iPhone Yazı Tipi ve Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır?

3
33761
iPhone Yazı Boyutu ve Tipi Değiştirme

iPhone, iPad ve iPod touch’da yazı tipi ve boyutu, Ayarlar uygulamasındaki seçenekler kullanılarak kolayca değiştirilebilir. Yazı boyutunu büyütmek, metinleri daha kolay okunur hale getirir. iOS cihazları yazı boyutunu tercihinize göre ayarlamanıza olanak tanır.

Metin boyutu ayarı yapmadan parmak hareketleriyle bir e-postayı yakınlaştırabilirsiniz. Ancak büyük metinlere her ihtiyaç duyduğunuzda bunu yapmak zahmetli olacaktır. Bunu yapmak yerine iPhone, iPad veya iPod touch’da tek bir ayar yaparak e-posta metin boyutunu kolayca artırabilirsiniz.

iOS cihazlarda yazı boyutunu küçültmek de mümkündür. iPhone yazı boyutunu küçültmek, bir sayfada daha fazla içerik görmek istediğiniz zamanlarda işinize yarayabilir.

Uygulamalarda Dinamik Font Kullanma

Dinamik Font, metin boyutunu ayarlamanızı sağlayan iOS özelliğinin adıdır.  Dinamik Font’u destekleyen uygulamalar özelleştirilebilir metin boyutlarından yararlanabilirken, bazı uygulamalar Dinamik Font özelliğini desteklemez. Dolayısıyla, özelliği desteklemeyen uygulamalardaki metin boyutu değişmeyecektir.

Mail, Notlar, Mesajlar ve Takvim de dahil olmak üzere iOS’un dahili uygulamalarının yeni sürümleri Dinamik Font’u desteklemektedir. Yazı tipi boyutu ve kontrastını daha fazla arttırmak için Erişilebilirlik ayarları kullanılabilir.

iOS 8 ve Sonraki Sürümlerde Metin Boyutu Değiştirme

iOS 8 ve sonraki sürümlerde çeşitli uygulamalar Dinamik Font özelliğini desteklemektedir. iOS ayarlarından yazı boyutunu büyütmenin, Dinamik Font özelliğini destekleyen tüm uygulamalarda yazı boyunu büyüteceğini unutmayın.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın ve Ekran ve Parlaklık seçeneğine dokunun.
 3. Metin Boyutu seçeneğine dokunun.
 4. Ekranın alt kısmında sürgüyü yazı boyutunu büyütmek için sağa, metin boyutunu küçültmek için sola sürükleyin. Sürgüyü ayarlarken, ekranın üst kısmında boyutu değişen örnek bir metin görürsünüz. Bu metni göz önüne alarak, istediğiniz büyüklüğe karar verebilirsiniz.

iPhone Yazı Boyutunu Daha Fazla Büyütme

Yukarıda yer verilen ayarlar metin boyutunu sizin yeterince büyük hale getirmiyorsa, yazı boyutunu daha fazla büyütmek için bir yol daha vardır: Erişilebilirlik ayarları. Bu ayar, taşınabilir bir aygıtta metin okuma sırasında daha fazla zorluk çeken kullanıcılar için yararlıdır.

İLGİLİ HABER:  Farklı Yüz İfadelerini Tanıma için Face ID’yi Eğitme

iOS Mail ve diğer uygulamaların yazı boyutunu daha büyük görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel‘e dokunun.
 3. Erişilebilirlik‘e dokunun.iPhone Erişilebilirlik
 4. GÖRME ana bölümünün altından Büyük Metin‘e dokunun.iPhone Erişilebilirlik Büyük Metin
 5. Özelliği açmak için en üstteki Büyük Erişilebilirlik Puntoları seçeneğini Açık konuma getirin.
 6. Ekranın alt kısmında metin boyutu sürgüsü bulunur. Bir önceki adımdaki seçeneği Açık konuma getirdiğinizde sürgünün boyutu metin boyutunu daha büyük hale getirebilmeniz için değişir.
 7. Metin boyutunu daha fazla büyütmek için sürgüyü sağa doğru sürükleyin.iOS Metin Büyütme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Erişilebilirlik ayarlarından metin boyutunu büyütmek, Dinamik Font’u destekleyen tüm uygulamalarda metin boyutunu değiştirir.

Okunabilirliği Artırmak İçin Daha Fazla Erişilebilirlik Özelliği

Erişilebilirlik ayarlarında GÖRME ana bölümünün altında, Büyütme seçeneği de yer alır. Özelliği etkinleştirmek için sağ tarafındaki anahtarı AÇIK konuma getirin. Büyütme özelliğini açtığınızda, ekranda dikdörtgen şeklinde bir büyüteç belirir. Bu büyüteci yakınlaştırmak istediğiniz herhangi bir nesnenin üzerine getirdiğinizde, nesne önemli ölçüde yakınlaşır.

GÖRME bölümünün altındaki Kalın Metin özelliğini açarsanız, Dinamik Font’u destekleyen tüm uygulamalarda metinler daha kalın hale gelecektir. Özelliğin etkin hale gelmesi için cihazı yeniden başlatmanız istenir.

Okunabilirliği artırmak için saydamlığı azaltmak istiyorsanız, GÖRME bölümünü altındaki Kontrastı Artır seçeneğini AÇIK konuma getirebilirsiniz. Ayrıca aynı bölümden Renkleri Koyulaştır seçeneğini de açabilirsiniz.

iPhone Yazı tipini değiştirme

Bunun için ya jailbreak yapmanız gerekmekte ya da uygulama kullanmanız gerekmekte. AnyFont veya CoolFont gibi uygulamalar ile yazı tipini değiştirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Başlıkta yazı tipinden bahsetmişsiniz , makaleyi ilgi çekici yapacaksınız diye click Bait yapmayın. bununla ilgili bir açıklama göremedim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?