iPhone X’te Ekran Görüntüsü Alma ve Face ID’yi Devre Dışı Bırakma

0
105

Herhangi bir iPhone veya iPad’i elinize alıp açma kapama ve ana ekran düğmesine aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü alabilirsiniz. Aldığınız bu ekran görüntüsü kamera çekimlerinin arasına kaydedilecektir. Ancak bu özellik iPhone X için mümkün değil çünkü bu seride ana ekran düğmesi yok. Bununla birlikte iPhone X’te bulunan başka bir düğme ile ekran görüntüsü almaya devam edebilirsiniz.

iPhone X’te ekran görüntüsü nasıl alınır

iPhone X serisi telefonlarda ekran görüntüsü almak için ses arttırma ve açma/kapama düğmesine aynı anda basmanız yeterli.  Geçmişteki iPhone modellerinde olduğu gibi ekran flash yapıp kamera sesini duyacaksınız ve böylelikle ekran görüntüsünü başarıyla kaydetmiş olacaksınız.

iPhone X’te Face ID’yi devre dışı bırakma

Touch ID’nin sahip olduğu gizlilik aşamalarının bir benzerine Face ID’de sahiptir. Herhangi biri sizden zorla şifrenizi istediğinde bunu söylememek tamamen sizin elinizdedir. Siz istediğiniz takdirde şifre sizinle kalır. Ancak, parmağınızı ana ekran düğmesine götürmeniz veya birinin iPhone’u yüzünüze tutması şifreyi söylemenize kıyasla daha kolay bir seçenektir.

Apple bu endişeleri gidermek üzere Face ID’yi kolaylıkla devre dışı bırakabileceğiniz bir kısa yol geliştirmiş. Apple’ın yöneticilerinden Craig Federighi kendisine e-posta ile gönderilen sorulara verdiği cevaplarda bu konuyu biraz açıklığa kavuşturmuş.

Federighi’nin yaptığı açıklamaya göre; telefonunuzu bir başkasına vermeden önce her iki tarafında bulunan düğmelere basarsanız Face ID’yi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. E-postada açık olarak yazılmamış olsa da, ses seviyesini ayarladığımız iki düğme ve açma/kapama olmak üzere toplam 3 düğmeye aynı anda basmamız gerektiğini anlayabiliriz.

Aynı özelliği Touch ID içinde kullanmak isterseniz iOS 11 işletim sistemine ihtiyacınız var. Arka arkaya hızlı bir şekilde güç düğmesine 5 kere basmanız durumunda Acil Durum-SOS modu aktif hale geliyor ve bu sayede Touch ID tarayıcısı devre dışı kalıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Çift Hat Teknolojisi İle Beraber Gelebilir

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?