iPhone yetkisiz müdahale sorunu

109
11449
iPhone Touch ID

Sık sorulan soruları derinlemesine incelemeye devam ediyoruz. Sitemizde binlerce soru gelmekte. Bunların %99,9’una yanıt vermekle gurur duyuyoruz. Sık gelen soruların bir tanesi de iphone yetkisiz müdahale hakkında.

Her firma ürettiği ürünlerin tamirinin yetkili servislerinde yapılmasını ister. Yetkili servis dışında yapılan tamiratlar ise cihazın garanti kapsamının bozulmasına neden olur. Bu kural Apple için de geçerli. 

Satın aldığınız her hangi bir Apple ürününün Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 2 yıl garantisi bulunmaktadır. Bu garanti kayıtsız şartsız bir garanti değildir. Garantiden yararlanabilmeniz için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Örneğin; Sorunlu cihazda kullanıcı hatası olmaması bu şartlardan biridir. Aynı zamanda diğer bir önemli şart da cihaza yetkisiz kişiler tarafından müdahale edilmemesi gerekliliğidir. 

Arızalanan bir Apple ürünününde -konumuzda iPhone örnek olsun- garantinin devam etmesini istiyorsanız Apple yetkili servislerine tamir ettirmelisiniz. Özel iphone teknik servislerinde yapılacak bir müdahale cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

iPhone’a yetkisiz müdahale nasıl anlaşılır?

Yetkili servislerin, yetkisiz müdahale durumunu anlaması için bir çok yöntem var. Bunlardan bazıları şunlar:

1- Öncelikle eski model iPhone’ların dışında bulunan vidalardan anlaşılır. Vidalarda zedelenme, çizilme varsa ve cihaz teknik servis kaydı yoksa, farklı bir yerde tamir edildiği anlamına gelir. 

2- iPhone’un içinde bulunan vidaların zedelenmesinden de, özel servislerde tamir edildiği anlaşılabilir. Servisler vidalara özel cihazlarla bakıyorlar. Bu sayede kılcal çizikleri bile görüyorlar.

 

iPhone’umu yeni aldım. Yetkisiz müdahale dediler. Ne yapabilirim?

Birçok kişiden aldığımız şikayet bu şekilde. Yorum yapan arkadaşlar ısrarla iPhone’u hiç servise götürmediğini, yetkisiz müdahale olmasının mümkün olmadığını ama Apple yetkili servis tarafından kendisine cihazına yetkisiz müdahale yapıldığından dolayı garanti kapsamından çıkarıldığı söyleniyor.

Bu şekilde onlarca şikayet var. Peki bu gibi durumlarda neler yapılabilir?

1- Apple Müşteri hizmetlerine şikayet ederek farklı bir servise yönlendirilmenizi sağlayabilirsiniz.

2- Tüketici hakem heyetine başvurarak, ücret iadesi isteyebilirsiniz. Tüketici hakem heyeti yetkisiz müdahale olup olmadığı konusunda bir bilirkişi tayin edecektir. Bu kişinin kararı nihaidir. Müdahale olmadığına karar verilirse ücret iadesi alırsınız. 

Not: iPhone’unuzu 2. el aldıysanız, değişim cihazıysa (swap),  yenilenmiş bir cihazsa (refurbished), MPX garantili bir cihazsa yetkisiz müdahale olması yüksek ihtimaldir. Ama Apple.com’dan veya güvenilir yerlerden kutulu alınan bir cihazın yetkisiz müdahaleye maruz kalarak size ulaşması zor. Güvenilir olmayan yerlerden alınan cihazlarda her türlü sorun olabilir. Apple kutusunu bile taklit edip, kutulu ürün diye yenilenmiş ürün satabiliyorlar. Yeni alınmış, kutulu bir cihazın değişim cihazı olduğuna, başka bir iphone’un da 6 ay garantisi kaldığına şahit olduk.

Bu konuyu şimdilik burada noktalıyoruz. iPhone yetkisiz müdahale durumu hakkında gelen bilgilere ve yorumlara göre konuyu güncel tutacağız. Siz de lütfen başınızdan geçen olayları bizimle paylaşın. Konuya ekleyelim. 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

109 YORUMLAR

  1. fatih bey benimde sorun var size
    bende İphone 9 aldım hattımın ustune yaklaşık 1.5 yıl geçti ve kapandı kendiliginden servise yolladım
    ve bana geri sıfır cihaz yollandı daha sonra aradan yaklaşık 3 yada 4 ay geçti bu sefer oknuşma esnasında karşıya sesim gitmeme meye başladı bende tekrar grantiye yolladım ve yetkisiz mudahale dendi bende kesinlikle garantili urunumu başka hiç bir yere vermedim tamir için
    ağır hasarlı ve yetkisiz mudahaleden granti kapsamından cıktıgını söyleyip para talep edildi daha gidip almadım tele fonumu ve kesinlikle para vermem o telefonu satar gene de geri almam para talep edilirse
    benim duşuncem tabiki bu
    iPhone arayıp şikayette bulundan kesinlikle böyle bişi sözkonusu degil dedim 2 iş günü içinde incelenip size cevap vericez dedi ler farklı yapa bilicegim bişi varmıdır
    saygılarımla şimdi den saolun.

  2. Dışarda değişen arka cam var. Garanti dışı kaldı dolayısıyla cihaz. Peki onu tekrar Apple servisinde değiştirsek ücretini ödeyerek, garanti kapsamına tekrar girer mi?

  3. Merhabalar Fatih bey iphone 6 cihazımda pil ömrü %52ye düşmüştü ve telefonda sıkıntılar olduğu için servise verdim serviste yetkisiz müdahale olduğu için herhangi bir işlem yapılmadığı söyleniyordu. Cihazı teslim almaya gidince kasada çizik olduğu için telefonun garanti dışı kaldığını söylediler. Ancak serviste telefonun pilini değiştirip göndermişler. Tüketici hakem heyetine başvursam olumlu bir sonuç alabilir miyim

  4. merhaba Bende 1.5 sene önce vodafone dan ıphone 6 aldım.Telefon elimde birden kapanıp açıldı ve şarj etmez oldu haliyle garantiye yolladım. Servisten apple onarım merkezine gitti telefon fakat servis faturayı yollamadığı için işlem yapılmadan döndü. servise neden yollamadınız dediğimde apple sizden fatura talep ediyor mail hesabınız olmadığı için iletişime geçememiş dendi. Mail adresimi verdim tekrar yolladım her gün de kontrol ediyorum mail gelcek diye. Bugün servis sayfasına gireyim bi dedim bide ne göreyim.”Apple Onarım Merkezinde yapılan kontrollerde birim Anakart üzerinde yetkisiz işlem tespit edilmiştir. Cihazda; kullanım kılavuzunda yer alan talimatlara aykırı olarak yetkili olmayan kişiler tarafından yapılmış değişiklikler veya orijinal olmayan parçalar ve bunlara bağlı arıza(lar)/hasar(lar) tespit edilmiştir. Bu değişiklikler veya orijinal olmayan parçalar, ilgili arıza(lar)ın/hasar(lar)ın sebebi veya arıza/hasarın giderilmesini engelleyici faktörlerdir. Garantimiz yetkisiz yapılan değişikliklerden kaynaklanan sorunları kapsamamaktadır.” Böyle bir yazı. daha telefona tornavida değmemiş. pil yüzdesi 95 daha telefonun nasıl böyşe bir kanıya vardılar çok merak ediyorum.Üstelik apple benden fatura talep etmeden işlam yapamıyordu hani ?Ben fatura yollamadım nasıl böyle bi işlem yaptılar ? serviste var fatura ama servis ben yollamıyorum diyor.

  5. merhaba herkeze
    telefonumu yani iphone 8 cihazımı 26,02,2018 tarıhınde satın aldım.10 gün önce telefonum kapnadı ve genpa servise gönderildi.Sonrasında apple onarım merkezine gitti bugün yetkisiz mudahale oldugu söylendi.CİHAZIMI İADE EDECEKLER. Cihazım daha 10 gün öncesine kadar ne bir servis ne de bir tamir gördü garantisi bitmedi ben deli mi yim garantisi varken orda burda cihazımı actıracam. ne gibi bir yol izleyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here