekabül edecektir. Aynı şekilde anımsatıcı ise eğer zaman seçerseniz sürekli bildirim almanıza, ‘eve geçtiğimde’ gibi mekân seçerseniz sürekli GPS kullanımına sebep olacaktır.

iPhone-da-Gelen-Arama-Mesgule-Nasil-AtilirPekiyi iOS kullanıcıları ekran kapalıyken iPhone’a gelen aramayı nasıl meşgule atacak? Özellikle Android kullanıcılarının iOS kullanmaya başladığı ilk anda büyük bir dumur yaşadıkları bu hadise için Apple üç farklı seçenek sunuyor.

Anımsatıcı

Eğer anımsatıcıyı seçerseniz otomatik olarak karşı tarafa meşgul tonu düşüyor. Bunun dışında 1 saat içinde seçeneğiyle bir saatlik bir süre zarfında size gelen aramayı hatırlatan bir bildirim ulaşıyor. Diğer özel mekan seçimleri ise GPS ile ‘evde olduğumda’ seçeneğini seçtiğinizde lokasyona dayalı olarak hatırlatmayı yapıyor.

Güç Tuşu

iPhone’da meşgule verme olayı tamamen güç tuşuna indirgenmiş. Birçok kişi arama geldiğinde ve açmak istemediğinde güç tuşuna bir kez basıyor. Böylece cihazın zil sesi susmuş oluyor. Bu durumda bir kez daha basılması ise meşgul tonunun karşı tarafa iletişmesi anlamına geliyor. Yani güç tuşuna bir kez basıp sessize, iki kez basıp meşgule alabilirsiniz.

Kulaklık

Kulaklığınızın orta kısmında mikrofonla birlikte yer alan tuş çağrıları cevaplamaya yarıyor. Eğer bu tuşa iki kez uzun uzun basarsanız yine aynı şekilde meşgule atma eylemini başarmış olacaksınız.

3 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?